https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisek-havranek-pes-a-srna-na-sjezdovce-jak-se-divat-na-to-kdyz-lovi-domaci-mazlicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

František Havránek: Pes a srna na sjezdovce. Jak se dívat na to, když loví domácí mazlíček?

14.2.2019
Správně vedený výcvik přináší radost nejen majiteli, ale i jeho psu.
Správně vedený výcvik přináší radost nejen majiteli, ale i jeho psu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Walter Urabl
Videozáznam ulovení srny psem české majitelky v lyžařském areálu v Rakousku je bezpochyby dramatický. Na druhé straně však v televizi sledujeme bez velkého vzrušení přírodovědné dokumenty z Afriky, kde jsou zachyceny mnohem dramatičtější snímky velkých lovících predátorů. Ti trhají ještě živé antilopy nebo dlouho odolávající buvoly.
 

Doprovodné komentáře k takovým záběrům jsou většinou vedeny tak, aby divák soucítil s „chudáky“ hladem trýzněnými lvy. Na co se tedy v takovém případě díváme? Sledujeme přirozený běh a konec života zvířat, která cítí bolest. A ne jen to, zažívají bezpochyby i pocity strachu, radosti, smutku, atd. Ale takový už je život na naší planetě.

Na diskutovaném videozáznamu jsme viděli to samé, co vídáme na oblíbených snímcích z Afriky i odjinud – predátor ulovil srnu. Té bylo samozřejmě jedno, zda to byl vlk nebo pes. Podle tiskové zprávy se jednalo o sibiřského huskyho, patřícího k plemenům s řadou dobře zachovaných pudů vlka, svého „divokého“ předka.

V mediích jsem zaznamenal komentář směřující k tomu, že ten pes byl dobře živený a zabíjel jen pro zábavu atd., tyto rádoby odborné komentáře, vycházející z lidského pohledu na věc. Co potom onen, v současnosti mediálně známý moravský medvěd, který pozabíjel desítky ovcí, aniž by je konzumoval? Jaký strach a utrpení zabitým a zraněným ovcím způsobil, nehledě na materiální, ale pravděpodobně i emociální újmu chovatele? Má medvěd právo lovit ovce, zatímco pes nesmí lovit srnčí?

Tenhle praktický, ale i filozofický problém si „zavařil“ člověk tím, že vyšlechtil domácí zvířata, ovce stejně jako psy. Můžeme si to vyčítat? Vraťme se do reálu a lidského posuzování věcí, jejichž řešení jsme promítli do zákonů. Nejsem expertem na rakouské právo, ale je zřejmé, že vychází ze stejných základů jako naše. Řešená epizoda spadá v obou zemích do oblasti zákonů o myslivosti, ochraně přírody a možná i o ochraně zvířat proti týrání. Majitelka psa, který před očima obecenstva „strhl“ srnčí zvěř, zaplatila v Rakousku pokutu cca 3 600 Kč. Při řešení téhož u nás by podle sazebníku pytlačené zvěře zaplatila podstatně více.

Na závěr ještě několik poznámek. Jak již bylo řečeno, plemeno husky má dobře zachované přirozené pudy. Jeho výcvik k poslušnosti nepatří v řadě směrů k těm nejjednodušším. Ulovit srnčí ve vysokém sněhu je pro psa zřejmě snadnější než jindy, což nahrávalo úmyslům huskyho, ale nikoliv jeho majitelky. Ta asi nepředpokládala, že na daném místě (lyžařský areál) se pes potká se srnou. Podle teorie, že např. vlci i jiní predátoři upřednostňují nestandardně se chovající jedince, bychom mohli říci, že tato srna se chovala nestandardně, už jen svojí přítomností v blízkosti lidí. Neplnil tedy husky svou povinnost?

Někdo může namítnout, že srna byla zmatená a byla zahnána do tohoto prostředí lidskými aktivitami. Pomíjím to, že štvaná srnčí přichází o energii potřebnou pro přežití zimního strádání a jen uvedené štvaní může být příčinou úhynu.

Předcházející text se nesnaží snižovat zodpovědnost majitelky za svého psa. Předpokládám, že veřejné mínění je v tomto případě nejspíš na straně stržené srny. Na čí straně by ale bylo, kdyby byl pachatel - husky - při pronásledování srny zastřelen? To je totiž u nás i jinde možné (ale víceméně již nevyužívané), samozřejmě při naplnění celé řady zákonných podmínek.

K čemu tento můj komentář tedy je, když je plný otazníků a různých pohledů na věc? Chtěl jsem, abychom se zamysleli a uvědomili si, že věc není tak jednoduchá, jak je někdy jednostranně prezentováno. Skutečností je, že člověk si své čtyřnohé přátele vybírá bez potřebných znalostí. Bez znalosti potřeb daného plemene a úskalí jeho výcviku. Mnohdy při výběru listuje v atlase psů jako v katalogu.

Pokud si tedy pořizujete psa, vše důkladně zvažte. A vy, kteří psa již máte, věnujte se jeho výcviku. Správně vedený výcvik přináší radost nejen majiteli, ale i jeho psu. Tím přispívá i k větší toleranci okolí, kterou samozřejmě potřebujeme (štěkání, skákání, agrese, nebo i ulovení srny, atd.).

Přečtěte si původní zprávu Pes české majitelky v Rakousku u sjezdovky ulovil srnu a komentář Mojmíra Vlašína: Odčervený a nakrmený pes ulovil srnu


reklama

 
František Havránek
Autor je vedoucím útvaru myslivosti ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jj

jrrs jrrs

14.2.2019 12:16
udelat to muj pes, tak se omluvim a pozadam o vycisleni skody. Kazdy kdo ma loveckeho psa vi,ze kdyz zahledne zver, vetsinou se ji snazi pronasledovat, pokud je slaba(z jakehokoliv duvodu) ma smulu. Clovek by mel pouzit zdravy selsky rozum a pokud majitel vyslevene nestve psy na zver, mel by se snazit domluvit. Na druhou stranu nekteri myslivci precenuji sve schopenosti(at uz komunikacni popr. pravni) a situaci zbytecne vyhrocuji. Clanek by mohl mit klidne i treti rozmer - pes slovil srnu na pozemku majitele, majitel souhlasil s honidbou, ver mu pusobi skody, majitel nijak nenapada sdruzeni o uhradu skody....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.2.2019 12:38
Přijde mi, že tady pan Havránek motá páté přes deváté. Proč srovnávat stržení srny psem na sjezdovce s trháním ještě živé antilopy lvy v Africe? Co to má společného? Ti lvi tam loví pro svou obživu a jaksi nepoužívají v rámci humanity střelné zbraně, ale pouze drápy a zuby, že, kdežto v tomto případě šlo o odlov srny psem, který někomu patří, nemá na sjezdovce co dělat, a pokud už tam i přesto je, má být pod prokazatelným dohledem majitele, vždy ovladatelný, což se v tomto případě zjevně nestalo. A moravský medvěd, který pozabíjel ovce, nikomu nepatří, takže i zde to srovnání silně pokulhává. Pan Havránek píše, že nechce snižovat odpovědnost majitelky atd. V tom případě si ale mohl ušetřit práci s psaním celého toho článku, protože zde není nutno vést filozofické debaty o ničem, vina majitelky potažmo psa je bez jakékoliv diskuze.
Odpovědět
re

regis24

14.2.2019 22:45 Reaguje na pavel peregrin
A moravský medvěd, který pozabíjel ovce, nikomu nepatří...
To jste ale na omylu, nevíte co píšete. Ten medvěd, stejně jako všechna ostatní volně žijící zvířata (neboli zvěř) patří státu. Majitel je ČR... Takže o ničem píšete vy, protože asi úplně stejně tomu i rozumíte...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.2.2019 14:17 Reaguje na regis24
Myslím, že máte problém s porozuměním. Samozřejmě vím, že medvěd patří ČR, ale nezdá se vám, že je trochu něco jiného, když by tu srnu zadávil medvěd na rozdíl od toho, když ji zadáví pes SOUKROMÉHO FYZICKÉHO majitele? Jste schopen pochopit ten rozdíl nebo ne? Když byste podobnou scénu viděl, budete snad žalovat ČR jakožto vlastníka medvěda za to, že medvěd tu srnu ulovil? Tak si to srovnejte v hlavě.
Odpovědět
JK

Jan Kroutil

18.2.2019 18:15 Reaguje na pavel peregrin
Je mi líto, ale v hlavě si to srovnejte především Vy. Autor článku nic nesrovnává, pouze podotýká, že v tv je možno sledovat drastičtěší záběry! Nebo myslíte, že pro příklad měl použít třeba srážku dvou vozidel?
Odpovědět
JB

Jen B.

18.2.2019 23:36 Reaguje na Jan Kroutil
A další, kdo má problém s porozuměním textu...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.2.2019 07:31 Reaguje na Jen B.
Níže napsaný příspěvek je pro Jana Kroutila, nikoli pro Jen B.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.2.2019 07:28 Reaguje na Jan Kroutil
Prosím Vás, vy si to v té hlavě srovnejte taky! Proboha živého, co tady pořád všichni řešíte za pitomosti? Pan Havránek vůbec nemusel tento článek psát a už vůbec ne podobným stylem, žádné příklady nejsou zapotřebí! Copak opravdu nechápete, o co jde? Znovu opakuji: SOUKROMÁ FYZICKÁ OSOBA neuhlídala svého psa, který následně strhl srnu. Hotovo tečka, je to jasné porušení zákona a následuje postih. Není zapotřebí u toho dále jakkoliv pindat a obhajovat tento čin ještě většími pitomostmi!
Odpovědět
JS

Josef Suchomel

14.2.2019 18:51
Jste si všichni jisti, že je to husky??? :)
Odpovědět
AK

Ak Kuli

14.2.2019 22:36
Sibiřský Husky to podle mě nebyl. Vypadá spíš jako Kanadský ovčák. Rozhodně ale nemohu souhlasit s autorem, že je normální, když domácí pes strhne srnu. Rozhodně to svědčí o tom, že majitelka neměla psa pod kontrolou a hlavně, že je špatně vycvičený. Také nechápu, jak může pan Havránek srovnávat medvěda z volné přírody, co loví ovce a psa na sjezdovce, co zabije srnu. Jediné o čem to svědčí, že majitelka udělala parádní ostudu. A to jen z důvodu, že se neumí vycvičit a postarat se o psa. Z tohoto důvodu mají tak špatnou pověst tzv. "bojová plemena", protože si je pořizují podobní blbci.
Odpovědět
re

regis24

14.2.2019 22:48 Reaguje na Ak Kuli
Takže ten dle vás kanadský ovčák je bojové plemeno? A co je vlastně bojové plemeno? Pes, který byl v boji? Tak to je německý ovčák, belgický ovčák, atd... Ti byli v boji, tak to jsou bojovi psi...
Odpovědět
JB

Jen B.

18.2.2019 23:44 Reaguje na regis24
Žádnou takovou rovnici v komentáři nevidím, jen připodobnění nezodpovědnosti jejich majitelů. A snad nechcete popírat to, že bojová plemena byla záměrně šlechtěna pro boje mezi sebou.
Odpovědět
JK

Jan Kroutil

18.2.2019 18:22 Reaguje na Ak Kuli
Autor, ale nepíše, že je normální, když pes skolí srnu. Velmi zobecňujete! Podle tiskové zprávy se jednalo o sibiřského huskyho, patřícího k plemenům s řadou dobře zachovaných pudů vlka, svého „divokého“ předka.
Odpovědět
ZE

Zuzik E

15.2.2019 07:52
Tohle není husky,je to BŠO - Bílý švýcarský ovčák. Pak věřte médiím když si nedokáží ověřit tak jednoduchou věc jako plemeno psa. Jinak pes evidentně nevěděl co s tím má dělat a považoval to za hru,bohužel nestastne. Když někomu pes zadavi kočku,nebo slepice,taky to taky neběží v televizi. Je to naprostá přirozenost šelmy,je jen na chovateli,jak si s tím poradí.
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 12:27
Bohužel taky netusim,co chtěl pan Havránek článkem vlastně říct? Srovnávat vsak lov domácího psa se lví v savaně,je přinejmenším bizardni či výstřední. Žijeme v právní společnosti s nějakými zásadami a pravidly a jedno z pravidel zní,ze domácí pes nesmí lovit či stvat zvěř,tak jakepak polemizovani?? Divoká zvěř loví pro svou obživu,ne z nějakého pleziru (když to tedy není zrovna ten valašský medvěd). Dovedete si představit,kdyby tato pravidla nebyla dana a mohl si tak každý dělat co chtěl...? To byste stejně tak mohl říct,ze pedofil vlastně neudělal nic tak výjimečného ze zneužil dítě,prostě to jsou jeho pudy a potřeby!! Omlouvam se za takto drsné přirovnání,ale přišlo mi to jako nejlepší kontrast...
Odpovědět
Ma

Marián

15.2.2019 16:17
Nedá mi to,abych ještě na článek pana Havránka nereagoval. Čím vice ho ctu,tím vice mi zavani amaterismem a radoby odborným názorem (jak se snaží pan autor na ostatní názory poukázat). Pan Havranek mele pate pres devate. Především netusim,jak pan autor přišel na to,ze srna jevila evidentní známky zmatenosti tím,ze se objevila u lanovky? Copak šla srna pres les a ne sjezdovka pres les?? Ví pan autor,ze existuji dva "typy" srnci zvěře a to typ lesní a polní. Polní srnci se na zimu shlukuje do tlup,proto nyní můžeme v polích vidět větší počet kusu srnčí zvěře,kdežto lesní typ žije spise samotářsky nebo jen po malých skupinkách v řádech několika kusu,proto není nic nenormalniho,ze byla srna nejspíš sama,nevykazovala tím žádnou abnormalitu a tím pádem důvod k tonu,aby byla strzena. Rovněž mohla byt psem k lanovce zahnána nebo se prostě jen sama k lanovce dostala,opravdu nevím na základě čeho tak pan autor soudí,ze byla srna zmatená?? Nám tu vytahuje srnci zvěř mezi baráky na louku a rozhodne to neni tím,ze by byla nemocná či zmatená. Zmatený je leda ten,kdo podobne názory vypouští do sveta a v podstatě skutek psa tak obhajuje,či snad srovnává takový skutek s útokem lvu v savaně. Srnčí zver se totiz dobte adaptuje na okolni podminky,tzn ze si jiz na lidi pomerne zvykla. Tudiz "husky" zadnou svou povinnost nenaplnoval to, to mi rozhodne neprislusi a nemel na to pravo!! Za druhé,jak je na obrázcích a záznamu vidět,tak nejspíš skutečně nejde o huskyho,nýbrž jiné plemeno psa,tudíž pokud se chtěl pan Havránek pokusit o odborný komentář,mel si nejprve zjistít skutečnosti,takto ma jeho článek hodnotu periodika typu blesk.cz.
Odpovědět
mr

18.2.2019 18:59 Reaguje na Marián
Zase nám valíte klíny do hlav? Srnčí je dneska přemnožená, takže žije skoro rovnoměrně u nás všude a shání potravu někde už i v nejbližším okolí lidí, to samé vysoká. Ty zimní tlupy se na jaře rozpadnou a většina jejich členů se vrací docela na velké vzdálenosti na své lokality = většinou právě do lesů, kde by to měli v zimě těžší. V lesích pak zůstává přes zimu leda minimum ks, i tak je po nich škod do aleluja. Kdyby té zvěře nebylo takové množství, tak by ani ty zimní tlupy v polích nebyly tak velké a někteří by tolik neronili krokodýlí slzy pro řepku. Leda z videa usuzuji, že byla především vyčerpaná a pes ji tam leda našel. Pochybuji, že ji ten hafan naháněl po lese, když sotva se už plazila.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.2.2019 07:47 Reaguje na
Ale tady, praktiku pevný v kramflecích, přece nejde o tu strženou srnu a jestli je přemnožena nebo ne, ale o odpovědnost majitele za svého psa. V jakém duchu by asi byl tvůj komentář, kdyby místo té srnky roztrhal třeba chráněného tetřívka? Když přejedu autem člověka, tak se to asi taky neodpíská s tím, že lidí je přece jak sra.ek. Ty si prostě vždycky musíš plivnout.
Odpovědět
mr

19.2.2019 17:06 Reaguje na david matoušek
Kdybyste nebyl zelenokloboučnické h.oupé p.ko, pak byste se i dovtípil, že je to narážka na tu jeho už totálně ujetou strejcovinu, cit.:"... existuji dva "typy" srnci zvěře a to typ lesní a polní." Pan Marián asi čerpá z mysliveckých číčovin, jež byly zveřejňovány i tiskem už někdy min. ze 60. - 70. let a chce být zajímavý. A jak vidím, tak se tyto nesmysly udržely někde dodnes. Cit.:"... přece nejde o tu strženou srnu ..." - ale jde, myslivcům rozhodně. Každé stržení spárkaté něčím je pro jejich většinu jako bodnutí do srdce - jako by i jim v té chvíli kousek srnčího zmizelo z mražáku. Nechápu, proč se za to najednou stydíte, když tu v diskusích kolem toho chodíte až okatě, jak okolo horké kaše.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.2.2019 21:48 Reaguje na
Kam ty na to chodis nebo co to hulis? Asi dobry matros.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.2.2019 08:26 Reaguje na
mr náčelník Pevný kramflek zase perlí :-), když o něčem nic neví a nerozumí tomu, tak to označí za nesmysl, protože jsou věci, které jeho mozeček prostě nepobere :-).
Odpovědět
dm

david matoušek

20.2.2019 08:40 Reaguje na Hunter
A taky mi přijde, jak dost často operuje s tím mrazákem, že jim snad závidí. Jinak si to nedokážu vysvětlit.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.2.2019 09:16 Reaguje na david matoušek
Jj,to ho trapi taky hodně krom toho určení pohlaví u zajíců pohledem 😨. Pevný kramflek má těžký život, sedět nasranej v koute a hryzať si vzteky nehty,v podstatě je mi ho trochu lito😢.
Odpovědět
mr

20.2.2019 11:54 Reaguje na Hunter
Jo, jo. Vy dva jste zrovna vodborníci, jež se asi hledali. Poznáte na poli pohlaví zajíců dle toho, jestli vyběhne nebo dál sedí a teď ještě rozlišujete srnčí na lesní = je v lese a polní = je na poli. Ještě třeba jste nám nenapsali, jak se nazývá srnčí, jež vychází zrovna z lesa na pole nebo se stahuje z pole do lesa. Jste teda oba bezkonkurenční studnice znalostí.
Odpovědět
dm

david matoušek

20.2.2019 13:03 Reaguje na
Nejsme. Tobě, starý praktiku pevný v kramflecích, nesaháme ani po kotníky.
Odpovědět
KT

Karel Tichý

18.2.2019 07:11
Důležitý je především fakt, že pes, pokud není lovecky upotřebitelný a nepřísluší do konkrétní honitby, nemá co běhat v danném prostoru(ani nikde jinde)na volno. To, že se toto pravidlo nijak nevymáhá je smutná záležitost a ještě smutnější je to, že si mnoho pseudokynologů pořizuje plemena, na která ani náhodou nestačí a měli by vlastnit nanejvýš Čivavu a i s tou by možná něco vyvedli. Je to především o lidech, aby trochu mysleli a chovali se zodpovědně, ale to bychom asi chtěli moc.
Odpovědět
JB

Jen B.

18.2.2019 23:55
Zmatená byla možná tak z toho, že se tam najednou objevil primitivní český buran s nekontrolovatelně volně pobíhajícím psem, což je u nás naprosto běžné a taky veškerá zvěř už zdaleka před člověkem mizí jak vypálená raketa, ale v Rakousku nebo aspon v té lokalitě asi takové lidské manýry běžné nejsou, takže tam zvěř nemá důvod zbytečně plýtvat energií na preventivní útěk.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist