Plzeňská zoo představila novou botanickou expozici hor Evropy
Ukázka horských rostlin od Atlasu po Karpaty ukazuje na jednom místě rostliny, dřeviny a byliny nejen podle geografických oblastí a nadmořské výšky, ale také podle toho, na jakých horninách rostou. Různé složení substrátů a jejich vlhkost umožnilo botanikům ukázat návštěvníkům charakteristické biotopy jednotlivých pohoří. Chemicko-fyzikální vlastnosti hornin a na nich vytvořených mělkých půd totiž významně ovlivňují složení rostlin.
Celá společenstva jsou tak podle Peše charakteristická pro půdy na horninách s obsahem vápníku, a naopak jiná jsou typická pro silikátové horniny. Často blízce příbuzné druhy dávají přednost jen určitému typu hornin.
Dosud nevyužitý svah, kde byl kdysi výběh lam, paovcí či jelenů tak nově protkává síť cest se skalkami z různých druhů hornin. Lidé tu uvidí běžné i méně časté horské rostliny, nechybí ani vzácné alpské protěže. Podobná souhrnná expozice podle Peše nikde v Česku není. Hory Evropy jsou jednou z nových botanických expozic, které letos zahrada pro návštěvníky připravuje.
reklama