https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ochrana-antilop-v-senegalu-vedci-ziskali-novou-stanici-pro-vyzkum-ohrozenych-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochrana antilop v Senegalu: Vědci získali novou stanici pro výzkum kriticky ohrožených zvířat

6.1.2025 05:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
V Niko Koba žije posledních 250 jedinců kriticky ohrožené antilopy Derbyho.
V Niko Koba žije posledních 250 jedinců kriticky ohrožené antilopy Derbyho.
Zdroj | Antelope Conservation
Na světě žije posledních 250 jedinců západního poddruhu antilopy Derbyho. V Senegalu je už téměř 25 let pomáhá chránit skupina českých vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Posledním útočištěm těchto největších antilop světa je národní park Niokolo Koba. Do jeho srdce se Češi vypravili mimo jiné proto, aby otevřeli novou výzkumnou stanici Assirik.
 
„Pro nás jde o strategické místo. Strážní kemp Assirik, kde nyní stojí nová výzkumná stanice, je nejbližším místem od posledního zdokumentovaného výskytu antilop Derbyho na světě,“ říká docentka Karolína Brandlová, předsedkyně českého spolku Antelope Conservation, který v Senegalu působí už čtvrtstoletí. „Vzhledem k tomu, že nikde jinde už antilopy Derbyho ve volné přírodě nenajdeme, je otevření základny Assirik vědcům naprosto klíčovým krokem.“

Výzkumná stanice v jednom z největších národních parků západní Afriky vznikla díky dotaci Ministerstva zahraničních věcí, zapojení Velvyslanectví ČR v Senegalu a spolupráci s místní ochranářskou organizací Panthera Senegal.

„Když jsme v Niokolo začali působit, nebyli tu téměř žádní lvi. Díky spolupráci se strážci národního parku jsme udělali kus práce, snížili pytláctví a tím jsme zvýšili populaci nejen lvů, ale i dalších velkých savců - například buvolce, buvola, antilopy koňské nebo právě antilopy Derbyho,“ vysvětluje Chele Martinez, vedoucí projektu Panthera Senegal.

Česko-senegalský tým spolupracující v národním parku Niokolo Koba.
Česko-senegalský tým spolupracující v národním parku Niokolo Koba.
Zdroj | Antelope Conservation

Díky podpoře České republiky byl tábor, který může přispět k hlubšímu poznání ohrožených druhů, vybaven vším potřebným pro ochranu a výzkum. „Zbudovali jsme zde pět betonových platforem, na kterých budou stát stany pro výzkumníky. Pořídili jsme satelitní telefon, GPSky a solární panel potřebný pro chod základny. Zároveň jsme zlepšili sociální zázemí a přístup k vodě. Díky tomu je kemp připraven na to, aby sem začali ještě více jezdit studenti a vědci z celého světa a pomohli tak podpořit ochranu místní biodiverzity,“ dodává Chele Martinez.

Velkou zkušenost s výzkumy v Senegalu má profesorka Pavla Hejcmanová z České zemědělské univerzity v Praze. V Niokolo Koba se účastnila již několika mezinárodních výzkumných programů. Zatím posledním bylo letecké sčítání zvěře v národním parku v roce 2018.

„Do Senegalu jezdím od roku 2000 a vidím ten vývoj – jak se mění řízení parku, motivace místních strážců, fauna, ale i podmínky, v jakých mohou vědci a ochranáři pracovat. Niokolo Koba je domovem mnoha jedinečných druhů, včetně antilopy Derbyho, jejíž populace je kriticky ohrožena,“ vysvětluje prof. Pavla Hejcmanová. „V rámci posledního leteckého sčítání jsme bohužel žádné Derbíky v parku nezaznamenali. Z fotopastí, které jsou umístěné na různých místech národního parku, naštěstí data máme. Díky tomu můžeme odhadnout, že populace antilop Derbyho se pohybuje v řádu dvou set jedinců. Tím, že Niokolo je posledním místem výskytu těchto největších antilop světa, je to velmi křehké číslo,“ upozorňuje.

Čeští vědci sdružení ve spolku Antelope Conservation se proto nyní zaměřují na analyzování dat z fotopastí. „V budoucnosti bychom rádi přidali ještě další fotopasti přímo do míst, kde se antilopy vyskytují. Věnujeme se také sběru trusu antilop, ze kterého můžeme díky genetickým analýzám získat informace o stavu populace. Zajímáme se ale i o složení trusu lvů, protože z něj dokážeme například zjistit, zda jsou antilopy jejich preferovanou kořistí,“ vysvětluje Karolína Brandlová.

Základna Assirik vznikla díky podpoře české vlády.
Základna Assirik vznikla díky podpoře české vlády.
Zdroj | Antelope Conservation

„Naše expertízy postupně rozšiřujeme o další druhy antilop. A přáním do budoucna je antilopy obojkovat – tedy pomocí satelitních obojků sesbírat co nejvíce dat, které nám prozradí více o pohybu a životě jednotlivých zvířat. Jde bohužel o nákladnou operaci, kterou nelze realizovat bez silných partnerů. Na to si tedy budeme muset asi ještě chvíli počkat,“ dodává Karolína Brandlová.

Národní park Niokolo Koba má rozlohu 9 tisíc km2 a pro pochopení situace mnoha jedinečných druhů zvířat je otevření vědecké základny Assirik zcela zásadní – vědcům pomůže zodpovědět mnoho klíčových otázek pro ochranu kriticky ohrožených druhů, zároveň povede i k lepšímu poznání vzácného ekosystému.

Antelope Conservation (dříve Derbianus Conservation) je nevládní organizace sdružující odborníky, vědce, studenty a nadšence, kteří se chtějí podílet na ochraně biologické rozmanitosti a kteří chtějí změnit osud západního poddruhu antilopy Derbyho a dalších druhů antilop v jejich přirozeném prostředí. Spolek působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a má téměř 25 let zkušeností s ochranou antilop v západoafrické savaně. Poskytuje vědecké podklady pro rozhodování v oblasti ochrany přírody, podporu pro projekty v terénu a usiluje o ochranu antilop a ekosystémů.


reklama

 
Antelope Conservation

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

6.1.2025 13:08
V rámci U3V nám přednášela i jedna pracovnice tohoto týmu. Na moji otázku, proč ty antilopy, které jsou kriticky ohroženy, nejsou odchyceny a rozděleny po světě do různých ZOO a záchranných stanic, namnoženy a pak event. i zpětně vysazeny v Senegalu, jako třebas se děje s koně Převalského, vysvětlila, že pro Senegal jsou ty antilopy ikonické zvíře, takže s tím vláda zásadně nesouhlasí.
Takže Senegal si vzácné antilopy raději nechá vyhubit pytláky, než aby je racionálně zachránil. Má cenu takovou zemi podporovat?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2025 16:36 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Poněkud rasistický přístup. Ale on ani ten polokrotký chov převaláků není bez rizik. Cenu podporovat stanici má, i když by nejlepší byly diverzifikované (oba) přístupy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist