Pevnost poznání v Olomouci obsadí plazi, a to při výstavě Odpudiví, nebo kouzelní
Výstava představí například největšího evropského ještěra - ještěrku perlovou, nejdelšího hada České republiky - užovku stromovou a celou řadu bezobratlých živočichů jako tropické šváby, brouky, dravé ploštice zákeřnice, štíry, sklípkany či suchozemské stejnonožce a mnoho dalších. "Pokusíme se tak, i přes v lidech mnohdy vžitý odpor, ukázat jedinečnost těchto zajímavých zvířat. V rámci přednášky (Ne)zvaní hosté našich domácností nahlédneme do malého domácího safari a představíme si jeho nezvané obyvatele, kteří nám však nemusí nutně škodit," uvedl zoolog Pavel Javůrek.
Návštěvníci budou mít možnost obdivovat entomologické sbírky, primárně zaměřené na druhovou rozmanitost brouků. Ty obsahují velké množství čeledí včetně těch nejstarších, které jsou na Zemi více než 300 milionů let. "Uvidí také jedny z největších brouků či brouky v jantaru starém 99 milionů let. Velkým lákadlem budou chovné kolonie světlušky větší, na kterých organizátoři provádějí odborný výzkum," doplnila Vysloužilová.
Odborníci během expozice představí lidem také ukázky metod sběru hmyzu, a to od těch jednodušších, jako je například takzvaný exhaustor či smýkání, až po například Malaiseho pasti. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet také prosívání zeminy a lov hmyzu. Akce Odpudiví, nebo kouzelní se tradičně koná v expozici Živá voda a je zdarma v rámci běžného vstupného.
Olomoucké interaktivní muzeum Pevnost poznání bylo otevřeno v dubnu 2015, jeho vybudování stálo přes 150 milionů korun. Je vybaveno více než 200 modely a přístroji. Muzeum se svými aktivitami a zaměřením celoročně snaží hlavně u dětí rozvíjet zájem o přírodní vědy a nové technologie. Pevnost poznání se hned po otevření zařadila mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji. Ročně do něj zavítá na 100 000 návštěvníků.
reklama