https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pizmoni-severni-si-s-krutou-zimou-poradi-snadno-ohrozuje-je-ale-obycejny-dest-a-nasledny-mraz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pižmoni severní si s krutou zimou poradí snadno. Ohrožuje je ale obyčejný déšť a následný mráz

29.1.2018 07:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mláďata pižmoňů jsou čím dál menší.
Mláďata pižmoňů jsou čím dál menší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Joel Berger
Vypadají jako z jiného světa, jak stvoření z Hvězdných válek. Tento největší suchozemský savec Arktidy se potkal s mamuty, přežil dobu ledovou a vyhnul se i pradávným lovcům. Na co ale nejsou připraveni, je zimní déšť a následný mráz.
 

Když v zimě začne pršet a poté se výrazně ochladí, ležící pižmoni často přimrznou k zemi svou dlouhou srstí a už nevstanou, nebo jim kusy ledu namrzlé na kožichu ztěžují přístup k potravě. A potrava, kterou si za běžných zim vyhrabávají ze sněhu, kvůli dešti a propadu teplot zamrzá pod nedobytnou ledovou krustu. "Je to trochu jako snažit se jíst salát, který zamrzl v míse s vodou," vysvětluje Joel Berger, vědec společnosti Wildlife Conservation Society (WCS).

Mezinárodní tým vědců studoval pižmoně v terénu aljašské Arktidy téměř deset let. Zaměřil se na růst a vývoj mladých pižmoňů, jejichž matky měly během období březosti kvůli výkyvům počasí horší přístup k potravě.

Získaná data pak porovnávali s fotografiemi mláďat na ruském Vrangelově ostrově, v americkém Beringově průlivu a Národním parku mys Kruzenštern v západní Aljašce. Měření potvrdilo, že na místech, kde namísto sněžení v zimě pršelo, byla mláďata menší, než je obvyklé. Březí samice nejsou kvůli i několikatýdennímu hladovění schopny dodat plodu dostatečnou výživu a proto rodí stále menší mláďata. Dospělá zvířata jsou pak v horším zdravotním stavu a mají následkem zpožděné puberty menší tělesnou zdatnost. A tím se zvyšuje nejen úmrtnost pižmoňů, ale z dlouhodobého hlediska se mění struktura celé populace, tvrdí se v závěrech výzkumu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist