https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pes-ceske-majitelky-v-rakousku-u-sjezdovky-ulovil-lan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pes české majitelky v Rakousku u sjezdovky ulovil srnu Video

11.2.2019 14:18 | PRAHA (ČTK)
Událost se stala blízko obce Reichenau na hranici spolkových zemí Korutany a Štýrsko.
Událost se stala blízko obce Reichenau na hranici spolkových zemí Korutany a Štýrsko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Walter Urabl
V bezprostřední blízkosti sjezdovky v rakouském lyžařském středisku Turracher Höhe ulovil pes o víkendu před zraky překvapených lyžařů srnku. Pes, který podle místní policie patří české majitelce, srnu smrtelně zranil; po příchodu policistů byla utracena. Informují o tom rakouská média.

 

Událost se stala blízko obce Reichenau na hranici spolkových zemí Korutany a Štýrsko. S šestadvacetiletou majitelkou psa bylo zahájeno přestupkové řízení, protože se provinila proti loveckému zákonu. Pokutu 140 eur (asi 3600 Kč) zaplatila na místě.

Incident si mnozí přihlížející natáčeli na mobilní telefony, video se záběry lovu se rychle rozšířilo na sociálních sítích.

Přečtěte si komentář Mojmíra Vlašína Odčervený a nakrmený pes ulovil srnu, komentář Kateřiny Jančaříkové Pes a srna na sjezdovce. Proč nás projevy loveckého pudu u psů překvapí a rozhořčí? a komentář Františka Havránka Pes a srna na sjezdovce. Jak se dívat na to, když loví domácí mazlíček?.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (63)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

11.2.2019 15:51
Asi zapomněla, že není v Čechách.
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.2.2019 16:51
já bych nehysterčil. vlk to bude dělat úplně stejně, ona ta příroda není ňuňání s plyšáčkama.
a upřímně řečeno, laik vlka od huskyho nerozezná, a na většinu čtenářů zde bych nevsadil ani korunu.
Odpovědět
HS

Helena Sukovitá

22.2.2019 14:20 Reaguje na Lukas B.
Prý to už dělá, no s tím huskym snad nemáte pravdu. Většina Čechů má psa né-li více. Husky ještě beru, ale být to nějaké pastevecké plemeno, to by byl teprv poprask
Odpovědět
VK

Václav Kain

11.2.2019 16:51
Jak je možné že,tam ten čokl volně pobíhal?
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.2.2019 19:27
U nás je volné pobíhání psů honících zvěř klidně trestáno i smrtí, takže ten husky z toho vyšel dobře. Ale nic nenormálního na tom nevidím, příroda je příroda, spíš je s podivem, že srna se nacházela tak blízko sjezdovky..
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 13:50 Reaguje na Milan Milan
Pane,spis bych napsal jak je s podivem,ze se sjezdovka nacházela vedle srny!! Lidská rozpínavost nenazranost a bezohlednost opravdu nezná hranic. Vy se divite tomu,ze někdo někde na hoře či kopci vybuduje sjezdovku,tudíž citelně zasáhne do přírody a ona se tam pak ejhle může vyskytnout zvěř? Opravdu vas to tak překvapilo? Nedame přírodě ani ve dne ani v noci klidu,cpeme se i tam,kde díky nám je zvěř zatlačována...v tomto případě abychom měli kde strávit volný čas a perfektně si zalyzovat (dle mého zcela zbytečná atrakce tyto sjezdovky ) a co se týče střelby na psa,tak ani u nás to takové terno není a věřte ze ten kdo by na takového psa jako na videu vystřelil,byt samozřejmě s dobrým úmyslem,by mel ve finále v dnešní době pěkně problemy
Odpovědět
ig

11.2.2019 20:04
No co, stane se. I v Rakousku, i u nás. Nijak zvlášť hrozný nedbalostní přestupek, potrestaný nijak zvlášť hroznou pokutou.
Odpovědět
mr

11.2.2019 21:14
Z hlediska lyžařů - nezodpovědnost - pes mohl způsobit nehodu. Z hlediska lesáků - jen více takové stržené spárkaté - sníží se tím škody na lesporostech. Z hlediska ekologů - ukázka evoluce v praxi, kdy je neustálý boj o přežití a přežívají jen ti nejsilnější = přírodní výběr. Přiznejme si, že ta srna měla té zimy už evidentně více než dost. Z hlediska myslivců - nezůstane jediné oko suché - určitě by jí velmi rádi poskytli všichni ihned 1. pomoc = z trouby by jí udělali boudičku, aby jí nebylo horko, tak by jí vysvlekli kožíšek a aby ji to netlačilo, tak by jí plech i vystlali - česnekem.
Odpovědět
dm

david matoušek

11.2.2019 21:28 Reaguje na
Ty máš velkou fantazii; ale to blázni mivaj.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.2.2019 08:30 Reaguje na david matoušek
takže prosím o odpověď, co ten pes udělal zásadně jiného, než provedl v praxi a názorně to, co všichni očekáváme od reintrodukce vlka. (snad jediný rozdíl vidím v tom, že byl dobře živený a nestrádal hlady, a srnku mu znemožnili zbaštit).
Odpovědět
dm

david matoušek

12.2.2019 12:02 Reaguje na Lukas B.
A proč se ptáš mně? Já pouze reagoval na barona Prášila, který je schopen o jedné stržené srně sepsat knihu.
Odpovědět
mr

12.2.2019 19:43 Reaguje na Lukas B.
Pane kolego, na toho matouška nereagujte, jelikož to je obyčejný zelenokloboučnický poš.k, který sice přírodě nerozumí, ale bude vás za to urážet donekonečna. Když si přečtete naši diskusi z minula, zjistíte, že žádný rozumný názor nikdy nepřinesl a leda hloupě poštěkává na karavanu, co jede ...
Odpovědět
dm

david matoušek

12.2.2019 21:41 Reaguje na
Zato ty rozumy všude jen hýříš, jak ten brouk Pytlík, není oblast lidského bytí v které bys nebyl znalý. Trochu akorát pokulháváš v třídění odpadu, ale jinak 100%, gratuluji.
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 17:28 Reaguje na Lukas B.
Co udělal zásadně jiného? Třeba to,ze lovil aniž by mel potřebu lovit (z hladu),ze se pustil do kusu,který evidentně není nijak slabý,či zimou strádající... Od reintrodukci vy všichni cekate prosím pěkně co? Ze bude regulovat stavy zvěře? To myslíte vážně? To je jen taková ta pěkná pohádka ochranaru,ale je to holy nesmysl. Víte kolik byste potřeboval vlku,aby se tato vize naplnila? Navíc když dle všech vlk loví jen slabe a nemocné kusy? Kdo pak bude lovit ty velké silne kusy? Navíc vlk si jen tak na prase netroufne,moc dobře ví,ze prase je silný soupeř a bachyně svoje selata bude bránit do roztrhání těla. Netvrdim,ze to není možné ale šance je minimální. Navíc když ma vlk daleko lehčí kořist v podobě ovci apod... Takže ten pes udělal vlastně vše jinak než se očekává od vlka...
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 17:31 Reaguje na Marián
Já prosím o odpověď,zda i u nas,v nížině,kde jsou obrovské lany poli,lesu minimum,budou regulovat zvěř vlci,byt tu pro něho nejsou absolutně podmínky pro jeho život...? Prosím o odpověď. Bude žít vlk v polích,v repce a kukuřici? Nebo je budeme na lov a snižování stavu vypouštět z kotcu? (Jak se to tedy stejně asi nyní děje...)
Odpovědět
mr

13.2.2019 20:38 Reaguje na Marián
Proč by nelovili vlci v níženě v kukuřici??? Stačí, když do nich nebudou myslivci střílet. Myslíte jako, že je vlk nějak regulován nadmořkou výškou? Vždyť jste prý myslivec, tak jste to musel slyšet v kurzu ... Nebo se tam už leda učí, jak vlci sežerou všechnu zvěř a ovečky na stráních, příp. turisty nebo aspoň jejich děti?
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 21:34 Reaguje na
Nejspis jste můj dotaz úplně nepochopil nebo si jej neprecetl cely. Jak známo tak po dozrání plodiny se plodina sklidí. Pak jsou pole hola a kde tedy ten vlk respektive lvci budou žít? Máme tu jen par haktaru lesu,ktere jsou navíc poměrně živé navštěvovaný lidmi. Můj dotaz tedy zní,kde bude ten vlk tady v nížině žít?? Mate ale pravdu,ze pro lidi mohou byt tyto vlci hybridy nebezpečím... V sousednim Polsku i nemecku v loňském roce k útokům na lidi došlo. Pokid byste byl nezaujatý,tak byste věděl,ze myslivecka základna jako taková není proti výskytu vlka v naší krajině,ale požaduje,aby bylo jasné určeno v jakém prostoru je vlk žádoucí a plně chráněn a kde je jeho výskyt již nežádoucí. Stejně tak jaké stavy by se měli udržovat aby nedošlo k stejne situaci jako s kormoranem,bobrem a vydrou,které se premnozili a jsou po nich nyní škody. Ze je vlk problém už zjišťují na Slovensku,které povoluje jeho rámcový odstřel,stejně tak Rumunsko...
Odpovědět
mr

14.2.2019 13:06 Reaguje na Marián
Vlk bude leda tam, kde má žrádlo a klid od lidí. Pokousaného člověka vlkem neznám, psem ano, o zastřelených lidech myslivcem jsem leda slyšel v médiích. Když ta naše tisíciletá myslivost tak vítá vlky, tak se divím, že jsou tu z toho někteří tak opupínkovatělí a v minulosti tu bylo medializováno několik zástřelů. Vlk je problém vždy tam, kde není zabezpečen dobytek. Měl by mít aspoň občasný výskyt ve všech lesporostech ČR, aby se snížily škody.
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 14:23 Reaguje na
Pane bajkar jste nejspis vy a nejradši mate banku o vlkovi,ze?:)) Hezky klickujete před odpovědi na mou otázku,kde bude v nížinách tedy vlk žít... Sam totiž moc dobře víte ze je to holy nesmysl,aby vlk žil v polní krajine intenzivně zemědělský obhospodarovane. Vlk totiž žije skrytým životem,tak kde by se tu u nás skryl?? Navíc dle vasi teorie zvěř a zvířata do lesa nepatří,tak kde by mel ten vlk sakra žít??? Dost se v tom motate,v tech kramflecich. Věřte,ze se většina myslivců nijak neopupinkovana nad tím,ze se do přírody "vrací" (vypouští) vlk,ale většina chce předejít tomu,aby vyvstal problém s premnozenim vlka,pripadne aby předcházelo konfliktům s lidmi!! Jde o to,aby někdo určil,kde je vlk 100% chráněn,kde je žádoucí a kde žádoucí a chteny není!! Ono totiž vlka vitaji hlavně lidi z měst,kterých se to netýká,ale lidi kde se vlci pohybují maji strach jít na houby apod... Moje prarodiče bydlí na Vsetíně a vážně není příjemné když vám z amplionu 6x denně zní,aby lide nevycházeli lesu protože se tam potuluje medvěd a smečka vlku rozsapala stádo ovci vedle v dědině!!! Jak chcete zabezpečovat dobytek proti napadání vlkem? Mate nejakou představu? Pokilud nejste chovatel a nepřišel jste do situace kdy vám vlk či medvěd rozsápal stádo ovci a to i zavřené stádo ovci v chlevech,tak si o tom něco zjistěte,je na internetu opravdu mnoho článků a příspěvků přímo od lidi,kteří s tím maji problém,zjistíte tak,ze to není úplně tak jednoduché aby stačilo říct zabezpecte si svá stáda...
Odpovědět
mr

14.2.2019 18:51 Reaguje na Marián
Jestli nejste schopen zabezpečit svůj majetek - dobytek, tak ho nechovejte. Máte-li strach z vlků a klíšťat, nechoďte do lesa.
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 21:17 Reaguje na
Opravdu uz nevite co psat pane,ze? Naplnujete pouze ono známé pořekadlo "tonoucí se stébla chytá"... Jestli nejste schopen psát věčné a s argumenty,tak sem raději již nepiste...
Odpovědět
mr

15.2.2019 12:10 Reaguje na Marián
Na ty vaše myslivecké pitomosti se totiž nedá už jinak odpovědět. Už vám to tam kdosi napsal - nehrajte si na bohy, jste průhlední škůdci naší přírody - v drtivé většině.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.2.2019 09:59 Reaguje na Marián
Zabezpečit dobytek = vystřílet škodnou. Proto to také naši předkové udělali a udělali to zcela správně.
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 14:04 Reaguje na
Z hlediska lyžařů nezodpovědnost, ano. Mohli se pokusit psa zahnat místo toho,aby si jej natáčeli v akcí,ale co,dnes je taková doba, než někomu pomoci v nouzi,raději si ho natocim na mobil,ze? Z hlediska lesaku vice stržené spárkaté?? To myslíte vážně? Odkud berete taková moudrá? Co se týče spárkaté,tak ta působí škody především zemědělcům,naopak lesníci kupříkladu na černou zvěř a škody moc nezehraji, spíše naopak!! V lese jsou spis přínosem,doporučují si o tom nejprve něco zjistit a teprve po te hyrit internetovymi názory. Veškeré dřeviny jsou proti okusu či devastaci sparlatpu zvěří zabezpecovany a ochranovany (oplocenky,nastriky atd..)tuším ze to dokonce ukládá zákon takovouto ochranu!! Opravdu vaše fantazie je dechberouci!! Ze zimy mate dost už akorát tak vy,protože evidentně ani nevite co pisete. Rozdíl mezi myslivcem a takovým psem je ten,ze pes si vybere kus na který stačí a nemusí to byt ani nejslabší kus z tlupy,prostě ústavě ten kis který je nejbližší. Tady byla srna nejspíš sama,takže to mel evidentně jednoduché. Myslivec pokud loví,tak naopak loví ten nejslabší kus,kus který je nemocný... Pečlivě může vybrat z více kusů najednou. Z hlediska ekologů ukázka evoluce? To opět myslíte vážně? Co je to za blbost?? Ta srna dle stavby těla nijak nestradala,nemocný nebyla,byla nejspíš i březí... Pes ma neustálý boj o přežití? Tím myslíte domestikovaneho psa domácího?? Co to je zase za hovadinu?? Ten pes je ziveny tim,co mu předloží jeho pan,takže předpokládám ze je živ o granulich,takže jaký neustálý boj o přežití? Pane,nehrajte si na secteleho v dané problematice,neb placate poté pres deváté
Odpovědět
mr

13.2.2019 15:00 Reaguje na Marián
Jste naivní bajkař. Myslíte, že vám na takovou snůšku pitomostí někdo naletí? Už jsem tu kdysi psal, myslím hunterovi - tak dlouho budete dělat z veřejnosti pitomce, až tu myslivost zatrhnou. A nezlobte se, že ty vaše blbiny nebudu rozebírat. Jen se zeptám - jak dlouho se věnujete myslivosti?
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 16:54 Reaguje na
Ano,kde dojdou argumenty a schopnost diskuze,nastupují příspěvky vašeho typu... Já nepotřebují aby mi někdo na něco naletel,jen nemám rad,když si někdo jako vy vymyslí,zavádí a překrucuje fakta. Pokud si myslíte,ze co jsem napsal já je snůška pitmosti,tak bud jste člověk který fakta nedokáže pochopit nebo je nechce pochopit. Právě lidi jako vy,kteří sijou do všeho bez toho aniž by věděli širší souvislosti a fakta jsou lidi,co oblbuji veřejnost. Ono je totiž hrozné jednoduché se prisat na jakékoliv téma a říkat to,co lidi chtějí slyšet a byt tak za hrdinu. Pak se ozve někdo z druhé strany se svým pohledem na věc tak jak to ve skutečnosti je a náhle jste bajkar:) Zrovna co se týče hunterovych příspěvků a názoru je vidět,z ten člověk ví o čem mluví,ale to vy ve své malosti nedokazete prekousnout a uznat ze může mít pravdu i někdo jiný. Ano,chápu ze na ty moje blbiny nebudete reagovat,když vlastně ani nevíte jak na ne reagovat krom toho ze me budete nazývat naivním bajkarem. Alespoň nějaká reakce z vaší strany...:) Pro vaší informaci myslivost neprovozuji dlouho,ale myslím,ze se svým zájmem o ni a o její radosti i starosti jsem ziskal potřebný přehled...
Odpovědět
mr

13.2.2019 20:33 Reaguje na Marián
Nic ve zlém. Omlouvá vás, že jste přiznal, že myslivost děláte chvíli. Nejhorší je, že takové blbiny občas pouštějí do světa i staří matadoři, od nichž by už člověk čekal ROZUM. Ale on nikde. Hunter se naprosto zesměšnil s tou jeho absolutní dohledatelností pomrzačené zvěře, takže ho beru leda za obyčejného lháře. Samozřejmě se snažil prášit i jinde, ale to už je jedno. Já fakta chápu a mnohé znám docela solidně z praxe, takže se "cítím dosti pevný v kranflecích"posoudit, co je a není možné. Zrovna ode mě určitě nečtete, co chtějí jiní veřejně číst. Spárkatá - vám sežere les, že budete brečet vzteky. Otlučené stromky jsou už leda úšklebek lesníkovi. Ty náklady na oplocení kvůli přemnožené zvěři musí NĚKDO zaplatit. Znáte ho? A to už nevzpomínám, že se tam nakonec často dostanou i přes drát. Zmlazení lesa NULA. Repelenty - je to chemsvinstvo, jež účinkuje pár měsíců, někdy skoro vůbec a představte si, že není zrovna za pár kaček a navíc ho musíte nanést na každou sazenici zvlášť - sám tam nenaletí. Vysoká vám les jako bonus ještě oloupe. Kdyby ta srna nebyla oslabená, tak nebude u sjezdovky, kde se pohybují lidé. V konci zimy potkáte oslabené (začervené) ks velmi často i v nížině bez sněhu, jež někdy sotva běhy udrží a klopýtají porostem. Že je zvěř přemnožená snad nečtete prvně ode mě. O myslivosti vám iluze neberu, ale laskavě je tak okatě neprezentujte veřejnosti, musíte být čtenářům směšný.
Odpovědět
Ma

Marián

13.2.2019 21:20 Reaguje na
Jaké blbiny mate konkrétně na mysli? Vážně by mne zajímaly... Ano,myslivost jako takovou neprovozují dlouho,ale jsem člověk z vesnice,léta jsem rybaril,navštěvoval les a přírodu, takže nejaky pohled na danou věc mám. Co se týče lesa a škody na způsobené zvěří,tak pravda je ta,ze nějaké škody zvěř způsobí,ale nejsou v takovém rozsahu jako jsou škody na polních plodinach. Budete se tomu vážně divit, ale lesníci na premnozenou černou zvěř skutečně nezehraji. To prase je pro ne spis přínosem jak nepřítelem. Ostatní zvěř samozřejmě na nových stromcich škodí,bezesporu. Na druhou stranu jak jsem již uvedl,ochranu těchto nezajistenych kultru primo nařizuje stát,tzn.ochranu před okusem,olupem atd... Právě proto,ze je nutno počítat s tím,ze zvěř jakožto Vilně žijící druh se tímto živí,takže nevidím v čem je problém,ze je nutno tyto dřeviny ochránit? Ze to stoji peníze? Ano,to stoji,ale co dnes nestojí peníze? Co by pro vas bylo milejsi,kdyby se veškerá zvěř vyhubila,aby nebylo těchto ochran zapotřebí? Věřte,ze ve svém okolí mám několik profesionálních lesniku a nikdo z nich nevidí problém v tom,ze se musí tyto kultury zabezpečovat,stejně tak nevidí jako kardinální problém premnozenou černou zvěř či propadne jinou co se týče dopadu na lesní hospodářství. Některé publikované články od lesníků jsem v nedávné době četl i na internetu. Vše dnes stoji nemalé peníze,kupříkladu vedlejší myslivecké spolky zaplatili na skodach způsobených zvěří na zemedelskych plodinach několik desítek tisíc...paradoxem je,ze si za to mohou díky skladbě plodin zemědělci sami,ale zákon je zákon a holt jsou zemědělci v právu. Jaký mám vliv to,že byla srna u sjezdovky?? Ze byla oslabena?? Co je to za kravinu?? Ta sjezdovka jde pres les...ne srna. Srna tam je doma!!! Srnci zvěř je verna svému místu po několik let, navíc ted pres zimu migruje víc za potravou,tak nevidím nic zvláštního na tom,ze se tam ta srna objevila a už vůbec nevidím žádnou souvislost v tom,ze byla slabá,to je naprostý blabol!!? Vy potkavate zacervene kusy? Jak takový kus poznáte?? To by mne zajímalo. Pohybují se v prirode denně a takový kus jsem ještě na dálku nepotkal. Ze je kus nějak zdravotně vychylene zdravotně se da poznat nejlíp ve chvíli kdy zvěř prebarvuje (mění srst ze zimní na letní a naopak),ale ze by se dalo díky tomu ze je zacerveny,to byste musel byt jasnovidec. Přijde mi,ze mate naučené nějaké termíny a ty používáte,ale mate je hrozné zobecněne. Nejčastější situace,kdy se můžete potkat s nějak postizenym kusem,třeba srnci zvěře je ta,ze pozře větší množství řepky,neb srnci zvěř nemá na tuto plodinu uzpůsobené trávení. Takto postižený kus pak hyne v bolestech, ma průjmy,ztratí ostražitost,zrak i sluch a jak vy říkáte sotva tahne behy. Jinak se pravidelne předkládali zvěři tzv.antiparazitika,právě jako prevence před cizopasníky,ale díky africkému moru prasat je předkládání těchto medikamentu státní veterinární správou zakázáno. Takže opět nerikate pravdu,pouze si jo upravujete tak,jak se vám hodí do krámu. Co vim,tak přemnožena je zvěř černá a sičí,ale vlk tento problém rozhodne nevyřeší a ani s nim nijak nepomůže. Pana Huntera neznám osobně ale co se týče názoru,tak me mimo mísu nijak nepřijde. Iluze už dávno nemám to se nebojte,abych o ne přišel jsem ani nemusel myslivost provozovat. O lidech už žádné dobre mínění nemám. Budete se divit,ale svými názory určité nejsem čtenářům směsný,spis naopak,ale věřím,ze určite skupině smysny mohu byt (nebo spis musím byt),myšleno lidem jako vy.
Odpovědět
mr

14.2.2019 12:48 Reaguje na Marián
Ano, zvěř do leskultury nepatří. A když jo, tak v min. množství. Jinak, když chcete tam mít zvěř, tak v poměru asi tak do 150 hlav na 1 vlčí. Jinak jsou to leda myslivecké oblbovačky na lidi. Na ty antiparazitika jsou různé názory. Já jsem také z těch, že je to leda otázka uzavřeného chovu za plotem a do volnosti to nepatří. Se zaparazitovaným ks se setkáte během celého roku. Takový postižený (nemocný) ks vám nepřebarví nebo pozdě s problémy. Zadáveného člověka vlkem neznám, každoročně jsou však lidé postřílení myslivcem.
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 14:09 Reaguje na
Dle vas zvěř do lesní kultru nepatří? A co tam dle vas patri? Sjezdovky,cyklostezky,hotely,houbary,pejskari? Co jste to vyplodil za volovinu? Nebo jsem to jen špatně pochopil a bylo to myšleno jinak? Kde by potom ta zvěř mela žít,když ne v lesích? Asi nejlépe aby žila na Cernem mostě v Praze,ne? Opravdu dokazete pobavit:)) Pro vaší informací,ne nadarmo se jelen jmenuje lesní, srnci zvěř byla také původní lesní druh... Nyní jsou dva druhy srnci zvěře,lesní a polní. Co se týče stavu zvěře,tak ty se určují dle uzivnosti honitby,nikoliv podle toho,kolik jich sežere vlk:)) Mate v tom vážně zmatky,ale bezvadne se bavim:) Je přesně dany i poměr pohlaví jednotlivych druhu zvěře jak spárkaté tak drobné,ale opět nikoliv s ohledem a vlka!!!! Me nemusíte poučovat o prebarvovani zvěře,ale jsem rad,ze jste si předtím,než jste mi zde odpověděl něco zjistil (což asi nepopirate,ze? :) ),ale bohužel pro vas jste si toho zjistil malo,protože prebarvovani je sice docela dobrý ukazatel,ale není to zas az tak jednoduché,protože ne všechny kusy prebarvuji ve stejný moment,prebarveni totiž souvisí i se stářím jedboivych kusu,takže některé kusy prebarvuji dříve,některé později. Ano,předkládání medikamentu nepatří do volně přírody? A důvod? (Ten jste si jisté v rámci přípravy na odpověď zde také docetl...? Srnci zvěř trpí především střečkovitost i,tak co byste navrhoval,když vidíte postižený kus streckem,který je jinak ve skvěle kondici? Nechal ho sežrat vlkem,protože už je napaden a vlastně "nemocen"? Když jste proti předkládání vakcinaci,tak co byste navrhoval a jak řešil nedávné vakcinace proti vzteklině? Jak byste tedy řešil problém vztekliny ve volně přírodě? Zadaveneho člověka vlkem taky neznám,o případech pokousání/napadení vlkem ano,takže to rozhodne není záležitost která by se mela podceňovat!!! Ano,každoročně jsou lide postřelení myslivcem,ale ve většině případech se tak stane vlivem odražené střely. Píší ve většině případech. Vase názory opravdu nejsou ani zdaleka tak pevne v kramflecich,Promiňte mi,jsou spis k smíchu.
Odpovědět
mr

14.2.2019 18:42 Reaguje na Marián
Vy jste prostě komik: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/577901/myslivec-na-tachovsku-zastrelil-kolegu-zasahl-ho-primo-do-hrudniku.html
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/nejvyssi-soud-potvrdil-trest-myslivci-jenz-zastrelil-space-na-poli.A160921_092959_brno-zpravy_daj

Těm mrtvým je celkem jedno, zda je to přímo či odrazem. Nemyslíte? I když malou polehčující okolností může být, že se postřílejí asi mezi sebou hlavně myslivci. Můžete nám tu dát zdroj (důvěryhodný = určitě ne od Svatého huberta nebo ČMMJ), koho v ČR pokousal vlk v přírodě? A kdo tu úživnost určuje a jak? Můžete nám tu prozradit taje, jak se dává = určuje poměr pohlaví u zajíce? Jak to jejich pohlaví v přírodě poznáte? Jak ten poměr pohlaví při jarsčítání (u veškeré drobné) upravíte, když je to přesně dané? Díky.
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 21:32 Reaguje na
Vy po me pozadujete důvěryhodný zdroj informaci a sam mi tu davate odkaz na blesk.cz? :)) Vy jste pane dobrý šprýmař a komik tedy spise tragikomik. Ano,toto je jeden z mala případů,kdy myslivec zastřelil někoho druhého vlastni chybou,proto jsem taky záměrně psal "ve vetsine pripadu jde o odrazene střely", takže se me nesnazte na necem na chytat,vážený pane,na me toto neplati. Pokud me paměť neplete,tak uzivnost honitby určuje státní organ myslivosti a od toho se po te určují další atributy jako normované stavy atd... ano,vybral jste si pro svůj dotaz opravdu dobrý příklad (zajíce),ale z mého pohledu je to trochu ubohé,či dětinské,protože rec tu byla o spárkaté zvěří,onu drobnou jsem uvedl já jen pro úplnost. Samozřejmě ze rozlišit na prvni pohled samce od samice zajíce je v podstatě nemožné. Takže jal píší,vybral jste si hezky vycurane,ale z mého pohledu uboze az trapné!! Zrovna stavy zajíců rapidně klesají,takže me to od vas projde jako podpasovka a absolutně mimo téma,jak říkám,ubohe
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 21:46 Reaguje na
Zde mate pane nějaké zdroje,snad pro vas jsou dosti věrohodné ? https://www.navratvlku.cz/aktuality/vlk-v-polsku-zastrelen-pote-co-napadl-zenu-a-dve-deti

Zde ten samy případ https://www.selmy.cz/clanky/vlk-z-polska-ktery-pokousal-2-deti-a-zenu-byl-zastrelen/

Ale abych vas odkázal na pro vas zajisté věrohodný zdroj tak zde mate
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/551289/vlk-u-slovenskych-hranic-pokousal-dve-deti-uz-drive-napadl-zenu-ve-vsi.html
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 21:51 Reaguje na
Ale mate pravdu,incident se nestal v ČR,tak nač se nad tím vůbec pozastavovat,ze? Co na tom,ze zdejší "divoká" populace vlků také nevykazuje chování skutečného vlka,ze? Jediné oc jde myslivcum a myslivecké jednotě je prevence,ale to vám nic neříká. Zajímá vas kupříkladu rapidní úbytek drobné zvěře,například koroptvi? Bojujete taky za návrat koroptve stejně jako za návrat vlka? Ale chápu,vlk je IN,koroptev je OUT,ze?
Odpovědět
Ma

Marián

14.2.2019 21:56 Reaguje na
Můžete mi prosím napsat,kam dle vas ta zvěř patří když ne do lesa a kdo u nás bude v polní honitbě regulovat zvěř když ne myslivci? Můžete mi už prosím odpovědět a neklickovat? Znovu podotykam ze na celém kralovehradecku kde ziji nejsou absolutně podmínky pro život vlka -hustě osídlení,minimum lesu,maximum poli maximum infrastruktury atd...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.2.2019 06:05 Reaguje na
mr náčelník Pevný kramflek s překvapením zjistil, že existují živočišné druhy postrádající pohlavní dimorfismus :-) :-) :-) a má s tím velký problém a strašně ho to trápí, protože o tom se v Blesku nepíše :-). Těchto druhů je celá řada, jedním z nich je zaječí zvěř. Poměr pohlaví je 1:1 (příroda už to tak holt zařídila) s tím, že při narození je mírně vychýlen ve prospěch samičí zvěře (cca 1:1,2), což je v přírodě celkem běžný jev, protože samičí pohlaví vykazuje v průběhu života vyšší mortalitu (březost, porody, laktace) a proto se postupně poměrové zastoupení pohlaví srovnává. Takže nemožnost určit pohlaví zajíců při běžném pohledu není vůbec významná a nehraje žádnou roli. Určit pak pohlaví uloveného nebo živého odchyceného zajíce není problém. Stejně tak v praxi platí jednoduché pravidlo, zaječky obvykle drží v loži do poslední chvíle, pak rychle vyvstávají a unikají ve směru proti domnělému nebezpečí. Zajíc pak naopak vyvstává většinou velmi brzy a uniká dopředu nebo do stran. Takže např. ovlivnit lovem poměr pohlaví ve prospěch zaječek samozřejmě lze (par.8, odst.3,491/2002 Sb.), aniž by bylo potřeba vizuálně patrného pohlavního dimorfizmu, jinak je to 1:1. Při jarním sčítání zvěře se poměr pohlaví neupravuje :-) (není jak), to si náčelník Pevný kramflek trošku plete :-) a evidentně neví, o čem blekotá :-). Úživnost honiteb a jejich zařazení do jednotlivých jakostních tříd se pak určuje podle příloh 1/2/3/4 yhl.491/2002 Sb.
Odpovědět
mr

15.2.2019 12:17 Reaguje na Hunter
Omlouvám se, nemám čas ty vaše myslivecké obehrané hlouposti tady číst, takže jestli jste vysvětlil od vašeho kolegy ty jeho zde padlé nesmysly, tak se omlouvám, Jak vás ale znám, tak jste asi zase přepl na jinou houpost, takže on nám napsal, cit.:"Mate v tom vážně zmatky,ale bezvadne se bavim:) Je přesně dany i poměr pohlaví jednotlivych druhu zvěře jak spárkaté tak drobné,ale opět nikoliv s ohledem a vlka!!!!" Tak jsem se ho leda nevinně zeptal.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.2.2019 12:36 Reaguje na
Ale no tak mr náčelníku Pevný kramfleku, kolega vám zcela jasně a věcne správně odpověděl, když jste se tak nevinně zeptal, tak proč to rozčilování :-). Já myslel že jste pevný v kramflecích od toho čtení Blesku :-). Ale jestli chcete, abych z vás udělal idiota znovu na těch škodách na lesporostech, tak stačí říct, rád se tomu budu věnovat :-) a rád tomu nějaký čas obětuju :-). Tak se kdyžtak zase ozvěte, ju?
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 13:13 Reaguje na
A co se vám konkrétně na me odpovědi nelibilo? Napsal jsem pouhá fakta a sice ze každá zvěř a to jak spárkatá tak drobná ma svůj předem dany poměr pohlaví a ze toto určení pohlaví nevychází z toho,kolik toho vlk sežere nebo jak početná se v te dané honitbě pohybuje smečka! Vy jste se me tu snažil hloupé zdiskreditovat na tom,jak urcim pohlaví zajíce ve volne přírodě. Jednak zde o tomto problémů nebyla zcela rec a druhak me na takové otázce nenachytate,leda ztrapnote sam sebe. Problematika určení pohlaví zaječí zvěře je známá snad každému myslivci a platí poučky a pravidla,která uvedl p. Hunter. Samozrejme se 100% jistotou se da pohlaví poznat az podle bližšího pohledu na to,zda ma onen chyceny/ulovený kus pyj či nikoliv. Taky se to tak v dobách chytání zajíců delavalo. V opačném případě se to prvním pohledem da dle chování toho či onoho kusu minimálně odhadnout zda je to ramlik či ramlicka. Rouhodne jste se nezeptal nevinné,ale s úmyslem,tak ze sebe nyní nedelejte chudacka
Raději mi prosím už konečně odpovezte na mnou kladené otázky na vas,děkuji.
Odpovědět
mr

15.2.2019 17:18 Reaguje na Marián
Malý a nevinný dotaz - jak zjistíte prvním pohledem v přírodě dle chování pohlaví zajíců s tím, že to bude mít vůbec nějakou vypovídající hodnotu pro mysliveké plánování???
Kolik jste těch odchytů zajíců absolvoval? Zkusím odhadnout - ŽÁDNÝ.
A ještě se nám pochlubte, kolik jste už v životě držel těch zajíců v ruce a určil jste jejich pohlaví před jejich stažením.
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 17:35 Reaguje na
Víte pane vy se mi buď zdáte, nebo vám stále něco uniká ale bohužel čtením wikipedie a blesk.cz ty znalosti nedozenete. Samozřejmě při lovu zajíce se na odhad pohlaví nehledí,to samozřejmě díky uvedené dimorfismu zajíce ani nejde. Na druhou stranu i z tohoto důvodu,ze se nedá poznat pohlaví jedince se mnohde (jako třeba u nás) zajíc neloví!!! Naproti tomu se u nás stejně tak neloví např.bažanti slepicka,kde ten rozdíl v pohlaví lze bezpečné určit. Ono totiž v dnešní době,která drobné nepřeje je každý produktivní kus přínosem a vzácností bez ohledu na pohlavi. Jen pro vaší informovanost,honcovani zajíců probíhá v podstatě v průběhu celeho roku,tudíž to vaše jarní pozorování a určování pohlaví je v podstatě nic nerikajici. Poměr pohlaví uzajrci zvěře dle mého vychází z období odchytu zajíců,kde to bylo prokazatelně díky tomu,ze se zajíci selektovali podle pohlaví. Já jsem žádný z odchytu neabsolvoval,ale nevím jak to souvisí s tím,ze bych tak díky tomu neměl poznat ramlika od ramlicky?? Ale věřte,ze rozdíl mezi nimi poznam,takže se mám čím chlubit:) Navíc jsme v loňském roce zkouseli odchovat divoké králíky a tam světě div se,je ten princip poznání pohlavnich orgánů naprosto stejný jako u zajíce. Vážně netusim proč chcete stále někoho nachytat na svestkach či objevovat ameriku?
Odpovědět
mr

15.2.2019 18:20 Reaguje na Marián
Aho, tak u vás nelovíte zajíce, že se nedá poznat zaječka. Já zase myslel, že v ČR se neloví, jelikož by se šlo do normovstavů. Tak to teda zase jó. Nebo vlastně prostě ani nevíte, proč zajíce nelovíte?
A víte, že i ten odchyt vám nikdy nedal jasnou odpověď na poměr pohlaví, jelikož to bylo každý rok jinak? Jste leda naivní teoretik, a proto jsem se ptal, kolikrát jste byl na odchytu.
S tím bažantem a určením jeho pohlaví jste asi ohromil tady nejen mě. Jen by mě zajímalo - vy nelovíte slepice, že je jich vám líto? Nebo, že se slepice nestřílejí mimo bažantnici?
No, souvisí to s tím, že tady rozumujete o odchytech a selektování pohlaví a přitom jsem se trefil, že jste žádný odchyt neabsolvoval.
Honcování - začíná po vánocích a po srpnu už asi těžko uvidíte nějaké honcovat. Samozřejmě, v době vegetace (někdy v květnu v obilí) bych vás chtěl vidět, jak pozorujete honcování zajíců. Já taky nechci pohlaví zajíce určovat pozorováním v přírodě, to vy jste psal, že je to, cit.:"přesně dany i poměr pohlaví jednotlivych druhu zvěře jak spárkaté tak drobné". Já se leda nevinně zeptal, jak to chcete dělat, ať se něco veselého dovíme. Tak mi laskavě nepodsouvejte vaše myslivecké naivní pitominy.
Odpovědět

15.2.2019 21:17 Reaguje na
Pane,s prominutim,vy jste vážně magor? Už pro vas jinou titulaturu nemohu najít. Kde jsem psal ze je důvod to,ze není jednoznačne zda je loveny zajíc samice či samec a proto jej nelovime,já jsem snad napsal ze je to jeden z možných důvodu,tzn.ze tech důvodu je daleko víc,proč se zajíc u nás neloví a především je to pro to,ze jejich početní stavy jsou rok od rok menší,škody na jejich stavech dělá skodna a co neulovi liška,to uloví moták apod...tak proč bychom do nich měli řezat ještě my??? Naopak zajicum predkladame před zimou i během zimy ohryz, prikrmujeme senem apod... Je vám těch důvodu proč zajíce nelovime a co pro něj děláme snad malo??? Ano,ani těm odchyt není pro poměr zcela evidemtni ale dalo se z něj vycházet. Ono totiž právě s ohledem na to,ze přírůstky zvěře jsou v každém roce jiné,díky tomu jaký je rok,zda suchy či deštivý,teply nebo studený,s ohledem na to,jakou skladbu zemědělských plodin mate v daném roce v honitbě atd..se poměr pohlaví určil dle mého pro tzv.idealni stav,tzn ze je pro život zvěře vše příznivé - od klimatických podmínek,po klidové podmínky,uzivnosti honitby atd atd... To nejsou čísla vycucana z prstu,ale někdo se tomu poměrně podrobně věnoval. Trefil jste leda kulový neb stále nechapu a vy mi nechcete vysvětlit,jak souvisí to,ze pozn samici zajíce od samce s tím,ze jsem nebyl na odchytech??? Navíc odchytu zajíců se ucastnili naší starší členové spolku a to dost pravidelně takže od nich vim,jak takové odchyty probíhaly a to,jak se pozná ramlik od ramlicky mi názorně nezávislé na sobě ukázali dva kolegové na živé zvěří,tak jak s tím moje absence na odchytech souvisí,už mi to prosím vysvetlete,at me nachytate!! Vlastně pozor,trošku vám pokazim vaší skodolibou radost,jednoho odchytu jsem se,co by kluk účastnil!!! Sice mi mohlo byt tak 10let a pamatují si u toho hlavně ten výborný burt s krenem co jsme dostali k svačině,ale na odchytu jsem byl:))) Ano,vy už těžko uvidíte v srpnu zajíce honcovat,ono se to srpnové hnocovani z auta nebo okna špatně pozoruje,ale třeba z takového posedu nebo kazatelny maže takové představení jako na dlaní,takže si ta svá moudrá strcte za klobouk!!! Já díky tomu vim přesne kolik se kde v jaké části cca pohybuje zajíců,jsem v ze přírodě poněkud častěji než vy,tedy alespoň predpokladam. A jak pane víte ze nelovime slepici bažanta i pres to,ze máme uznanou bažantnici,to mi povezte? Jste snad věštec,čtěte z křišťálové koule nebo z logru?? Jsou dokonce místa,kde nelovime ani bažanta kohouta,abychom podpořili divokou populaci!!! a co je vám na větě "presne dany i poměr pohlaví jednotlivých druhu zvěře spárkaté i drobné..." co je vám na tom tak nejasného? Nebo neumite rodný jazyk český?? Co to stále objevujete,nebo spis skryvate??
Odpovědět

13.2.2019 21:38 Reaguje na
Aaaa, tady se zase práší vod huby. Ale aspoň se člověk pobaví, ty dosti pevný kramfleku.
Odpovědět
Hu

Hunter

14.2.2019 00:34 Reaguje na
mr - náčelník Pevný kramflek budiž vaše nové indiánské jméno. Howgh!
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.2.2019 10:02 Reaguje na Marián
Černá zvěř přeorává půdu v lese jako podmítačka, a tím kompletně ničí nejspodnější patro lesa (včetně hub). Je to dáno jejím přemnožením na 5 - 10 násobek přirozeného a pro přírodu únosného stavu.
Odpovědět
mr

15.2.2019 17:04
Ad:Hunter15.2.2019 06:05 - právě jsem si v rychlosti přečetl tu snůšku pitomin, tak např. zde, cit.:"Poměr pohlaví je 1:1 (příroda už to tak holt zařídila) ...blablablahlouposti - kde jste došel k tomu poměru? Na poli z jara bez vegetace vídávám nejčastěji honcovat 1 zaječku + do 6 ks zajíců a většinou v okolí už nikdy nic neležívá nebo jsou příliš daleko. Tak nevím, jak byste ten poměr tak chtěl určovat přesně. Že myslivci počítají něco teoreticky 1:1, tak to ještě neznamená, že tomu tak je fakticky. To samé k výpočtu přírůstků pro plány lovů. Když chcete udávat odhady pro podzimní lovy, tak to musíte odhadovat stejně v srpnu a pak na podzim před honem, takže celé to jarní myslivecké slavné počítání je tak leda dobré pro kočku. Že je něco vychýlené pohlavím k samicím, je tak akorát váš blábol nebo zbožné přání - kdo, kde a na jak velkém vzorku to zjistil?
Cit.:"Stejně tak v praxi platí jednoduché pravidlo, zaječky obvykle drží v loži do poslední chvíle, pak rychle vyvstávají a unikají ve směru proti domnělému nebezpečí. Zajíc pak naopak vyvstává většinou velmi brzy a uniká dopředu nebo do stran" - už jsem tu kdysi psal, že je to naprostý nesmysl, tak mi laskavě už takovou mysliveckou pitominu nepodsouvejte. Takže jestli chcete takovými babskými tlachy ovlivňovat pohlaví zajíců v honitbě, tak zrovna říkám, že jste ještě větší diletant, jak jste ze sebe dělal doposud. Chlape, vždyť vy o zajíci nevíte lautr nic a oživujete duchy, jež se tlačili do hlav adeptům tak před 30 lety.
K ostatní drobné - já napsal reakcí na padlé hlupoty, cit.:"Jak ten poměr pohlaví při jarsčítání (u veškeré drobné) upravíte, když je to přesně dané?" Tak mi laskavě nepodsouvejte blbiny, že bych to chtěl mimo dobu lovu já upravovat. To byla otázka spíše na vaši stranu, když to tak máte, cit.: "přesně dané". Nemýlím-li se, tak se nasčítají leda počty ks a poměr pohlaví se leda matematicky upraví od stolu v hospodě po pár pivech, aby se pak vypočetl přírůstek, jež nikdy stejně nesedí, jelikož příroda není tak hloupá, jak myslivecké výpočty. Co se té úživnosti týče, tak je jejím výsledkem sežraný porost prakticky na celém území ČR. Samozřejmě, toto myslivcům nevadí ani v nejmenším, jelikož jediným možným opatřením by bylo radikální snížení škodné spárkaté. A to by zase nebylo do čeho střílet.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.2.2019 07:54 Reaguje na
Milý mr náčelníku Pevný kramfleku, to že je poměrné zastoupení pohlaví u zajíců cca 1:1 je dávno známá, řadou výzkumů potvrzená a v odborné literatuře publikovaná skutečnost (např. Moller,1970,1978, Raczynski,1974, Valentinic,1956, Semizorová,Švarc,1987, Kučera,Kučerová, 2002 a další). Posledně jmenovaní autoři publikovali např. výsledky desetiletého hodnocení poměru pohlaví, určovaného u ulovených a odchycených zajíců (n=7484), poměr byl 1:1,15. To koresponduje i s údaji získanými v umělém chovu.
Jarní sčítání se používá pro NKS.
To, že vídáte při honcování 1 zaječku a 2-6 zajíců je úplně normální chování zaječí zvěře, ale nijak to nevypovídá o skutečném poměru pohlaví v populaci. Po seskupení zajíců dochází k výběru partnera a dvojice se odloučí od ostatních a začnou se "svatebním během". K tomuto páru se přidávají jedinci, kteří si zatím nenašli vhodného partnera. Takže usuzovat z tohoto běžného chování na poměr pohlaví v populaci je naprosto zcestné a svědčí to jen o vaší nevědomosti a neznalosti, kterou tu opakovaně předvádíte.
Odpovědět
mr

18.2.2019 17:56 Reaguje na Hunter
Nevím, kde píšu, z čeho usuzuji na poměr pohlaví. Tak mi nepodsouvejte vaše voloviny. Já psal, cit.:"Nemýlím-li se, tak se nasčítají leda počty ks a poměr pohlaví se leda matematicky upraví od stolu v hospodě po pár pivech, aby se pak vypočetl přírůstek, jež nikdy stejně nesedí, jelikož příroda není tak hloupá, jak myslivecké výpočty." - a to je PRAVDA. Skutečnost = kvůli odlovu, musíte zjistit stejně k podzimu. Takže celé to myslivecplánování je asi tak na dvě věci, pane "vodborníku". Nejlépe se moje tvrzení ukazuje na spárkaté - tolik sčotů, výpočtů, korekcí, plánů a odlovů jen od 90. let a světe div se - zvěř máme přemnoženou.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.2.2019 16:07 Reaguje na
Už se v tom lhaní začínáte ztrácet milý mr náčelníku Pevný kramfleku. 15.2.2019, 17:18 jste napsal, cituji: Malý a nevinný dotaz - jak zjistíte prvním pohledem v přírodě dle chování pohlaví zajíců s tím, že to bude mít vůbec nějakou vypovídající hodnotu pro mysliveké plánování???
Vy asi trpíte nějakou poruchou osobnosti.
Odpovědět
mr

15.2.2019 17:50
Ad.: Marián - takže nám všem vlastně sdělujete, že ty moje př. nejsou pravda, jelikož to bylo v Blesku - přiznávám, že jsem to během pár sek. našel na netu a neřešil zdroj. Takže se to teda nestalo a ten myslivec, turista i ta mladá kočena jsou živí a těší se dlouhému a pevnému zdraví a ten soudní verdikt je výmysl Blesku. Tak vám teda tady veřejně děkuji a zároveň se vám omlouvám, že jste můj omyl uvedl na pravou míru. To víte, já u toho nebyl a naivně jsem uvěřil novinářům místo toho, abych hned od počátku uvěřil myslivcům co by studnici čisté pravdy.
Já chtěl od vás příklad zakouslého člověka z ČR. To víte, ti novináři lžou, jak jste mi dokázel o pár řádků výše a já se vám za to i omluvil, tak jaksi už beru jejich zdroje s rezervou, když o tom asi nic moc nevíme blíže (nemocný, polodivoký ks, hybrid). Ale já mám pro vás eso - asi loni - pokousala kohosi údajně liška a odcizila mu sandál - bylo to TV. Jo, jo. Cit.: "uzivnost honitby určuje státní organ myslivosti a od toho se po te určují další atributy jako normované stavy ..." - a to je právě ten problém. Nějaký mysl. orgán bude majitelům a uživatelům pozemků diktovat, kolik mají strpět na svých pozemcích škůdců. A výsledkem jsou miliardové škody ...
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 18:28 Reaguje na
Pane,bohužel se začínají naplňovat Tomášovi slova,ale poněkud me debata s vámi přestává bavit a naplňovat. Pokud umite číst a psané slovo vnímat,tak byste se docetl,ze tato osobní selhání jednotlivců jsem nikterak nevylucoval. Problémem je právě to,ze v listech typu blesk.cz de dočtete pouze to,co oni autoři chtějí aby ve vas jejich článek vyvolal. Blesk.cz apod píše tendenčně a účelové,co na tom,ze byl myslivec postřelen,oni napisou byl zastřelen,nenapisou postřelen. Pro tato periodika není důvod zranění tak důležitý jako to že de to stalo! Ale pokud berete jako důvěryhodný zdroj blesk.cz a ne kupříkladu stránky CMMJ,tak chápu ze vas můj příspěvek pohorsuje. Ano,letošní tragedie na Slovensku je nezpochybnitelnou tragedii a selháním jedince,takže se me nesnazte vnutit nějaký můj "nazor" ze tyto tragedie zpochybňují!! Proto jsem psal,ze ve vetsine případů jde o nestastne náhody vlivem odrazenych střel a tak to prostě je. Ano,chtěl jste příklad zakousnuteho (nevím proč pozadujete zakousnuteho) člověka v ČR,já vám dal odkazy na útoky vlkům nedaleko ČR s tím ze jsem uvedl ze nejsou z ČR,ale světě div se,tam kde nejsou vlci (nebyli vlci) nemohlo dojít k útokům,chapete to či nikoliv? Je zde nezpochybnitelny fakt nárůstu poctu vlku,tito se pohybují i v místech osídlení lidmi,takže obavy z jejich konfrontace s lidmi je na místě,nemyslite?? Prosím,přestane už prekruvovat fakta a naše odpovědi a stále se snažit něco n vnutit. Zaciname o jednotlivych kusech naopak něco vedet ,ulovena vlčice v Krkonoších,která jevila nestandardní chování vůči skutečným vlkům,byla při bližším ohledání zjištěna na vakcinaci proti vzteklině!! Stejně tak někde zde z příspěvků pan uvedl,ze vlci v okolí machova jezera jsou cipovani!!! Je to v pořádku,proč se o tom nikde nemluví? Třeba v blesk.cz? Ne,není problém ten,ze statni organ něco určuje,problém je ten,ze lidi jako vy to nechápou!!! Pro vas je škůdce co prosím pěkně,srnčí,vysoká,prase?? Proč by tedy dle te vaší uvahy mel stát někomu nařizovat,ze ma na svých pozemcích trpět vlka,který mu dělá škody ba skotu??? Vážně jste tak nedomyslivy,nebo to jen zkousite??? Ty škody,vážený pane,hradí myslivecke spolky,tak o co vám jde!! Navíc nevím o tom,ze by se většina majitelů pozemku nějak bourila tomu,ze je na jejich pozemcich vykonáváno právo myslivosti,spise naopak... Ano,jsou některé výjimky,kterým se to nelíbí,ale at si tací udělají myslivecké zkoušky,udělají lovecký lístek,zbrojní průkaz,splní podmínku min.výměry 500ha a mohou na svých pozemcích myslivecký hospodařit sami. My platime honebnimi společenstvu (vice vlastnímu honebnich pozemků v jednom subjektu) každý rok nájem z užívání jejich pozemku,také překvapení ze??? Aspoň ze jste přiznal,ze jste si svá moudrá vygooglil či jinak vyhledal,ale chce to číst vice ale hlavně praxe vám da daleko víc jak veškeré čtení,to mi verte
Odpovědět
mr

15.2.2019 18:59 Reaguje na Marián
Cit.:"Vy po me pozadujete důvěryhodný zdroj informaci a sam mi tu davate odkaz na blesk.cz?" - to mi celkem stačí. Už jste nám vysvětlil, že to byla novinářská kachna a já to více už neřeším. Jo? Jenom mi jaksi vychází stále, že myslivecká střelba je větším nebezpečím, jak výskyt vlků v ČR i s předpos.aností "co by kdyby". Jestli byli vlci čipivaní, je zase v rovině jedna "paní poudala". Dodejte nezpochybnitelný důkaz. Stejně ale díky za každého zdravého vlka, jež strhne najaké ks spárkaté ročně. Jestli se vám nelíbí, že vám vlk přeběhne po louce, tak si ji zabezpečte. Lesy před zvěří jaksi zabezpečit nelze, tam lze leda snížit její stavy nebo ji vystavit neustálému tlaku vlků, aby se nedržela v klidu na jednom místě a tak se snížily škody. Kdyby měli myslivci zaplatit do kačky všechny skutečné škody, tak je po myslivosti.
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 19:46 Reaguje na
Ano,vám evidentně stačí malo,mate již totiž dost... Pokud nechapete smysl vet,které vám někdo napíše,tak jste nejspíš něco zameskal na základní skole. Smyslem toho ze jsem se vám ohledně důvěryhodného zdroje,který vy jste po me pozadoval,vysmál no to,ze vy chcete po druhých něco,ale sam děláte pravý opak,chapete to? Blesk.cz totiž svého času taky psal,ze je Karel Gott mrtvý a byla to kachna (jen jako nadneseny priklad,protože vám evidentně musí člověk vše polopaticky vyoslovat a smysl vet překládat polopatycky,aby jste chápal) Jak jsem uvedl,pokud je pro vas duveryhodny zdroj blesk.cz,tak je mi vas líto!! Já jsem o žádné novinářské kachne stran tragedie,které se stala nemluvil to jen vy se nám tu zase jen snažíte něco vnutit,nevím ale proč to děláte,jste bud rozdvijena osobnost nebo osobnost s nějakou psychickou poruchou... Ano,mate pravdu,nezpochybnitelny fakt o tom ze bi vlci cipovani nemám,ale nebojte,ono to na svet vyleze a nebude to dlouho trvat,jako první ale o tom nebude psát blesk.cz,takže vy se to dozvíte vlastně az jako poslední:) Berete jako nezpochybnitelny fakt,ze krkonosska vlčice byla ockovana proti vzlztekline,co vy na to? Na to už jaksi nereagujete... Vy vůbec reagujete jen na to co se vám hodí a v čem jste si pevný v kramflecich,ze? :) Vám konkrétně ta spárkatá vážně tak ubližuje? Hrozí vám od ni nějaké fyzické nebezpečí?? Ptam se znovu,čekám odpověď... Totéž mohu namitat já,at si sadari,lesnici zabezpečí své stromky (což se tak ve většině případech děje) aby zabránili škodám od spárkaté zvěře,ale to vy neberete jako argument ze,vy jste totiž tak přízemní a jednostranný,ze raději napisete ze pokud někomu vadí vlk na louce at si ji oploti,jste k smíchu,pardon k pláči. Zjevně nemáte představu,ale na dospělý strom vám ta spárkatá nevysplha a neokouse a na novou výsadbu se díky oplocenkam nedostane,tak v čem vidíte problém?? Ano a kdo zaplatí myslivcum škody na zvěří pane chytrý?? Predloni zahynulo ve vedlejším spolku na otrávení repkou asi 40ks srnci zvěře?? Nedostali ani korunu od zemědělců!!! Vlivem toho v podstatě celou sezonu nelovili jak srnce (jen par ks) a holou v podstatě vůbec,aby se ty stavy trochu zmatorili!! Kdo zaplatí myslivcum prejete zajíce, sražené srnci apod? Ve většině (zde kladu speciálně důraz na to slovo ve většině) případů se da střetům zabránit ale lodi jezdí jako blázni,obzvlášť kamionaci. Pres naší honitbu vede hlavní silnice k cukrovaru takže o repne kampani máme úhyn takovy,ze si pripadame jak hrobaří... Takže si ty slinty o penězích laskavé nechte,jste úplně mimo mísu,nebo pod obraz
Odpovědět
mr

16.2.2019 00:02 Reaguje na Marián
Vám s tou myslivostí už asi kape na karbid. Jakou zvěř vám má kdo platit, když vám žádná nepatří? Zjistěte si nejdříve, jak je to s jejím přivlastněním, a pak tu pište o škodách myslivcům na zvěři. Jo? Gott mě jaksi nezajímá, tak nevím, proč s ním tu otravujete? Už jsem se vám omluvil s těmi postřílenými, když že to je kachna, tak je to kachna, tak nevím, co se o tom dále rozepisujete. Jsou teda všichni živí a zdraví a já to více nebudu s vámi řešit. Můžete pak třeba Blesku napsat, že lhali. Tak vám dám př. jiný - z TV - kdysi se stal případ, kdy střelec vypálil ze země na (údajně) lišku z kulovnice. Kulka letěla lesem několik stovek m, některé kmeny prý byly dokonce prostřelené a na cestě zabila 3 baby, jež šly společně ráno do práce. Našel je tam mrtvé jejich autobusák. Kulka prý byla zaražená dalších několik desítek m ve kmeni.
Vlčice ÚDAJNĚ měla jakési protilátky, ale nikde není důkaz o jejím očkování - to tu totiž tvrdíte vy. Mě osobně to ale nezajímá, jelikož každý zdravý vlk v lese je dobrý. A když neuhyne na psinku, prašivinu či vzteklinu do 10 let věku, tím lépe. Lesníci si lesy oplocovat určitě nebudou, spíše dojde na radikální snížení spárkaté, což už mělo být dávno.
Odpovědět
Ma

Marián

16.2.2019 07:59 Reaguje na
Me to s tou myslivosti možná kapa na maják,ale vy jste duchem a myslí naprosto mimo!!! Vy prostě ABSOLUTNE nevíte o čem mluvite/pisete,ale stále dokola mate tu drzost se s někým přít! Mne vážně nemusíte poučovat nebo stále na něčem nachytavat,v tomto případě komu ta zvěř patří!!! Já se zvěří přijdu do styku skoro denně a to jal se zvěří zivou tak zvěří zhaslou! To,ze je zvěř státu není nic nového,ale to,ze s ni mohou myslivci,potažmo myslivecké spolky hospodařit,tzn.ji nejen přikrmovat a lovit,ale rovněž ji mohou prodávat a z prodeje je co? Ano,z prodeje jsou penizky,z kterych spolek jak se říká žije,plat své aktivity,platí krmení pro zvěř,plati z těchto peněz kódy způsobené zveri,chapete to? Mám pocit ze vzhledem ke stavu vaší myslí nebudete úplně schopen toto pochopit,vy totiž nejste vůbec schopen chápat širší souvislosti?? Zkratka chov a prodej zvěřiny je jeden z příjmů pro myslivecké spolky a když vám těm kus uhyne na otrávení repkou nebo vám ho přejede auto tak ho asi můžete těžko prodat. O tom,ze jsou většinou takto zajety či zbytečně otraveny repkou produktivní kusy se nebudu raději ani rozepisovat. Zvěř je statu,ale myslivci v tomto případě zastupují v podstatě stát,je vám to aspoň trochu srozumitelne ,citite se alespoň trochu pevnější v kramflecich? Vy jste jako kolovrátek,já opět již po nekolikate opakují ze nezpochybňuje ze se stal nějaký prusvih vinnou selhání jed otlivce a je jedno jestli o tom ve finále psali v blesku nebo v cernekronice.cz,já jsem se vám snažil ukázat tu vaší vlastní blbost ze mne zde davate odkaz na blesk.cz,po me chcete věrohodný zdroj informací,který ve stránkách CMMJ neuznává té,ale sam mi zde dáte odkaz na bulvár největšího kalibru,chapete to již?? Nebi jste vážně takový dement ze to již ani po nekolikatem vysvětlení stále nechapete!!! Ted mi tu davate zase nějaký příklad pro změnu z tv a ještě u toho pisete "kmeny byly prý"... kdekoliv se u někoho objeví slovo " prý",tak to ve me vyvolává pocity ne důvěryhodnosti,fám ATP... Takže nyní pozadam já vas o to,abyste zde uvedl nějaký odkaz na připadá který zde popisuje té,proto pokud jedna střela zabila tři lidi najednou,jisté o nich psala většina periodik v republice,protože toro by býka vážně senzace,ale stát se může cokoliv,priznavam. Ano,ta vlčice se nemůže sama přiznat,ze byla ockovana proti vzteklině,ona jaksi vlčice ani jiné zvíře nemluví,víte. Důkazem je to,že ta vlčice v sobě tyto protilátky mela,tzn ze musela byt ockovana,to je tzv posloupnost události,víme? U nás se již nekolik let proti vzteklině nevakcinuje,stejně tak pokud vim rovněž v okolních státech a vzhledem k věku te vlčice je tak nemožné,aby se ji protilátky do těla dostaly těmito vakcinamj,víme???? Vas nezajímá spousta věci a hlavně spousta věci vám uniká. Stejně tak nejste příliš schopen odpovidat na vcelku jednoduché otázky,které jsou vám kladeny a RO několikrát po sobě!! Nevím proč stále melete dokola,ze si lesníci nebudou oplocovat své lesy,proč by taky měli?? Je totiž tzv.zajistena a nezajistena kultura,tzn.zajištěna je vzrostly les a nezajistena je oplocena výsadba. Zajištěna kultura je ze již může odolávat právě zvěři... Pane,už to zabalte,nebo lépe už to nehulte...
Odpovědět
dm

david matoušek

16.2.2019 19:45 Reaguje na Marián
Hele, zbytečně plýtváš svým časem při diskuzi s pevným kramflekem MR. Co bys chtěl od člověka, který na jedné straně píše svým oponentům, že nerozumí přírodě a pak napíše že "zvěř do leskultury nepatří". Jednou kritizuje hospodaření v lesích (stejně jako zemědělství), ale když jde o to plivnout na myslivost, tak je zase obhajuje. Píše tu o lesnících, přičemž ti jsou v drtivé většině zároveň i myslivci, dělají často mysl.hospodáře, ke studiu lesnictví je často vedl hlavně zájem o myslivost. Nějak nevidí, kdo je hlavním vlastníkem lesů v ČR a zároveň pronajímatelem těchto honiteb. A že to s těmi škodami není tak jednoduché a černobílé, jinak by majitelé lesů dávno stáli v pětistupech před MZE podobně jako zemědělci.
Odpovědět
mr

16.2.2019 19:57 Reaguje na Marián
Vy jste prostě komik. Chcete zaplatit za zvěř, jež vám nepatří. Pak nás teda oblbujete, že prý zastupujete stát. Žádný stát nezastupujete - zřejmě už vám haraší v makovici na kvadrát. Stát vám dal leda právo odlovu zvěře dle zákona a možnost si ji takto přisvojit. Otrávená (sražená atd.) zvěř není vaší žádnou škodou (jelikož vám nepatří), tak tu nemelte blbiny. Vy se leda nesmyslně cítíte poškozeni, stejně tak i když strhne srnu vlk. A to je právě celý ten problém - myslivost a masožravci a možné prachy (maso). Nic jiného v tom není. A protože by vás obyvatelstvo poslalo většinově do pr.ele, tak své hysterčení z několika vlků a jimi zadávené zvěře schováváte za ovce a sežrané Karkulky. A ono jsou v tom ve skutečnosti leda prachy, jak jste výše nastínil.
Nedávno jste zpochybnil mé př., že je to z Blesku. Teď píšete zase, cit.:"a je jedno jestli o tom ve finále psali v blesku nebo v cernekronice". Vy vlastně už nevíte, jak se z těch vašich zde padlých mysliveckých lží už vykroutit. Blesk je pro vás bulvár a Myslivost je studnice čisté pravdy. To jste teda ještě větší pako, než za jakého jsem vás považoval. U toho př. jsem nebyl, viděl jsem to leda v Tv, kde ukazovali i stopy po dráze střely, takže používám slůvko "PRÝ" - kdybych si měl možnost na ty prostřelené kmeny šáhnout a prohlédnout osobně, tak bych to napsal jasně. Jestli měla nebo neměla vlčice protilátky je celkem jedno, ale že byla očkována, tvrdíte leda vy. Já to nevím. Od toho jsou odborní veterináři, jež otázku zodpoví. Vaše kecy jsou k tomuto leda babské poudačky. Vy tu nastiňujete problém, zabezpečit si les - a ten se vyřeší leda radikálním snížením spárkaté. Nic jiného neexistuje. Bude to sice pro masaře, bouchaly a kšeftaře se zvěřinou těžké, ale s pohledem na skutečné škody spravedlivé.
Odpovědět
Ma

Marián

16.2.2019 20:36 Reaguje na
Pane,jste ubohé tupe hovado,nic vic (slušným lidem se tímto omlouvam,ze museli toto od mne cist) Pan si nejenom ze sedí na vedeni,ale ještě veřejné přiznává svými plky,ze není schopen širšího myšlení,ale stále dokola jako kolovrátek se mi snaží něco vnutit,překrucovat a poucovat. On není schopen pochopit,že se zvěř obhospodařuje a to jak chovem,tak lovem. On není schopen pochopit,ze mají myslivci od státu v podstate plnou moc pro takové hospodaření a nakládání se zvěří,on není schopen pochopit,ze i v myslivosti jsou potřeba v 21.stoleri finance (nákup krmeni pro zvěř,nákup zvěře,údržba mysliveckych zařízení, platby za škody způsobené zvěří atd atd) Na svůj provoz a chod potřebují i jiné spolky finance,jako jsou hasiči, ochranarske spolky, ekologické spolky, dětské spolky atd... Pan je takový demokrat,ze neuznává to,ze někoho může ta myslivost a prace kolem ni bavit a není schopen toto akceptovat a respektovat. Pan je takový ekolog,ze by nejradši veškerou sparkatou vyhladil a ta zbývající aby žila nejspíš v Praze na Černém mostu (dle pana magora totiž zvěř do lesu nepatří),pan ma predtavu ze vlk bude žít i v nížinách,kde plošné pole a louky přesahují plochy lesu. Pan tu veřejné přiznává,ze blesk.cz není bulvární plátek. Muzete mi laskavé do perdele ukázat,kde tvrdim,ze je zvěř ve vlastnictví myslivců? Sakra když neumite číst v českém jazyce,tak co odpovídá té?? Píší snad ze je zvěř ve vlastnictví státu,ale ze s ni mohou myslivci hospodařit (tzn.i ji prodávat a nevidím na tom nic špatného!) Bože,já jsem takové hovado vážně dlouho nepotkal a sam na sebe jsem ted nastvany,ze jsem se snížil za prve vůbec k diskuzi s vámi a nyní i k těm invektivum... Ale ve vašem případě se za to vlastně nestydim. Prostě vůl zustane volem a vy jste arcivul!! Musel jste bez internetu hodně trpět ze?? Protože věřím,ze soudný člověk s vámi nemůže vydržet sedět ani u jednoho stolu,natož s vámi vest nějakou diskuzi osobně... Vážně me nebaví vám vysvětlovat jednotlivé významy slov,myšlenky a fakta,vy si stejně melete stále dokola svou. Pokud jste za to placeny,ze ze sebe dělat zde vola,tak bravo,pokud je RO ale stav vaší mysli,je mi vas líto...
Odpovědět
mr

18.2.2019 18:18 Reaguje na Marián
Magor jste předevší tady vy. Nejprve nám píšete o škodách na zvěři - otrávené řepkou a přejeté atd. a když vám napíšu, že to žádná škoda není, jelikož vám ta zvěř nepatří, tak mi napíšete, cit.:"Muzete mi laskavé do perdele ukázat,kde tvrdim,ze je zvěř ve vlastnictví myslivců?". Žádnou plnou moc nemáte, leda se zvěří hospodaříte dle zákona. Zvěř si přivlastníte až po jejím zákonném nabytí. A např. ti vlci tu nežijí především díky vám podobným trot.ům, jež si myslí, že jim patří celá příroda a leda oni budou určovat, co tu smí a nesmí žít, jelikož je ta myslivost stojí i, světe div se, PENÍZE.
Odpovědět
dm

david matoušek

16.2.2019 20:50 Reaguje na
Ty seš taky komik. Kolik a v jakých oblastech ti vlci zvěř strhnou, kolik odloví myslivci, kolik skončí zvěře na silnicích? Myslíš že ubude výrazně zvěře díky vlkům? A s čím budou v budoucnu další problémy? Sám znáš odpověď starý praktiku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.2.2019 10:09 Reaguje na
Čistě technická: Vzteklina má stoprocentní mortalitu, takže jedinou možností jak získat imunitu a přežít to je očkování.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.2.2019 10:38 Reaguje na
Ale no tak mr náčelníku Pevný kramfleku, ouž zase zkoušíte lhát naprosto nehorázným způsoberm, jaképak že vlčice měla údajně nějaké protilátky :-), při veterinárním vyšetření byly ZCELA JEDNOZNAČNĚ POZITIVNÍ KREVNÍ TESTY NA PROTILÁTKY VZTEKLINY! Vzhledem k tomu, že tyto protilátky nelze získat jinak, než aktivní vakcinací (vzteklina je jinak 100% smrtelné onemocnění), je celá záležitost naprosto jasná. Tak se tu nepokoušejte zase lhát.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist