https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pasmo-gazy-krome-valky-suzuji-i-tisice-tun-odpadku-mnozi-se-tam-krysy-a-hmyz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pásmo Gazy kromě války sužují i tisíce tun odpadků, množí se tam krysy a hmyz

30.4.2024 01:02 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatele Pásma Gazy, kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, každý den čelí obavám z bombardování a mají problém sehnat jídlo. Kromě toho je ale ohrožují také tisíce tun odpadků, které se tam hromadí kvůli kolapsu základních služeb a ve vedru se rozkládají. Informovala o tom agentura AFP.
 

"Odpad se stále hromadí a tekoucí voda je vzácná," varoval minulý týden úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. Světová zdravotnická organizace (WHO) už v lednu varovala před skokovým nárůstem infekčních nemocí, jako je hepatitida A, kvůli nehygienickým podmínkám v Pásmu Gazy.

Minulý týden ale navíc byla oblasti vedra s teplotami přes 30 stupňů Celsia, což přispívá k rozkladu nahromaděných odpadků, kde se množí potkani a mouchy, které pak mohou přenášet infekční nemoci.

"Je to poprvé, co jich (much a potkanů) vidíme tolik, kvůli znečištění a odpadkům, které se válí všude kolem," řekla AFP žena v uprchlickém táboře Džabálija na severu Gazy.

Katastrofální je situace na jihu Pásma Gazy ve městě Rafáh a jeho okolí, kde v nuzných podmínkách už několik měsíců přebývá na 1,4 milionu lidí, z nichž většina utekla před boji v ostatních částech oblasti.

"Nahromadilo se tu přes 90 000 tun odpadu a s rostoucími teplotami je to skutečná zdravotní a ekologická katastrofa," řekl deníku The National mluvčí magistrátu města Gaza. Upozornil rovněž na zvýšený nárůst počtu hlodavců a hmyzu a také na skokový nárůst počtu lidí nakažených infekčními kožními chorobami, střevními a žaludečními potížemi a hepatitidou.

Podle radnice města Gaza její vedení spolu s dobrovolníky organizuje sběr odpadu a jeho spalování na dočasných skládkách. Při tom se ale uvolňují toxické plyny, které dál ničí ovzduší už tak znečištěné izraelským bombardováním.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.4.2024 06:15
no jo no, ono nestačí jen přivážet obaly ale taky je umět zlikvidovat.
Gaza je opravdu pásmo. 41km dlouhé a 6.12 km šitŕoké na němž se tísní 2 miliony obyvatel, což je dost bizarní.
Z toho vyplývá, že to území je v zásadě neobyvatelné, Co je zajímavé, Gazu nechce kvůli Hamásu ani Egypt, protože pro ně je Hamás teroristická organizace.
Sociální aspekt tohoto živoření je využit Hamásem, který je do značné míry pánem nad životem, protože má zdroje, které zabaví OSN. Hamás vytvořil mocenskou strukturu a závislost.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.4.2024 06:18
Nedá se náhodou říci , že se tam krásně zvyšuje biodiverzita?
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.4.2024 11:39
"kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás" ?

Omyl. Problém je v tom, že území je obsazené teroristickou organizací Hamás, která tam nepřipustí normální život. Žádný z problémů Gazy nemůže být řešen, dokud Hamás existuje a různé "humanitární pomoci" jsou jen prodlužováním válečného stavu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.4.2024 12:24
Krysy, hmyz a Hamás. Nezáviděníhodné společenství.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist