https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/nejen-goly-ale-i-kilowatty-nejvetsi-rakousky-stadion-vyrobi-elektrinu-pro-tisic-domacnosti
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejen góly, ale i kilowatty: Největší rakouský stadion vyrobí elektřinu pro tisíc domácností

26.4.2025 05:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fotovoltaický systém na střeše stadionu Ernsta Happela.
Fotovoltaický systém na střeše stadionu Ernsta Happela.
Foto | David Bohmann / Stadt Wien
Vídeňský stadion Ernsta Happela se proměnil v jednu z největších solárních elektráren v rakouské metropoli. Instalace fotovoltaických panelů na jeho památkově chráněné střeše proběhla v rekordním čase a zapadá do ambiciózní solární strategie města.
 
Více než 9 000 nových solárních panelů na památkově chráněné střeše největšího rakouského stadionu je připraveno vyrábět čistou energii. Fotovoltaický systém dosahuje roční produkce 3 880 MWh, což odpovídá spotřebě přibližně 1 100 domácností. Stadion dokonce vyprodukuje více energie, než sám spotřebuje.

„Ještě nedávno byl stadion s nulovými emisemi pouze vizí. Dnes jsme blízko její realizace. Při modernizaci městských sportovišť je pro nás klíčová udržitelnost a inovativní řešení,“ vysvětluje vídeňský radní pro sport Peter Hacker.

Výstavba jedné z největších solárních elektráren ve Vídni proběhla ve výjimečně krátkém čase. Kvůli mimořádnému mezinárodnímu utkání mezi Rakouskem a Srbskem muselo město celý projekt urychlit oproti původnímu harmonogramu. Plánování usnadnila digitální 3D vizualizace stadionu, která umožnila přesné rozvržení jednotlivých komponentů. Během několika týdnů montážní tým dopravil do areálu 9 300 solárních panelů, 80 000 trapézových lišt a více než 5 000 optimizérů.

Realizace si vyžádala maximální přesnost. Vzhledem k eliptickému tvaru střechy měl každý trapézový plech svůj specifický rozměr. Kvůli nízké nosnosti památkově chráněné střechy navíc nebylo možné materiál na střechu dopravit běžným způsobem. Panely vyzdvihly do výšky přes 20 metrů nůžkové plošiny, na určené místo je pak technici přenesli ručně. Montážní tým musel navíc čelit náročným povětrnostním podmínkám.

Vedle fotovoltaického systému hraje v plánech na vybudování bezemisního stadionu zásadní roli také geotermální energie. Pod zmodernizovanými tréninkovými hřišti se nachází 270 vrtů hlubokých 150 metrů a zemní kolektory o objemu 25 000 m3. Systém doplní síť s tepelnými čerpadly a akumulačními jednotkami, která bude propojena se sousedním bazénem, což umožní efektivně využívat přebytečnou energii. Město počítá s tím, že veškeré práce budou hotové ještě letos.

Instalace je součástí ambiciózní vídeňské solární strategie, která už teď předčila původní cíle. Za posledních pět let město objem vyrobené solární energie více než zpětinásobilo a plánovanou hranici 250 MWp dosáhlo s předstihem. Aktuální kapacita by dokázala zásobovat čistou elektřinou zhruba 72 000 domácností. Takové množství energie by zároveň umožnilo, aby vídeňské metro objelo Zemi více než 600krát, a to bez zátěže pro klima.


reklama

foto - Kuklíková Kateřina
Kateřina Kuklíková
Autorka je pracovnicí Mezinárodní kanceláře města Vídně v Praze.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.4.2025 05:47
ono to vypadá hezky, do okamžiku, než zapnou osvětlení hrací plochy...

ostatně ten projekt a uhlíková neutralita, to je asi jiné téma?

Vídeň je 400 km jižněji v Panonské nížině...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

27.4.2025 10:03
A kdyz se nad stadionem setmi, jdou lide v tech domacnostech sporadane spat :) Mimochodem, vsimli jste si? Tohle je takovy hezky zvyk ekologu, kdyz referuji o vykonu energetickych zdroju. Jde li o stare, spinave, nepokrokove zdroje - pouzivaji se zastarale jednotky vykonu jako je (kilo)watt a jeho nasobky. Jde li o zdroje moderni, ekologicke pouziva se nova, pokrokova fyzikalni jednotka vykonu totiz jedna "domacnost" (jeji nasobky kilodomacnost, megadomacnost atd. se zatim dostatecne nevzily, ono taky vypsat to prislusne velke cislo vypada impozantneji :)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2025 11:26 Reaguje na Miloš Zahradník
jednotky obezity u lidí se dostávají i do energetiky...
Odpovědět
PE

Petr Elias

28.4.2025 09:02
Podle místních tlučhubů je to stejně špatně... :D
Odpovědět

vladimír šmídl

28.4.2025 14:37
V pondělí kolem poledne se podařilo značnou část Španělska a Portugalska napájet proudem výhradně z obnovitelných zdrojů. Bohužel, jinak pozitivní událost byla provázena blackoutem.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.4.2025 09:32
Prkotina, nebo vyznamna udalost? Den pote pri pohledu na media mam pocit, ze
to uz nestoji za zpravu. Minim ten blackout. Tolik casto i zcela banalnich
zprav a zpravicek se na nas vali z ekolistu (pozn. vcera tu byly dva kvalitni a uzitecne clanky dik za ne: o drevomorce a paleni listi dle noveho zakona)
a kdyz se deje neco duleziteho, co velmi souvisi s ekologii -tak je ticho
resp. noviny pisi naproste zvasty U nás něco takového nehrozí, říká energetik. Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pravděpodobně došlo k výboji a poruše klíčového vedení. Velmi vysoké napětí funguje podle něj díky dostatečné izolaci úchytů vodičů a dostatečné vzdálenosti mezi vodiči, aby nedocházelo k výboji. „Zřejmě se v důsledku veder a chvění vzduchu snížil izolační odpor a došlo k výboji. Jiné vysvětlení mě u těchto atmosférických jevů nenapadá,“ řekl Novinkám. V Česku takový jev podle něj nehrozí. „V našich podmínkách to nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by u nás byla taková vedra a chvění vzduchu,“ dodal
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.4.2025 10:25 Reaguje na Miloš Zahradník
asi tak jako pan Daniš vypíná diskusi...nepasují příspěvky do jejich pečlivě tvořené image " zachránce" jediného pravdivého.
Přitom je vidět v diskusi, jak děravá je ta jeho opečovávaná bublina... a jak tendenční pan Daniš je...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.4.2025 21:41 Reaguje na Miloš Zahradník
Pokud má pan Gavor pravdu a chvění vzduchu ve vedrech snížilo izolační odpor, tak projektanty vedení zavřít až zčernají. Ale já o takové eventualitě neslyšel, na druhé straně teplotní ionizace vzduchu i skutečně existuje.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist