Nejen góly, ale i kilowatty: Největší rakouský stadion vyrobí elektřinu pro tisíc domácností
„Ještě nedávno byl stadion s nulovými emisemi pouze vizí. Dnes jsme blízko její realizace. Při modernizaci městských sportovišť je pro nás klíčová udržitelnost a inovativní řešení,“ vysvětluje vídeňský radní pro sport Peter Hacker.
Výstavba jedné z největších solárních elektráren ve Vídni proběhla ve výjimečně krátkém čase. Kvůli mimořádnému mezinárodnímu utkání mezi Rakouskem a Srbskem muselo město celý projekt urychlit oproti původnímu harmonogramu. Plánování usnadnila digitální 3D vizualizace stadionu, která umožnila přesné rozvržení jednotlivých komponentů. Během několika týdnů montážní tým dopravil do areálu 9 300 solárních panelů, 80 000 trapézových lišt a více než 5 000 optimizérů.
Realizace si vyžádala maximální přesnost. Vzhledem k eliptickému tvaru střechy měl každý trapézový plech svůj specifický rozměr. Kvůli nízké nosnosti památkově chráněné střechy navíc nebylo možné materiál na střechu dopravit běžným způsobem. Panely vyzdvihly do výšky přes 20 metrů nůžkové plošiny, na určené místo je pak technici přenesli ručně. Montážní tým musel navíc čelit náročným povětrnostním podmínkám.
Vedle fotovoltaického systému hraje v plánech na vybudování bezemisního stadionu zásadní roli také geotermální energie. Pod zmodernizovanými tréninkovými hřišti se nachází 270 vrtů hlubokých 150 metrů a zemní kolektory o objemu 25 000 m3. Systém doplní síť s tepelnými čerpadly a akumulačními jednotkami, která bude propojena se sousedním bazénem, což umožní efektivně využívat přebytečnou energii. Město počítá s tím, že veškeré práce budou hotové ještě letos.
Instalace je součástí ambiciózní vídeňské solární strategie, která už teď předčila původní cíle. Za posledních pět let město objem vyrobené solární energie více než zpětinásobilo a plánovanou hranici 250 MWp dosáhlo s předstihem. Aktuální kapacita by dokázala zásobovat čistou elektřinou zhruba 72 000 domácností. Takové množství energie by zároveň umožnilo, aby vídeňské metro objelo Zemi více než 600krát, a to bez zátěže pro klima.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jaroslav Řezáč
26.4.2025 05:47ostatně ten projekt a uhlíková neutralita, to je asi jiné téma?
Vídeň je 400 km jižněji v Panonské nížině...
Miloš Zahradník
27.4.2025 10:03Jaroslav Řezáč
27.4.2025 11:26 Reaguje na Miloš Zahradníkvladimír šmídl
28.4.2025 14:37Miloš Zahradník
29.4.2025 09:32to uz nestoji za zpravu. Minim ten blackout. Tolik casto i zcela banalnich
zprav a zpravicek se na nas vali z ekolistu (pozn. vcera tu byly dva kvalitni a uzitecne clanky dik za ne: o drevomorce a paleni listi dle noveho zakona)
a kdyz se deje neco duleziteho, co velmi souvisi s ekologii -tak je ticho
resp. noviny pisi naproste zvasty U nás něco takového nehrozí, říká energetik. Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pravděpodobně došlo k výboji a poruše klíčového vedení. Velmi vysoké napětí funguje podle něj díky dostatečné izolaci úchytů vodičů a dostatečné vzdálenosti mezi vodiči, aby nedocházelo k výboji. „Zřejmě se v důsledku veder a chvění vzduchu snížil izolační odpor a došlo k výboji. Jiné vysvětlení mě u těchto atmosférických jevů nenapadá,“ řekl Novinkám. V Česku takový jev podle něj nehrozí. „V našich podmínkách to nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by u nás byla taková vedra a chvění vzduchu,“ dodal
Jaroslav Řezáč
29.4.2025 10:25 Reaguje na Miloš ZahradníkPřitom je vidět v diskusi, jak děravá je ta jeho opečovávaná bublina... a jak tendenční pan Daniš je...