https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pitva-beluhy-hvaldimir-prezdivane-rusky-spion-neprokazala-cizi-zavineni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pitva běluhy Hvaldimir přezdívané "ruský špion" neprokázala cizí zavinění

14.9.2024 01:08 (ČTK)
Vyšetřování smrti běluhy Hvaldimir, o které se spekulovalo, že jde o špiona ruského námořnictva, neprokázalo žádné cizí zavinění, uvedly podle agentury AFP norské úřady.
 
Samec běluhy severní, který byl 31. srpna nalezen mrtvý u norských břehů, měl v tlamě zapíchnutý klacek a jeho smrt nesouvisela s lidským počínáním, sdělila policie. Ta zahájila vyšetřování poté, co dvě skupiny na ochranu práv zvířat podaly podnět k vyšetřování Hvaldimirovy smrti. Pitva ukázala, že v tlamě velryby uvízl klacek o délce 35 centimetrů a šířce 3 centimetrů.

Organizace Marine Mind, která běluhu sledovala, uvedla v příspěvku na sociální síti, že zprávu o příčině smrti běluhy podporuje i zjištění, že v době nálezu byl jeho žaludek prázdný a vnitřní orgány byly znehodnocené. Savec byl podle těch, kteří ho sledovali, popisován jako jedinec mezi 15 a 20 lety v dobrém zdravotním stavu. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se běluhy obvykle dožívají 30 až 35 let.

V reakci na nálezy norská policie zastavila vyšetřování, konečná zpráva bude známá do dvou týdnů, píše agentura Reuters.

Zvíře se stalo předmětem pozornosti médií poté, co bylo v roce 2019 objeveno u norského arktického pobřeží a mělo na sobě postroj s něčím, co vypadalo jako držák pro malou kameru. Označený byl nápisem "majetek Petrohradu". Zjevně ochočený ozubený kytovec se velmi zajímal o lidi a reagoval na signály rukou. To vedlo norskou zpravodajskou službu k domněnce, že před tím, než se dostal do norských vod, byl držen v zajetí v Rusku v rámci výzkumného programu.

Hvaldimirovo jméno je slovní hříčkou spojující norské slovo pro velrybu (hval) a křestní jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva na obvinění týkající se Hvaldimira nikdy nereagovala.

Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace Hvaldimirových druhů nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist