https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-obvod-nabizi-dalsi-pytlomaty-lide-mohou-pomoci-uklizet-odpadky-z-lesa?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňský obvod nabízí další pytlomaty, lidé mohou pomoci uklízet odpadky z lesa

7.4.2021 17:58 | PLZEŇ (ČTK)
Také ze Slovanského údolí se budou nasbírané odpadky odvážet během následujících 14 dní třikrát týdně. Ilustrační foto
Také ze Slovanského údolí se budou nasbírané odpadky odvážet během následujících 14 dní třikrát týdně. Ilustrační foto
Foto | nastya_gepp / pixabay
Centrální plzeňský obvod slaví úspěchy s takzvanými pytlomaty, tedy místy, kde si mohou dobrovolníci na kraji lesa nebo oblíbeného rekreačního území vzít pytel a rukavice, při procházce přírodou do něj sbírat poházené odpadky a pak ho donést zpět na výchozí stanoviště. Obvod zajišťuje několikrát v týdnu svoz pytlů s nasbíraným odpadem. V březnu obvod umístil první pytlomaty v okrajové části Nová Hospoda, kde vzešla iniciativa přímo od místních obyvatel. Později se pytlomaty objevily i v osadě Valcha na kraji města a naposledy tento týden ve Slovanském údolí. Tři pytlomaty si od obvodu půjčila také obec Vejprnice, která leží na druhé straně lesa od Nové Hospody, řekla ČTK mluvčí obvodu Alena Marešová.
 

Do Slovanského údolí se přesunula tři stanoviště pytlomatu z Nové Hospody, kde díky nim zmizelo z lesa několik desítek pytlů s odpadky, řekla Marešová. Také ze Slovanského údolí se budou nasbírané odpadky odvážet během následujících 14 dní třikrát týdně. V lese na Valše je pět stanovišť. Do budoucna se počítá s rozmístěním stanovišť i v jiných lokalitách obvodu, například u Borského parku.

S nápadem pomoci při úklidu přišli původně na Nové Hospodě místní lidé, kterým vadily přibývající odpadky v lese u jejich domovů. Nabídli se, že les budou sami uklízet. "Jsme si vědomi toho, že les patří soukromému majiteli, v jehož silách ale není udržovat tam pořádek. Takže chceme vyjít vstříc jak rodinám s dětmi, které do lesa chodí na procházky a čerpat energii na čerstvém vzduchu, tak vlastníkovi lesa," řekl už dříve starosta obvodu David Procházka (ANO).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist