Perutýn ohnivý si našel cestu do Atlantiku
Nový osídlenec, který obohatil podmořskou faunu západního pobřeží Atlantiku, dělá mořským biologům na čele hluboké vrásky. Perutýn ohnivý má svou domovinu v mořích jihovýchodní Asie. Dosud nejasným způsobem se dostal do vod, kde na jeho velmi dravé stravovací návyky rozhodně nejsou zařízení. Překvapivá je zejména rychlost, s jakou se tento nádherný a současně nebezpečný druh šíří vodami Atlantiku. Karibik obsadil během tří let.
Některé oblasti jako Bermudy nebo Kajmanské ostrovy se pustily do kontroly výskytu perutýnů. Těm se daří i v oblasti Mexického zálivu a pobřežního šelfu podél západního pobřeží USA. „Nic podobného tu dosud nebylo k vidění,“ říká Pam Schoefildová, vědkyně z floridského centra ekologických studií. „Pozorovali jsme v těchto vodách už řadu nepůvodních druhů, ale rychlost a schopnost šířit se u perutýnů překonala naše dosavadní zkušenosti,“ dodává Schoefildová, která se podrobně zabývá možným negativním dopadem výskytu invazních exemplářů na přirozená společenstva korálových útesů.
Perutýni jsou doma v mělčích vodách Indického nebo Tichého oceánu a dotvářejí exotický obraz tropických útesů a lagun. Ryba dorůstající až 35 centimetrů je skutečným elegánem, dávajícím na odiv své pruhovaně vybarvené tělo s vlajícími ostny ploutevních bodců, připomínajícími lví hřívu. Kvůli této výzdobě je nazývána „lionfish“, lví ryba.
Zdánlivá křehkost a krása je však ošidná, pruhování slouží jako dokonalé maskování při útoku na nic netušící kořisti. Bodce na ploutvích jsou napuštěny silným toxinem. Vědci v současné době nepředpokládají, že by tohoto dravého krasavce, který už nyní velmi dobře konkuruje místním predátorům, bylo možno nějak celoplošně hubit. O jednotlivé zákroky se pokouší většinou jen správy podmořských rezervací, například ve Florida Keys National Marine Sanctuary, kde bylo odstraněno v loňském roce 600 perutýnů.
Článek byl uveřejněn 17. 3. 2011 pod názvem „The Spread of Lionfish in the Atlantic“ na serveru Environmental News Network.
reklama