https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-spousti-ctyri-nove-mestske-fotovoltaicke-elektrarny-planuje-jich-desitky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň spouští čtyři nové městské fotovoltaické elektrárny, plánuje jich desítky

13.9.2024 23:01 | PLZEŇ (ČTK)
Plzeň spouští čtyři nové městské fotovoltaické elektrárny (FVE), které nechala letos v srpnu instalovat na své budovy. Podle projektu se do poloviny příštího roku na městských střechách postaví dalších devět FVE. Do konce roku 2026 chce město pořídit dalších až 30 FVE se souhrnným výkonem až 2000 kWp (kilowatt-peaků). V závislosti na cenách elektřiny by to podle propočtů města znamenalo roční úsporu až 15 milionů korun, řekl ČTK radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti). Inovativní řešení pro FVE testuje také městská společnost Správa informačních technologií města Plzně (SITMP).
 
Čtyři nové fotovoltaické elektrárny jsou na střeše služebny městské policie v Polední ulici, na Divadle Alfa, v Malesickém dvoře a na 2. základní škole ve Schwarzově ulici. Cílem města je vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů, významně snížit náklady na elektřinu a zvýšit nezávislost na dodavateli energií. Výtěžnost fotovoltaického systému zvyšuje město instalací bateriových úložišť.

"Celkový instalovaný výkon všech 13 FVE bude 410 kWp, kapacita bateriových úložišť 248 kWh (kilowatthodin). Náklady odhadujeme maximálně na 20,4 milionu korun včetně DPH. Díky dlouhé životnosti systému se jedná o dlouhodobý a kumulativní přínos k energetické efektivitě města," řekl Petr Triner, ředitel magistrátního úřadu správních agend, který se městskou energetikou zabývá. Město požádalo o dotaci Státní fond životního prostředí.

Plzeň už v minulosti postavila tři FVE na svých objektech. Oddělení městské energetiky magistrátu mapuje vhodné budovy ve vlastnictví města či obvodů. Zatím má vytipováno zhruba 90 domů. Posuzuje se velikost střechy a její sklon, oslunění, zateplení i to, zda je objekt památkově chráněný. Momentálně bylo vybráno 25 objektů potenciálně vhodných pro instalaci FVE, uvedl Triner.

V rozvoji městské fotovoltaiky pomáhá i Správa informačních technologií, která ve svém areálu v Cukrovarské ulici instalovala dvě fotovoltaické elektrárny o výkonu 95 kWp. Testuje na nich například inteligentní systémy měření a regulace, software pro řízení energetického hospodářství, podružné měření spotřeby či bateriová úložiště. "Systém se nám už osvědčil v praxi, nasazený monitoring od plzeňského startupu Nextdrop detekoval náhlý únik vody. Nextdrop je krásným příkladem fungování Plzeňského inovačního ekosystému PINE. Prošel inkubačním programem a získal podporu města, naopak v Plzni teď můžeme testovat a využívat vyvinuté chytré řešení detekující únik vody," uvedl ředitel SITMP Luděk Šantora.

Výstavba FVE je podle Kůse přípravou pro sdílení elektřiny mezi městskými objekty, které umožní ještě více využít takto vyrobenou energii. "To přispěje k dalšímu snižování energetické náročnosti městských objektů a k další úspoře finančních prostředků. Výstavbou fotovoltaik podniká město také nezbytné kroky k zabezpečení energetického systému včetně infrastruktury před fyzickými a kybernetickými hrozbami," dodal Kůs.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

14.9.2024 07:00
Ještě lepší by bylo: Plzeň zřizuje novou přečerpávající elektrárnu a dle její kapacity plánuje rozšiřování FV na střechách. Plzeň plánuje díky sdílení elektřiny snížit její cenu pro občany alespoň v létě, když svítí slunce. A nejhorší scénář by byl : musí odpojovat FV od sítě v létě, právě když svítí slunce kvůli přetíženosti sítě.

Díky lepší regulaci, distribuci by určité množství FV jistě dobře fungovalo. Ale přijde to? Vyplatí se to?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 08:41 Reaguje na Honza Honza
Páneček je zvyklý mít vše a hned, že?
Jenže rozumný postup je jiný:
1) Postavím první krok (fve) a zjistím, jaké skutečné výkony mi dává, kolik spotřebuji a kolik jde do sítě.
2) Za rok zjistím, jaký je rozdíl mezi výkupem a spotřebou (pro byty to může dělat klidně 6,-Kč/kWh) a podle toho mi vyjde kapacita a cena akumulace, nějaká přečerpávačka nevyjde určitě (zvláště v Plzni). Pokud snížím cenu domácnostem, nevyjde mi to nikdy.
Nevím, jestli je vůbec technicky a hlavně ekonomicky možné pro město budovat nějaký akumulátor léto - zima.

Odpovědět
ig

14.9.2024 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Lepší nápad: pustím si JRC PVGIS, zadám do něj parametry fve a ty skutečné výkony mi to velmi přesně vypočítá dřív než cokoliv začnu stavět. Říká se tomu projekt :D :D :D

Ad akumulátor: já to vím, možné to není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 13:28 Reaguje na
Projekt je hezká věc, ale neznáte spotřebu (kolik lidí se přistěhuje nebo odstěhuje, kolik si pořídí vlastní fve atd. atd.), ale plánovat akumulace podle toho určitě jde. Jen ta přečerpávačka vám tam nevyjde tutově.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.9.2024 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, víte jak by to mělo být správně?
Plzeň si propočítala kolik energie bude potřebovat v létě, když praží slunce (pro město, ev. ve sdíleném programu i pro občany- ten by se musel nejdřív naplánovat, dojednat (s těmi občany, kdo to chce) a propočítat a dle toho plánuje výstavbu FV tak, aby se elektřina nemusela dodávat do sítě (v parném létě za to bude Plzeň platit + splátky za FV 20 mil. - je to hospodárný přístup?)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 20:16 Reaguje na Honza Honza
EON vykupuje elktřinu z fve za 1.40 kč/kWh od soukromníka, nevím, jak od města. Možná jako spot? Ale platit se nebude nic, systém se jednoduše vypne.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.9.2024 08:48 Reaguje na Pavel Hanzl
EON vykupuje elektřinu již za 0,5 Kč/kWh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:08 Reaguje na Jaroslav Studnička
To je asi zbytečná nabídka, neexistuje zdroj, který by se za tyhle peníze vyrentoval. Možná jen jako přetoky, které nejde umístit jinde, ale pořád s prodělávkou.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

14.9.2024 23:12 Reaguje na Honza Honza
Souhlasím s Vámi, domnívám se navíc, že město by mělo FVE využívat pro vlastní spotřebu -školní jídelny,tramvaje,trolejbusy , z akumulace pak noční osvětlení.Plzen má výhodu, že je většinovým vlastníkem teplárny, která vyrábí i elktřinu a tak by se tyto zdroje mohly doplnovat.To co tady čteme je takový propagandistický výkřik, ovšem ceny mi tam trochu nesedí FVE na RD 8kWp s 10kWh ůložištěm je za cca 400 000 bez dotace,200kWp s 250kWh mi vychází na 10mil a samotných dalších 210kWp bez akumulace by mělo být za cca 5mil celkem tedy cca 15mil, ale město plánuje 20 ? s dotací nebo bez? to z toho úplně zřetelné není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:16 Reaguje na Jaroslav Bobr
Montáže panelů na střechu, svody, baterie ve sklepě atd. je stavebně silně náročné a celou instalaci prodražuje. Nám instalovali fve na střechu od 12m výš a s velkou předzahrádkou a prohli jsme se. Dotaci nám nedali a zaplatit to celý, návratnost je 11 let.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

15.9.2024 17:33 Reaguje na Pavel Hanzl
400000 na RD je samozřejmě včetně montáže a úprav.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2024 07:30 Reaguje na Jaroslav Bobr
Já za celý cirkus dal dvakrát tolik, ale funguje to velmi dobře.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

16.9.2024 19:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyt taky máte skoro dvojnásobný výkon a baterku
Odpovědět
ig

14.9.2024 19:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Což o to, plánování akumulace, to mi jde. Například abych mohl doma kompletně přejít na soláry, stačilo by mi výpočtem 5 MWh. To je jak nic, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 20:19 Reaguje na
Nevím, jak to počítáte, ale my máme 5 bytů na fve 14 kWp s bateriemi 17 kWh, a dá nám to víc, jak dvě třetiny roční spotřeby. 5 MWh v bateriích by nám stačilo tutově i na ostrov.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

14.9.2024 22:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Co s tím děláte?Na čem vaříte, čím topíte?Jak využíváte v průběhu dne?Já 8kWp 10,5kWh ,úspora za rok cca 50% (43000Kc/22000Kc),především teplá voda,lednice,mrazák, pračka myčka(odložené starty na dobu přes poledne),elektrický sporák a trouba přes sobotu a neděli,od půlky října do půlky března minimum,někdy vlastní spotřeba větší než výroba.Návratnost (s dotací) cca 10let za předpokladu nulových dalších výloh.
Chce to mít spotřebu přes den(školní jídelny ?, ale ty v 7 a 8 nejedou), nebo přes den akumulace a v noci noční osvětlení......,případně MHD tam by to nějaký smysl mohlo dávat.Samozřejmě musíte mít od distribuce rezervovaný plný příkon na zimu a nepříznivé počasí.Ekonomická návratnost...?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:13 Reaguje na Jaroslav Bobr
My máme plynový centralhajcung a vše ostatní jede na elektřinu, včetně vaření a teplé vody. Ale bydlí tu hlavně důchodci a pár mladých se študáky, jedna jednotka jsou kanceláře. Naše spotřeba zhruba odpovídá normálu, co jsem se dočetl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist