https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mojmir-vlasin-odcerveny-a-nakrmeny-pes-ulovil-srnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mojmír Vlašín: Odčervený a nakrmený pes ulovil srnu

12.2.2019
Vcelku banální věc, kterou někdo natočil na video.
Vcelku banální věc, kterou někdo natočil na video.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Walter Urabl
To, že pes ulovil srnu, není nic nového pod sluncem. Proto také volně pobíhající psi (kteří nejsou pod kontrolou majitele a nemají náhubek) jsou známým problémem a je možné je za určitých podmínek střelit.
 

To, že se to děje v blízkosti lidí, není také nic nového. Srnci (a další kopytníci) jsou ve střední Evropě přemnožení a zejména v zimě se stahují k lidským zařízením nebo obydlím. A tak čas od času i zde toulající se pes uloví nějakou zvěř.

Co je nové a neobvyklé, že se to podařilo natočit na video a toto video se dostalo do sociálně - mediálního prostoru.

A je to asi dobře, protože je vidět, že mnozí majitelé vlastní psy, které nezvládají a kteří si pak dělají co chtějí. Nejenže loví zvěř, ale i hospodářská zvířata. Sám jsem se dostal k případu, kdy velký pes potrhal kůzle, které jsem pak musel utratit.

Velmi často se zvěř stržená psem svádí na vlka. Ježe mezi lovem ze strany nezvladatelných či nekontrolovatelných psů a lovem zvěře vlkem je docela zásadní rozdíl. Pes je většinou ve výborné kondici, pečlivě vyčesaný, odčervený a nakrmený. Majitelé ho autem vyvezou do hor, kde srnčí zvěř už několik dní marně hledá potravu ve vysokém sněhu. A tam se setkají! Pes nemá hlad, ale zbytky loveckého pudu mu velí když ne zabít, tak aspoň strhnout. Zvěř nemá moc šanci.

Vlk je na tom se zvěří „na férovku“. Také marně hledá ve vysokém sněhu potravu. Pokud se setká se zvěří, uloví ten nejslabší kus (často ten, který by stejně nepřežil) a celá smečka ho zkonzumuje.

Pokud jsou popsány případy, kdy se vlci ke stržené zvěři nevrátili, je třeba pečlivě zkoumat, zda to byli opravdu vlci. A pokud ano, zda se náhodu nevrátili právě proto, že tam na ně číhalo pět špatně maskovaných lovců. Vlk není blbec.

Přečtěte si komentář Františka Havránka Pes a srna na sjezdovce. Jak se dívat na to, když loví domácí mazlíček?


reklama

 
foto - Vlašín Mojmír
Mojmír Vlašín
RNDr. Mojmír Vlašín je český zoolog, ekolog a politik. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor biologie. V současnosti je zaměstnán v Ekologickém institutu Veronica, externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a je soudním znalcem v oboru ochrana přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ma

Marián

13.2.2019 17:38
Také by mne zajimalo ,odkud bere autor informace o tom,ze je kupříkladu srnci zvěř premnozena? Bohužel mi tu u nás sledujeme spise ubývající tendenci. Zřejmě pan autor nabyl dojmu,ze když se ted pri zimě podívá do poli a vidí tam tlupy srnciho co jich je,tak si mysli ze je premnozena. Bohužel toto je zcela mylný pohled. Ano,v zimě jsou stavy srnci zvěře poměrně dobře viditelné,ale faktem je to,že na zimu se srnci shlukuje do tlup a to i klidně z několika honiteb z okolí,takže někde nevidite ani chlup a někde naopak 30ks po kupe. Článek je psán tendenčně,bez faktu
Odpovědět
re

regis24

17.2.2019 07:33 Reaguje na Marián
Jsem psal komentář před vámi a normálně mi ho smazali. Jsem si dovolil kritiku autora článku, to se asi nesmí. No nic, aspoň vím že je potřeba si dělat zálohu... Cenzura je prostě všude.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.2.2019 06:28
Stavy srnčí zvěře je možné vyhledat ve statistikách MZE - myslivost. A je tam dobře vidět nejen to, že je vysoké mnoho, ale i to, že pěstování řepky tomuto nahrává, a počty rostou. To jen v protikladu k tomu, že koncem února určitě někdo vytáhne téma, že srnky zemřely na otravu při monodietě řepkou.
Odpovědět
JB

Jen B.

18.2.2019 23:19 Reaguje na Katka Pazderů
Není tam vidět nic jiného, než pouhá čísla. To samo vůbec žádnou kauzalitu nedokazuje.
Odpovědět
re

regis24

19.2.2019 05:20 Reaguje na Katka Pazderů
Mohla by jste mi to prosím trochu ujasnit?
Jak z poznáte, že vysoké je mnoho? A kolik je tedy málo? A bavíme se o srnčí nebo o vysoké? A jak se z toho pozná vliv řepky?
Děkuji za ujasneni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist