Petici proti spalovně v Rybitví u Pardubic podepsalo 10 000 lidí
"Máme za sebou již několik veřejných projednání, máme řadu pádných argumentů, proč obnovení provozu spalovny výslovně odmítáme. Zástupci z řad ministerstva životního prostředí i společnosti AVE CZ tyto argumenty slyšeli jak od nás, tak i přímo od obyvatel Pardubic a okolních obcí, kteří se dle mého oprávněně bojí toho, že by obnovený provoz výrazným způsobem negativně ovlivnil životní prostředí v okolí jejich domovů," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).
Zařízení vlastní AVE CZ od roku 2006, spalovna je odstavená od roku 2004. Pokud by firma, která o obnovu odstavené spalovny usiluje, získala kladné stanovisko ministerstva životního prostředí, potřebuje před zahájením stavby ještě integrované povolení, územní a stavební povolení, což je dlouhodobý proces. Pardubická radnice doufá, že kladné hodnocení nedostane.
Společnost tam chce spalovat až 20 000 tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok, což s dvoutýdenní odstávkou představuje ročně 7500 provozních hodin. Projekt má zahrnovat stavbu nové provozně administrativní budovy s laboratoří na analýzy přijímaných odpadů, modernizaci příjmu odpadů s rekonstrukcí příjmu kapalných odpadů, sanaci bunkru na pevné odpady. Součástí jsou také stavební úpravy svozové a provozní budovy nebo výstavba nové rotační pece a parního kotle.
Firma opakovaně přepracovávala dokumentaci. Radnice několikrát využila svého práva a zaslala v řádném termínu na ministerstvo životního prostředí několik připomínek. Poslední veřejné projednání se konalo loni v listopadu.
"Uvidíme, jaký bude nakonec výsledný verdikt, ale stále věříme, že ministerstvo nebude brát naše argumenty i hlas veřejnosti na lehkou váhu. Přeci jen zde jde o zdraví lidí a naše připomínky k přepracované dokumentaci jasně dokazují, že spuštění spalovny bude mít zásadní vliv na životní prostředí," řekl náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
reklama