https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plany-eu-na-ziskavani-morske-energie-mohou-zlepsit-klima-nebo-narazit-na-morskou-biodiverzitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plány EU na získávání mořské energie mohou zlepšit klima, nebo narazit na mořskou biodiverzitu

6.12.2020 06:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Evropská komise před pár dny zveřejnila novou strategii, kterou chce plně nastartovat obnovitelnou energii získávanou z moře. Jak ale upozorňuje zpravodajská služba Evropské environmentální kanceláře, její zavádění do praxe se může lehce zvrtnout a potenciálně ohrozit mořskou biodiverzitu.
 

Kromě větrných elektráren plánuje EU využívat také energii přílivu a odlivu, vln a v neposlední řadě i termální energii nebo fotovoltaiku ve formě plovoucích panelů. Cílem strategie je do roku 2050 získávat 300 GW energie z větru a 40 GW z oceánu. To je oproti současnému stavu opravdu velký nárůst a EU by to mohlo výrazně pomoct k naplnění závazků daných Pařížskou dohodou.

Neziskové organizace a Evropská agentura pro životní prostředí ale poukazují na to, že stav evropských moří je natolik špatný, že by se zavádění této strategie mělo dělat velmi opatrně.

V EU sice oficiálně existují chráněné mořské oblasti, zatím ale moc dobře nefungují. Do roku 2030 má 30 % evropského moře spadat pod chráněnou oblast, z toho 1/3 má být dokonce přísně chráněná. Na sklonku roku 2020 je určeno k ochraně 12,4 % moře a jen 1,8 % bylo dosud prohlášeno za mořskou chráněnou oblast. Jak uvádí WWF, EU není schopna dostatečně efektivně spravovat a monitorovat ani tato necelá dvě procenta.

Rizika uznává i sama Komise, proto v nové strategii zdůrazňuje, že je třeba infrastrukturu pro „modrou energii“ stavět v souladu s ochranou biodiverzity. Spoléhá také na to, že jednotlivé státy budou zodpovědně uplatňovat územní plány svých výsostných vod a další legislativu, která se ochrany biodiverzity týká.

„Zhoršování klimatu a upadání biodiverzity jsou dvě strany téže mince. Tak velký projekt jako je výstavba větrných elektráren na moři by měl být prováděn s respektem k mořskému životu. Evropské moře je ale v hrozném stavu kvůli přelovení a nedostatečnému zavádění a dodržování odpovídající legislativy,“ říká Ann Dom, ředitelka neziskové organizace Seas At Risk.

Zanedlouho budou členské státy schvalovat územní plány svých námořních prostor na dalších 6 let. A podle zpravodajské služby Evropské environmentální kanceláře to pro ně bude velká výzva. Plány by totiž měly obsahovat jak návrhy pro výstavbu mořské obnovitelné energie, tak cíle jiné strategie – o biologické rozmanitosti – která po státech vyžaduje o 30 % efektivnější ochranu a obnovu přírody.

Evropská environmentální kancelář se zároveň obává, že pokud EU dodrží závazky strategie, nebude do roku 2030 na moři reálně prostor pro „modrou energii“ a všechna ostatní průmyslová odvětví jako je těžba ropy, plynu, surovin, intenzivní rybolov nebo intenzivní lodní doprava.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2020 08:57
Je to přesně to před čím varuji. Masové nasazení OZE na pevnině devastuje krajinu, v mělkých pobřežních zónách spolehlivě likviduje biodiverzitu.

Pokud bychom potřebnou energii vyrobili v JE , antropogenní tlak na ekosystémy by se stal téměř nepoznatelným.
Jinak pro srovnání , hustota energetických toků u FVE, VE se pohybuje mezi 2-7 W/m2 , JE 1400-1600 W/m2.
I cvičená opice by pochopila to, co v Bruselu evidentně nechápou -- dekarbonizace společnosti prostřednictvím OZE způsobí obrovské škody na životním prostředí. Co bude po tom, evidentně nikoho nezajímá.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.12.2020 09:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
OZE se totiž dají stavět a hlavně provozovat a vlastnit i nevzdělanými zelenými exponenty, ze kterých se dá "těžit" značné množství finančních prostředků pro podporu zelené ideologie šířené z Brusele. Zatímco provozování jaderných elektráren je prováděno vesměs odborníky, kteří se nějakou propagandou a ideologií nenechají zblbnout a už z tohoto principu těžko budou provozovatelé JE finančně nebo jinak zelené a jejich ideologii podporovat.
Proto Brusel rozvoj jaderné energetiky sabotuje, zatímco rozvoj OZE podporuje, i za cenu ničení životního prostředí.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

6.12.2020 10:51 Reaguje na Radim Polášek
Nu v době minulé , za vlády GH , bylo v Československu pod hlavičkou Mladé fronty jeden týdenník jenž se jmenoval MLADÝ SVĚT a ten v té době byl patronem a zastřešovatelem mládežnického hnutí HNUTÍ BRONTOSAURUS ! A toto hnutí v té době podporovalo i vznik a vývoj vodních trkačů na malých velkých vodách řek a potoků soukromníků na březích žijících. Po vzoru nejen hamrů a mlýnů. Tehdy propagátor a iniciátor pan Velek byl známým u čtenářů vašich otců a maminek jež MS četli. Dnešní generace mi spíše připadá minářovské tlučhuby a ubrekánky jež jsou z rodů papagajů.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

6.12.2020 10:53 Reaguje na Krejcar Stanislav
Tehdejším spolupachatelem tohoto hnutí byl i vedení tehdejšího Hydroprojektu, jehož pracovníci vytipovávali využitelnost regionálních toků řek a říček a potoků v čechách,moravě i slovensku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.12.2020 09:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Devitalizace.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.12.2020 09:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten byznys s OZE v EU hluboce zakořenil a roztáhl chapadla mezi
politiky tak, že by muselo nastat co nejdřív odstavení stabilních zdrojů energie, aby si veřejnost uvědomila zcestnost tohoto směru. Pokud se v zájmu stability toto děje postupně a výpadky v síti
lepí pohotovostní zdroje, které by mohly pracovat jako stálé, tak si to veřejnost neuvědomí. Oni nevědí, že pohotovostní uhelka musí mít stálou obsluhu, kotly zahřáté na provozní teplotu, navezeny zásoby uhlí a tím se nijak její provoz a náklady neliší od toho, kdyby pracovaly ve stabilním režimu. Tím klesá její ekonomická efektivita
a pak je tu argument i o ceně jí produkované energie a to už zcela pomíjím emisní povolenky. Pak vysvitne slunce a zafouká vítr a musí se záložní zdroj odpojit i za cenu maření energie, jen aby byl
proud z OZE odebírán přednostně. Tomu říkám tržní regulace jako
vyšitá. Spotřebitel tak musí zaplatit dotovanou OZE a i tu zálohu,
která pracuje v pohotovostním režimu. To je opravdu dokonalý
ekonomický Kocourkov a tunel na kapsy spotřebitelů. O přírodu
jak je vidět tím zastavění všech mořských pobřeží ani tak nejde,
jak hlavně o ten byznys s touto energetikou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 17:38 Reaguje na Břetislav Machaček
To je fakt děsný. Pán je asi zastánce politiky věčnosti, protože vůbec neregistruje, že existuje nějaký pokrok.
Uhelna není špičková elektrárna a v tomhle režimu jede jen nouzově. Proto se uhelny předělávají na paroplyny, které nabíhají okamžitě a stejně jsou přechodové řešení.
Kolik naší uhelné energie se vyhazuje do odparu, když se oteplí, nebo z jakéhokoliv důvodu klesne odběr elektřiny? Bude to 10x nabo 100x více?
Němci odstavují uhelny proto, že mají náhrady. My nemáme skoro nic, tak jsem zvědavý, jak to soudruzi vyřeší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.12.2020 19:19 Reaguje na Pavel Hanzl
uhelné kotle se na paroplyn nepředělávají.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.12.2020 09:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozumíte tomu jako koza petrželi. Ty pohotovostní uhelky jsou většínou bývalé stabilní zdroje a ty
nelze roztopit na plný výkon, kdy se vám zamane.
Ano z pohotovosti naskočí třeba na 10%, ale na 100%
jim to nějakou hodinku trvá a odstavení taktéž. A u paroplynovek taky nelze mít okamžitě plný výkon z nuly. Navíc musíte mít dostatečnou kapacitu plynu a to může být často v zimě problém, kdy ho potřebují
i teplárny a malospotřebitelé. Přestavba uhelek na paroplyny není levný špás, protože jde o kompletní výměnu kotlů a doprovodné technologi. Zajděte si někam na exkurzi a nechte si to vysvětlit, než něco zase plácnete. A co ty uhelky ke kterým chybí kapacitně dostatečné plynovody? Vy si myslíte, že nám plynovody určené pro malospotřebitele utáhnou
i ty paroplyny a teplárny? Zeptejte se energetiků
a plynařů a nafantazírujte, nehledě na to, že před námi jsou na potrubí jiné země, které chtějí jít stejnou cestou. Na to nemusí ani stačit dosud nedokončený plynovod pod Baltickým mořem, kterému házejí klacky pod nohy USA a patolízalové z EU.
Když je nouze, tak jdou stranou i smluvní dodávky plynu a klidně se spálí cestou v Německu a k nám
dojde trocha plynu pro kuchyňské sporáky a ne pro kotle elektráren a tepláren. Když čtu o těch plovoucích fotovoltaických panelech, tak si říkám, že se už snad všichni zbláznili. Asi nevědí co dokáže mořská voda a bouře na moři. Máme asi ještě málo smetí i v mořích a tak je potřeba ho tam doplnit. Z ekologie se tak stává její největší škůdce a z ekologů lidem nebezpeční lidé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2021 15:16 Reaguje na Břetislav Machaček
To je zase jen plácalismus fantasmagorií, jako byste chtěl překopat celou energetiku Evropy na plyn. Normální země jedou na plný plyn do OZE a na plyn se překopávají uhláky jako přechodné řešení pro vyrovnávání sítě, když nefučí a nesvítí. Žádný Nordstream to nevytrhne ani postavený ani nepostavený, nic se nespálí v Německu, když to koupíme my. Prostě jen blbosti, fve elektrárnu na moři NIKDO NIKDE nestaví, to je názor jak z Paroubkova Marsu. Normální země si upravují celou plynovou infrastrukturu na zelený vodík. Naštěstí u nás to nemá v rukách stát, to by dopadlo zase tragicky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 09:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Je mi líto, nic dostupného a současně kvalitního, i ekonomicky schůdného není. A ekologové dělají vše pro to, aby ani v dohledné budoucnosti nebylo. Z toho důvodu je třeba k těm bezcenným hovadinám, co ekologové, i na úrovni EU, hlásají, politikou pasívní rezistence. A drobných sabotáží, zesměšňování, dehonestací apod. (pro což stačí jen to, co sami hlásají, zasazené do širšího kontextu). A čekat na příležitost, jaká se nám naskytla v roce 1989, a tentokrát ji nezahodit vlezením do nějakého ještě horšího spolku, než jaký byl ten, který se nám horko těžko podařilo opustit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.12.2020 08:50 Reaguje na Jan Šimůnek
"Instalovaný výkon solární elektrárny má být 1 118 MW, plánované bateriové úložiště má mít kapacitu 2 165 MWh. Výstavba má začít v prvním čtvrtletí příštího roku, podle současných plánů má být projekt dokončen ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022. Ročně dá 2.7 TWh"
Tohle má trvalý výkon asi třetinový, jako mastodont v Dukovanech, v denní špičce jako celý blok.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/usa-vznikne-nejvetsi-solarni-elektrarna-bateriovym-ulozistem


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 14:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ty vaše demagogie jsou fakticky zoufalé, to fakt není možný!!!!
Co proboha škodí mořím a jejich biodiverzitě??
Rybolov v obrovských objemech.
Těžba ropy a plynu, úniky jsou normální, havárie jsou běžné.
Nákladní doprava, především tankery, úniky jsou normální, havárie jsou běžné.
Jaderné zamoření z Fukušimy si taky svoje přisadilo.
Ale nejhorší je oteplování oceánů způsobené právě těmi palivy, které se často z oceánu těží!!!
Tak se konečně zamyslete hlavou, to je fat šílený! Kde tam máte nějaké ohrožení kvůli nohám od větřáků? Absolutní nebo skoro nula?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě bych dodal gigantické znečišťování a to nejen plasty.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2020 17:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, povšimněte si laskavě, že jste v této diskuzi zůstal jako kůl v plotě.
Zbavte se konečně ideologické zaslepenosti a poměřujte reálná fakta nestranně a objektivně.

Pokud si Brusel vydupe masovou výstavbu OZE ,dopadneme všichni jako sedláci u Chlumce. Ano, úzká skupina politiků a na něn avázaných korporací výrazně zbohatne na úkor společnosti a kvalita životního prostředí půjde o další level níž.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 18:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, od vás bych čekal spíše argumenty místo věštění z křišťálové koule.
Všiml jsem si, že zde diskutují prakticky jen nechumelisté a ropáci. Vysvětluji si to tak, že normální lidé nemají zájem zabíjet čas zcela triviálními nesmysly zde publikovanými.

Zkuste odpovědět,jestli moře jsou decimovány více offshore větřáky, než vlivy, které uvádím já. I s odkazem prosím.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

6.12.2020 20:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Přemnožené lidstvo plundruje zdroje zcela přirozeně, masové nasazení OZE může situaci ještě zhoršit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 10:49 Reaguje na Karel Tejkal
Teo ropáctví je mi odporné. Zničili jsme co jsme mohli, ale chuj s tym, zničíme i zbytek, "páru tam dej, ať dříve se do pekla dohrabem".
Děkuji, už jsem blul.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2020 21:53 Reaguje na Pavel Hanzl
V klidu, vy se toho nedožijete:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 11:41 Reaguje na Svatá Prostoto
já jsem ovládl Věc Makropulos.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2020 20:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Když řeknete "teď" a všechno, co bylo vyrobeno z ropy z vás a vašeho bytu zmizí, zůstanete pravděpodobně nahý obklopen, holými zdmi, dřevěnými latěmi a několika kg kovů a střepů skla na zemi.

Jsme fosilní společnost a ještě dlouho jí zůstaneme.

Držme se názvu článku - OZE nebo biodiverzita ?

Jednoznačně druhová pestrost ekosystémů vítězí nad primitivními pokusy nahradit energie 100% FVE, VE.

OZE vedou pouze k nejvyšším cenám elektřiny pro koncové odběratele na světě -- viz Německo, Dánsko a třeba Kalifornie (USA).


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 11:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je zase nesmysl, něco jako kdyby se najednou (asi kouzlem z Paroubkova Marsu) všechny naše auta změnily na elektriky. To by zkolabovala síť. To jistě, ale stát se to nemůže NIKDY a to na 100.000000000000000%.

A jak bude vypadat ekosystém, když se bude pokračovat ve fosilní energetice??
Bude to lepší?
Zatím existuje asi milión důkazů, že nikoliv, že právě kvůli fosilu ekosystémy celé planety kolabují.
Kritizovat umí kždý trúba, tak napište návrh řešení, dle vás dobrého.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

6.12.2020 20:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pan Hanzl vypadá osaměle jen kvůli tomu, že zdejší skupina 5-10 neustále se opakujících "diskutérů" je A) autokonfirmační parta konzerv, které si utvořili svůj světonázor v minulém století a s tím už hodlají dožít, tzn. bojují proti všem novodobým poznatkům a vědeckotechnické (r)evoluci B) skupina trollů placených Tykačem a Křetínským, kteří nejvíce těží z aktuálního stavu zakonzervovaného v 90.letech a kteří potřebují ještě alespoň 1 dekádu, než spálí poslední kubík nekvalitního uhlí a zabijí další desítky tisíc lidí exhalacemi...
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

6.12.2020 21:43 Reaguje na Pavel Karel
Silně pochybuji, že by některý ze zde diskutujících byl placen Tykačem nebo někým podobným.
Pokud je někomu řádově padesát šedesát, je dosti pravděpodobné, že jeho světonázor se ustálil již před rokem 2000, nicméně (zatím) není povinné považovat klimatický alarmismus za produkt vědeckotechnické (r)evoluce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2020 21:55 Reaguje na Pavel Karel
Kua, to je teda bordel, jsem koukal na výpis z účtu a od Křeti nic, od Tykače nic a ani ze Sokolovské nic.

Tohle ona klasická bolševická rétorika ... v žoldu západních imperialistů:-))).

Vy jste fakt jen komunisti vz. II :-))).
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže zastínění, infrazvuk a další škodlivé vlivy, v případě přílivových elektráren dělání sekané z ryb a další mořské žoužele na turbínách a mnoho dalších negativních vlivů, udělají svoje.
Ten infrazvuk vcelku hodnověrně vyvolává hromadné "sebevraždy" velryb a dalších kytovců, i když tam nejsou zdrojem jen větrné mořské parky, ale i některé lodě a některé vojenské instalace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2020 18:44 Reaguje na Jan Šimůnek
Sebevraždy velryb byly známé i před větřáky.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

6.12.2020 09:13
Doufám , že to podepsala i ČR.
Odpovědět
VK

Václav Kain

6.12.2020 10:07 Reaguje na Jaroslav Kořínek
O tom nepochybujte.
Odpovědět
VK

Václav Kain

6.12.2020 10:06
Nikdy jsem si nemyslel,jaký odpad bude vládnout Evropě.Ničit všechno co bezvadně funguje a zavádět naprosté nesmysly,které ničí lidem životy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 18:20 Reaguje na Václav Kain
Nebojte, ANO s komunisty v EU nevládnou.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Babiš je zlatý ve srovnání s kterýmkoli členem EK.
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 15:44
JJ tady je přesně vidět kteří paraziti vládnou v Evropě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 18:21 Reaguje na Milan G
Faltoš se Shillerkou a bábou? Fakt?
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 20:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Nedělejte ze sebe většího troubu než jste. Když to chcete jmenovitě tak namátkou von Lejno, Timmermans a Jourová stačí?
Odpovědět
ig

6.12.2020 23:24
Lidi, čtěte (takhle to myslím říkal Fučík - byť komouš, v tomhle měl naprostou pravdu). Klíčová věta v odkazovaném článku je

"To make space for renewable energy, harmful sectors such as oil and gas drilling, extraction of raw materials, harmful fisheries and dirty shipping will have to be reduced or banned."

a to myslím hovoří za všechno. Tady vůbec nejde o energii (co asi tak udělá pilíř elektrárny s mořským životem - maximálně si o něj nepozorná sardinka natluče kokos) ale o to reduced or banned, čili orgasmus pro ekoteroristy :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 09:39
Nevím proč se mi nad titulkem vybavilo heslo z Černých baronů: "Plány imperialistů zhatí naši vepři boubelatí". Asi proto, že se EU mentálně stále více přibližuje tehdejšímu režimu ve východním bloku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 11:51 Reaguje na Jan Šimůnek
Proti že jste zcela ukázkově zblblý ruskou propagandou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist