Plánovaný kanál Dunaj–Odra–Labe výrazně ovlivní říční krajinu, říká fluviální geomorfolog a geoekolog Jan Hradecký
Jan Hradecký kromě jiného působí na Katedře fyzické geografie a geoekologie, specializuje se na geoekologii a geomorfologii. Jeho výzkumy se zaměřují na kvartérní vývoj reliéfu, především na sesuvy a vodní toky, zvlášť se věnuje otázkám vývoje říční krajiny. Ve své práci se mimo jiné věnuje i managementu krajiny a vodnímu hospodářství.
Podle Hradeckého jsou v současné době naše říční toky pod velkým tlakem. Významných říčních toků je u nás asi 16 300 km, drobných toků přes 86 tisíc km. „Z toho je víc jak 21 tisíc km vodních toků poměrně tvrdě upravena,“ popisuje aktuální stav Hradecký. A dodává, že vodní ekosystémy jsou přírodovědci vnímány jako komplexní a zároveň velmi křehké a zranitelné.
Jak nakládat s říční krajinou
Přírodovědci už nějakou dobu vnímají, že naše říční krajina poměrně výrazně degraduje. Je přitom potřeba myslet na to, že na říční krajinu jsou vázány zdroje pitné vody, které pro Českou republiku mohou být poměrně zásadní.
„Tím, jak procházíme globální klimatickou změnou, dojde k tomu, že voda v povrchových vodotečích bude chybět,“ říká Hradecký. Kvůli vyšší teplotě se bude poměrně významně zvyšovat výpar a kvůli tomu se na vodních tocích budeme častěji setkávat s fenoménem tzv. hydrologického sucha, kdy se budou snižovat minimální průtoky řek.
„Současnost ukazuje, že tlak na říční krajinu směřuje především k technickým úpravám toků,“ říká Jan Hradecký. Vodní toky se podle něho využívají jako zdroj energie či zdroj vody pro zavlažování či pro pitnou vodu. „A čím dál tím víc se jeví, že tento stav je neudržitelný a je potřeba s říční krajinou nakládat šetrněji a zachovávat a podporovat u ní ekosystémové služby, které jsou pro nás zásadní,“ vysvětluje Jan Hradecký.
Co by řekám prospělo? Například umožňovat řece při povodni, aby vystoupila z koryta a rozlila se do krajiny, kde prostřednictvím zasakování pronikne voda do podzemních vod. „To je naprosto klíčové a zásadní, protože voda, která se dostane do podzemí, je chráněna před výparem,“ říká Hradecký.
Kanál Dunaj–Odra–Labe ale nabízí jiný koncept, totiž vodu akumulovat v liniových nádržích, které budou tvořit kostru plavebního koridoru. „V takovém případě ale bude docházet k poměrně velkým ztrátám vody výparem,“ říká Jan Hradecký.
„Studie proveditelnosti kalkulovala odpar v hodnotě asi 18 milionů m3 ročně,“ říká Jan Hradecký s tím, že jemu se zdají být tyto hodnoty poddimenzované. „Kolega Martin Rulík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dělal vlastní propočty a hovořil o 2,5 násobku výparu. Kdybychom uvažovali jen oderskou větev, pak se bavíme o necelých 50 milionech kubíků vody ročně, což je přibližně objem údolní nádrž Šance na Ostravici. Ta má přibližně 60 milionů kubíků,“ popisuje Jan Hradecký.
Podle Hradeckého by kvůli kanálu Dunaj–Odra–Labe musely být připraveny dostatečné zásobní objemy vody, které by tyto ztráty dotovaly. „Už teď se hovoří o budování údolní nádrže Skalička na řece Bečvě nebo o nádrži na profilu Spálov na Odře, které by mohly posloužit jako zásobárna vody pro kanál,“ říká Hradecký. Což ale znamená, že tato voda bude v krajině někde chybět. „Ta bilance je poměrně neúprosná,“ míní Hradecký.
Přečtěte si také |
Vychází lépe kanál Dunaj–Odra–Labe, nebo železnice? Ekonom Martin Kvizda nabízí jednoduché počty„Vlastní výstavba kanálu je sama o sobě věc destruktivní. Část původního říčního koryta by byla obětována,“ říká Hradecký. V oderské větvi se podle něho předpokládá, že kanál by ze 70 % procházel korytem řeky a pouze z 30 % by vedl umělými kanály.
„Tím, že zasáhneme do řeky, přestane fungovat tak, jak fungovala dosud,“ upozorňuje Jan Hradecký. To podle něho bude mít vliv na fungování ekosystému, dojde k druhové transformaci, k transformaci vývoje půdy, promění se mikroklima, změní se kvalita vody, velké mohou být dopady na režim podzemních vod.
Jedním z cenných míst, které by kanál citelně zasáhl, je území hraničních meandrů řeky Odry, které je podle přírodovědců unikátní naturové území. „I kdyby zde byl kanál postavený jako vedlejší, umělé koryto, pak i to bude mít dopady do hydrologie území a do dynamiky meandrů,“ říká Hradecký. Meandry potřebují povodňovat, potřebují režim přírodě blízký. „V debatě o kanálu se argumentuje tím, že škody na tomto území se budou eliminovat. Ale já si žádnou eliminaci z fluviálně geomorfologického hlediska představit neumím,“ říká Hradecký.
„A to stále ještě nemluvíme o samotném provozu díla,“ říká Hradecký. „Hodně se mluví o tom, že lodní doprava je ekologická, ale dnes se už objevuje celá řada studií, které popisují, jaké negativní dopady má na prostředí lodní doprava.“ Kromě emisí skleníkových plynů, znečišťování vody jde i o šíření invazních druhů.
Salámová metoda
Nabízí se otázka, zda se kanál už nestaví. „Hovoří se o tom, že labská část kanálu je nerentabilní a že by neměla být budována, ale jak dneska vidíme, připravují se projekty na dolním Labi, plavební stupeň Děčín, mluví se o plavebním stupni Přelouč,“ zmiňuje Jan Hradecký. „A pak tu je část Moravská, která by měla kanál propojovat směrem na Dunaj. Podle mého je kanál Dunaj–Odra–Labe realizován, byť zatím útržkovitě,“ říká Hradecký. „Myslím, že tu je snaha salámovou metodu se dostat do stavu, kdy se řekne, že aby to všechno mělo smysl, musí se to propojit,“ říká Hradecký.
Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, o kanálu Dunaj–Odra–Labe hovořil v rámci diskuzního pořadu Ostravské univerzity FactumOU ve čtvrtek 24. 6. 2021.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (86)
Miloš Zahradník
14.7.2021 08:25Logicka namitka zni 1) ma tedy vubec smysl nejak branit povodnim, kdyz jsou tak nezbytne a blahodarne pro udrzovani zadouciho stavu ricnich koryt? V tomhle muze mit autor svym zpusobem i pravdu. 2) Proc by zrovna kanal musel nevyhnutelne tem povodnim branit? Muze si prece brat vodu z tech rek jen v primerene mire, ne v povodnovem objemu
Jinak clanek je typickou ukazkou boje proti lodni doprave za kazdou cenu - chybi jeste obvinit (viz ta zminka o decinskych jezech, jejichz vystavbe "ekologove" brani uz pres 30 let) napr. dnesni a davne stavitele prazskych jezu, ze pripravuji/pripravovali nenapadne pudu pro smysluplnost toho "Zemanova" projektu... Kez by "ekologove" takhle urputne bojovali proti tomu, co nase reky skutecne nici - coz je vystavba "malych" vodnich del s nepatrnym ziskem energie, zato ale casto s velkou devastaci - vysychanim, zarustanim ricnich koryt rek, jejichz voda je odvadena do nahonu a podzemnich trub
smějící se bestie
14.7.2021 08:36Miloš Zahradník
14.7.2021 08:58 Reaguje na smějící se bestieJarka O.
14.7.2021 10:14 Reaguje na smějící se bestieKarel Pavelka
17.7.2021 13:12 Reaguje na Jarka O.Břetislav Machaček
14.7.2021 09:00odborníků se budou vždy snažit ovlivnit raději laiky, než přesvědčit ty
odborníky z druhé strany barikády. Možná by narazili na to, že je téměř
vše technicky řešitelné a tak by odpadl argument negativního vlivu na
krajinu. Ekologové píšou sem, technici do svých časopisů a laikům se
předkládají polopravdy, ale i vyložené spekulace. Nemíním se tím dál
už zabývat, protože zaříznutí i pouhého prodloužení kanálu do Bohumína
považuji za krátkozraké vítězství "ekologů", kterým ekologická doprava
nic neříká a v klidu budou přihlížet dalším kamionům na našich cestách.
Mne už to dlouho štvát nebude a je na mladé generaci, aby začala myslet
a ne pouze snít. Sny o poklesu tranzitní dopravy se konat nebude, ale
spíše naopak a pak dojde i na tu lodní dopravu po kanálech a řekách.
Petr Eliáš
14.7.2021 09:17Dle některých místních diskuzních nedouků to ale problém není, protože jistě bude mít nějaké technické řešení. Stejně jako není problém financování projektu, ekonomická návratnost, vliv na krajinu, dostatek vody pro kanál a nebo ochota ostatních států ke spolupráci. Každý den se dívají do věštecké koule a jako nebožka Jolanda vidí ČR za 40-60 let bez DOLu jako ,,Velký, špatný!,,. Pro ně je evidentně známkou ,,potřebnosti,, DOLu to že proti němu brojí ti zlí ,,ekolové,, a že to podporuje současný král Tuzemák. :D
smějící se bestie
14.7.2021 10:30 Reaguje na Petr EliášAle to by v té době museli vládnout národohospodáři, ne teoretikové, kecálci.
Petr Eliáš
14.7.2021 11:02 Reaguje na smějící se bestieKarel Pavelka
17.7.2021 13:13 Reaguje na Petr Eliášrýpal lesní
6.8.2021 11:31 Reaguje na smějící se bestievaber
14.7.2021 09:25a autor si vybere do článku jen to co chce ,některé argumenty jsou ale kouzelné,
,, studie kalkulovala odpar v hodnotě asi 18 milionů m3 ročně,, kalkulace je holt kalkulace,
voda se vypařuje i v oslavovaných mokřadech a zabránit tomu můžeme jen když zrušíme všechny otevřené vodní plochy, poukazovat na to ,že v klidných vodách kanálu bude větší odpar je nesmysl ,co takový odpar v řekách kde voda dělá peřeje ,
,,Tím, že zasáhneme do řeky, přestane fungovat tak, jak fungovala dosud,, to je opravdu světoborná myšlenka, to ovšem platí pro jakoukoliv stavbu na řece ,třeba i zpevnění břehů,
to jsou argumenty hodné opravdového odborníka ,kterých je všude plno,
rád bych věděl jaké stavby by tito odborníci schválili kdyby měli možnost mluvit do povolování staveb v minulosti ,
myslím že žádné, neměli bychom jedinou vodní nádrž ,jediné umělé jezero ani rybník ,jediný jez nebo vodní elektrárnu ,(třeba mě napadá Čenkova pila na Šumavě a argumenty ochránců proti stavbě) jediný metr dálnice a tak bych mohl vybrat jakoukoliv stavbu postavenou v minulosti
a přesto se dnes k přírodě chováme mnohem hůř než dříve
Miloš Zahradník
14.7.2021 09:34 Reaguje na vaberO tomhle by snad neco meli vedet klimatologove kteri pozoruji a porovnavaji vypary nad sousi a oceany. Tipuju ze odpar nad pevninou byva za mnohych meteorologickych podmionek vetsi. je to samozrejme pomerne slozita otazka (treba na pripadny vypocet v numerickem meteorologickem modelu) promeny vlhkosti vzduchu na takovem rozhrani atd.
Cili - mozna ze celkovy odpar z kanalu ci rybniku je nekdy i mensi, a radove asi porovnatelny s odparem zeme, kdyby tam ta vodni plocha nebyla. Porovnavat musime celkovy denni odpar - coz je abstraktni velicina meritelna u vodniho bazeny peclivym merenim vysky hladiny - ne subjektivni pocit, ktery mate pred setmenim pri bezvetri na brehu rybnika ...
Jarka O.
14.7.2021 10:13 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
14.7.2021 10:24 Reaguje na Jarka O.Miloš Zahradník
14.7.2021 10:28 Reaguje na Miloš ZahradníkJarka O.
14.7.2021 10:55 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
14.7.2021 11:22 Reaguje na Jarka O.Petr Eliáš
14.7.2021 10:49 Reaguje na Miloš Zahradníkhttps://www.scienceandthesea.org/program/falling-rain
Miloš Zahradník
14.7.2021 11:19 Reaguje na Petr EliášMozna by stalo za to porovnat pobrezi mori a vnitrozemi. Az na stredni Asii to totiz neni zdaleka vzdy tak, ze by na pobrezi prselo vice. Napr. i takova Sahara saha v podstate az do vln Atlantiku a na zapadnim pobrezi Ameriky sice prsi leckde hodne ale par desitek kilometru od pobrezi za horami muze byt i poust
mate li nejaky odkaz na kvalifikovany zdroj, porovnavajici globalni srazky nad sousemi a oceany rad si ho prohlednu
Miloš Zahradník
14.7.2021 12:14 Reaguje na Miloš ZahradníkKarel Pavelka
17.7.2021 13:14 Reaguje na Miloš ZahradníkPetr Eliáš
14.7.2021 09:43 Reaguje na vaberhttps://www.osu.cz/jan-hradecky/13319/#1-zakladni
Jarka O.
14.7.2021 10:18Pavel Hanzl
14.7.2021 11:13Pavel Hanzl
14.7.2021 11:35 Reaguje na Alena LyskovaJarka O.
14.7.2021 11:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.7.2021 11:39 Reaguje na Jarka O.Pro dnešní situaci se nabízí asi nejvýstižnější brněnské slovo "šaškec".
smějící se bestie
14.7.2021 13:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.7.2021 18:04 Reaguje na smějící se bestieTo by třeba Rusi mohli vyprávět.
Kolik gigantických pitomostí postavili třeba Švýcaři, kteří do té desítky patří??
Alena Lyskova
14.7.2021 11:16Zbyněk Šeděnka
14.7.2021 11:36 Reaguje na Alena LyskovaMiloš Zahradník
14.7.2021 12:34 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
14.7.2021 13:06 Reaguje na Miloš ZahradníkAlena Lyskova
14.7.2021 13:20 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMiloš Zahradník
14.7.2021 14:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnkamohutnych vetrniku, dalsim zas - nastesti nerealizovany - Kaplickeho blob. Cinske prehrady nemuzu komentovat, nevidel jsem je ani podrobne nestudoval informace o nich. Mnoho mostu, v Cine v poslednich letech postavenych mi prijde velmi pozoruhodnych a krasnych. On ten Stalinuv pomnik vytvarne asi nebyl uplne spatny, spis jeho autora k sebevrazde dohnala menici se nalada ve spolecnosti. Kdyz slouzite ideologii musi to byt ideologie vitezna, ne takova ktera se mezi lidmi jiz stacila zdiskreditovat. No a je zcela jiste ze kdyby nacismus vyhral tak nejen Nemci, ale i my ve zbytku EU bychom dnes radostne hajlovali cili podpora tem megalomanskym stavbam dvojice Speer - Hitler by jiste byla ohromna. Speer sam nebyl zadny fanatik. Proste to byl clovek, ktery chytil - v 30. letech minuleho stoleti - prilezitost za pacesy jak se nekdy rika. Vysly i v cestine jeho zajimave pameti
Zbyněk Šeděnka
14.7.2021 14:18 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
14.7.2021 14:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaskoro polovina Alp a pobrezi Mediteranu
toho se ze svetovych zasob urcite nespotrebovala zatim ani desetitisicina
Priroda dostava tvrde na prdel hlavne proto, ze nas zanedlouho nude 10 miliard ale tomuto faktu, na rozdil od nevyznamneho globalniho oteplovani neni korektni venovat pozornost
Zbyněk Šeděnka
14.7.2021 15:13 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
14.7.2021 15:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaje tu velmi castym krajinnym prvkem. Samozrejme ze otevreny lom (napr. ty stavajici velkolomy cedice z vylevu pod Kozakovem) je dost katastrofou pro lidi, zijici vedle prislusnych silnic ale opusteny, vetsinou i zatopeny lom je zde obvykle pozoruhodnou prirodni lokalitou. Skoda, ze mnohe nejhezci lomy prave z te pokryvacske bridlice poslouzily jako skladka odpadku, naopak u velkolomu na melafyr (cedic) treba v Kostalove me ta velkoskladka prijde spravne umistena, kam jinam by se to melo davat. Samozrejme ve srovnani treba s Podkrusnohorim ci treba Turowem jsou to pomerne jen male krajinne zasahy, ty zdejsi lomy. Ale i treba na tom Mostecku zbude, zacina to byt uz patrno, po vytezeni uhli atraktivni krajina s jezery
Zpet ke kanalu. Tez pochybuji, ze se muze vyplatit kanal pres Vysocinu ale natahnout kanal moravskymi uvaly a zlepsit splavnost Labe jezy u Decina - to mi prijde naprosto smysluplne. Kazdopadne, v takoveto diskusi maji padat vecne argumenty a ne zcela nepodlozene, nejspis nesmyslne vykriky typu, ze se z toho kanalu bude odparovat prilis mnoho cenne vody....
Zbyněk Šeděnka
14.7.2021 15:56 Reaguje na Miloš ZahradníkKarel Pavelka
17.7.2021 13:18 Reaguje na Miloš ZahradníkAlena Lyskova
14.7.2021 13:06 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr Eliáš
14.7.2021 11:37 Reaguje na Alena LyskovaAlena Lyskova
14.7.2021 13:13 Reaguje na Petr EliášTo neznamená, že vše co se vybudovalo za komunismu bylo ideologické, paneláky byly synonymem komunismu a kdyby nebyly postaveny neměli by lidé kde bydlet.
Doba pokročila, paneláky se zateplily a slouží lidem v kapitalismu. Vždy se najde cesta k úpravým podmínkám pro přítomnost.
Petr Eliáš
14.7.2021 13:17 Reaguje na Alena LyskovaJH
14.7.2021 11:28Jarka O.
14.7.2021 11:38 Reaguje na JHJH
14.7.2021 12:04 Reaguje na Jarka O.Břetislav Machaček
14.7.2021 13:57 Reaguje na JHo těch jeho benefitech nic nedozvíte. Existuje
nejen studie proveditelnosti, ale i jiné studie
o jeho využití pro dopravu, protipovodňovou
ochranu, vodohospodářské funkce a dokonce ekologii.
Chce se to pouze o to zajímat a neodsuzovat něco
bez pohledu z druhé strany. Jednostranný pohled
na cokoliv je špatný rádce a pokud by tak postupovali naši předci, tak žijeme v jeskyních
a sbíráme kořínky. S dnešními ekology by se nikdy
nic nepostavilo, nevyrobilo a nepřepravilo.
Pokud za kapitány průmyslu považujete zastánce
dálnic, autodopravy, skladování a překupnictví,
tak od nich chválu na kanál neuslyšíte. Skuteční
kapitáni průmyslu už hledají místa k podnikání
jinde, protože zdejší klacky pod nohy průmyslu
mají velikost klád a tak jdou jinam za lepšími
podmínkami k podnikání. Vyhnat průmysl mimo ČR
v zájmu ekologie je krátkozraké, protože nebudou
daně na podporu ekologie a ani pro udržitelný
státní rozpočet. Mimochodem kanál kritizují
převážně lidé žijící z těchto daní a kteří za
nic nenesou odpovědnost. Pokud se jednou bude
někdo ptát, kdo zavinil, že nebyl kanál postaven,
tam jména těch ctihodných učenců uvedeny nebudou
a ani jména zdejších diskutérů. Pouze se bude
vědět to, že projekt zařízli ideologové bez vize
do budoucnosti.
Petr Eliáš
14.7.2021 14:06 Reaguje na Břetislav MachačekMiloš Zahradník
14.7.2021 14:38 Reaguje na Petr EliášZbyněk Šeděnka
14.7.2021 16:36 Reaguje na Miloš ZahradníkJH
14.7.2021 15:46 Reaguje na Břetislav MachačekJarka O.
14.7.2021 16:02 Reaguje na JHJH
14.7.2021 16:24 Reaguje na Jarka O.Karel Pavelka
17.7.2021 13:22 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
14.7.2021 14:14 Reaguje na JHMiloš Zahradník
14.7.2021 14:45 Reaguje na Petr EliášKazdopadne, je li rec o vodohospodarsvi, stavebnictvi, doprave zbozi a substratu, kde malo zalezi na trvani prepravy - je trapne snazit se do takoveto debaty porad zanaset politiku a invektivy vuci tem osobam politicke sceny, ktere zrovna ja nemam rad
Břetislav Machaček
14.7.2021 17:34 Reaguje na Miloš ZahradníkJe to typický kývač opoziční ekologie, která má za cíl oponovat všemu, co vyšlo z vládní,
či jiné dílny. Jim stačí jméno autora a už text ani nečtou a rovnou ho zkritizují.
Je to novodobá inkvizice na názory, které
nevyšly z jejich dílny a nepřáteli jsou jim
jinak MYSLÍCÍ lidé. Tento primitivizmus je dnes bohužel vlastní i mnoha "vzdělancům", kteří neumí samostatně myslet a stačí jim pouze papouškovat skripta jejich profesorů.
Bohužel ani ti nejsou neomylní a ani někdy
patřičně na výši. Tak se stane to, že školu opouštějí celé ročníky papoušků bez vlastního rozumu a názoru, kteří si s tím v životě
ale mnozí vystačí. Trnem v oku jim jsou tak
samostatně myslící lidé s vlastními názory,
kteří odmítají jít v zákrytu vstříc světlým
zítřkům. Takový papoušek má své zrní jisté, pokud opakuje všechna požadovaná slova a
splnil podmínku mít barevné peří. Kdysi jsme jim říkali vzdělaní kývači a platí to stále. Kdo používal vlastní hlavu kdysi a používá
i teď, tak musí podobné útoky neschopných
a všehoschopných čekat. Pouze nemá význam
na to reagovat. Diskutovat s hlupákem je
po chvíli diskuse hlupáků dvou.
JH
14.7.2021 18:39 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
15.7.2021 09:15 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
14.7.2021 18:16 Reaguje na Miloš ZahradníkA záhy zjistí, že to prosazuje zcela invalidní jedinec z Hradu a dotační magnát, kterého drží na postu premiéra a je jeho vazalem, to odkýve jako zkorumpovaný kšeft.
Na tom přece není nic těžkého, ovšem možné je to pouze v totálně morálně zdevastované zemi.
Zbyněk Šeděnka
14.7.2021 20:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.7.2021 13:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaCelkem slušně se už rýsuje státní bankrot, to pak budou úplně jiné starosti.
Pavel Hanzl
14.7.2021 18:17 Reaguje na Miloš ZahradníkAlena Lyskova
14.7.2021 13:18 Reaguje na JHsmějící se bestie
14.7.2021 13:22 Reaguje na Alena LyskovaPetr Eliáš
14.7.2021 13:59 Reaguje na Alena LyskovaJH
14.7.2021 15:56 Reaguje na Alena LyskovaPavel Hanzl
14.7.2021 18:10 Reaguje na JHKarel Pavelka
17.7.2021 13:23 Reaguje na JHJan Hlávka
14.7.2021 18:30Jarka O.
14.7.2021 19:38 Reaguje na Jan HlávkaZbyněk Šeděnka
14.7.2021 21:15 Reaguje na Jarka O.Petr Eliáš
15.7.2021 08:57 Reaguje na Jan HlávkaJan Škrdla
14.7.2021 21:01Pro soudruhy co pějí ódy na tuto megalomanskou blbost i pro ty ostatní, tento projekt se na 99,99% realizovat stejně nebude, a to z těchto důvodů:
1. nejsou peníze (zvláště po Covidu)
2. EU na tento nesmysl nepřispěje
3. Z kormidelníků našeho státu jej chce snad jen ten "hradní fantasta", a ten už tady za 2 roky nebude (resp. nebude prezidentovat). Ostatní (Babiš, Havlíček, a spol.) jej prosazují jen proto aby je podržel u koryta.
Takže dle mého DOL nejvíce škodí tím, že se utrácí peníze za studie a předprojekty. Je to malá domů pro spřátelené firmy, takový malý tunel.
rýpal lesní
6.8.2021 11:37 Reaguje na Jan Škrdla<rýpal lesní>
Miroslav Vinkler
14.7.2021 21:26Nejvíce poškozená zemědělská půda v ČR, kde je černozem na Jižní Moravě - není, prostě jsme ji zlikvidovali během 40ti let
Zbytky koktejlů pesticidů ve spodních vodách
Každý den developeři zaberou 15ha půdy pro své projekty po ČR
Odpady kam se podíváte , mikroplasty spolehlivě i v exkrementech od Aše po Jablůnkov
Prudký pokles zpěvného ptactva i hmyzu , invazivní nepůvodní druhy i v CHKO i NP (např. koroptev -97%)
Atd.,atd.
A tady se blábolí o DOL jako všeléku od dopravy po zadržování vody v krajině !!
Pokud má někdo dostatek soudnosti ať si přečte něco o říční krajině od prof. Otakara Štěrby (stačí zadat do full textu), odborníka evropského formátu. Ten DOL považoval za ideu hodnou svěrací kazajky.
Včera schválenou novelou stavebního zákona ochrana krajiny a přírody přestala de facto existovat a tady se některé osoby,ducha mdlého, tetelí blahem nad představou jak superbetonová megastavba vše změní k lepšímu.
Viděl jsem letadlo couvat, koně blít ,ale tohle je skutečně o level i nad tím.
Jan Škrdla
14.7.2021 21:41 Reaguje na Miroslav VinklerAkorát v otázce realizace DOL jsem optimista, z důvodů uvedených ve svém předchozím příspěvku to vidím spíše v rovině teorie (naštěstí).
Spíše to bude takový tunel na peníze a možnost jak odklonit peníze se státního rozpočtu spřáteleným firmám za studie a projekty do šuplíku.