Pitva běluhy Hvaldimir přezdívané "ruský špion" neprokázala cizí zavinění
Organizace Marine Mind, která běluhu sledovala, uvedla v příspěvku na sociální síti, že zprávu o příčině smrti běluhy podporuje i zjištění, že v době nálezu byl jeho žaludek prázdný a vnitřní orgány byly znehodnocené. Savec byl podle těch, kteří ho sledovali, popisován jako jedinec mezi 15 a 20 lety v dobrém zdravotním stavu. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se běluhy obvykle dožívají 30 až 35 let.
V reakci na nálezy norská policie zastavila vyšetřování, konečná zpráva bude známá do dvou týdnů, píše agentura Reuters.
Zvíře se stalo předmětem pozornosti médií poté, co bylo v roce 2019 objeveno u norského arktického pobřeží a mělo na sobě postroj s něčím, co vypadalo jako držák pro malou kameru. Označený byl nápisem "majetek Petrohradu". Zjevně ochočený ozubený kytovec se velmi zajímal o lidi a reagoval na signály rukou. To vedlo norskou zpravodajskou službu k domněnce, že před tím, než se dostal do norských vod, byl držen v zajetí v Rusku v rámci výzkumného programu.
Hvaldimirovo jméno je slovní hříčkou spojující norské slovo pro velrybu (hval) a křestní jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva na obvinění týkající se Hvaldimira nikdy nereagovala.
Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace Hvaldimirových druhů nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.
reklama