Po letech rušení zahrádkářských kolonií mají v Brně vzniknout nové
"Memorandum nastavuje předvídatelnost ve vztahu města a zahrádkářů, kteří mají své zahrady obvykle na pozemcích města," řekl Hladík a zmínil i to, že dříve byli zahrádkáři často překvapeni, co se má se zahrádkami dít, protože je málokdy někdo informoval o záměrech města. Podle Hladíka by se už do budoucna nemělo stávat, co bylo obvyklé v minulosti, že zelené plochy zahrad musely ustoupit výstavbě.
I když i nyní lze počítat s tím, že ne všude zahrady vydrží, měly by existovat pouze tři důvody pro jejich rušení. Jsou jimi infrastrukturní stavby, tedy silnice a železnice, protipovodňová ochrana v záplavovém území a vznik parků. Ohrožených je zhruba 100 hektarů. "Naším cílem není jen vytváření nových zahrádkářských osad a komunitních zahrad, ale i tvorba přírodě blízkých opatření, pořádání výstav a školení, organizace návštěvních dnů, zapojení škol a školek nebo popularizace včelaření. Zahrádky jsou totiž důležitým prvkem ekosystému města, který přispívá mimo jiné k ochraně životního prostředí a ke zmírňování klimatických změn. Při zahradničení si budujeme kladný vztah k přírodě a přispíváme k udržitelnému rozvoji samozásobitelstvím lokálními potravinami," uvedl Hladík.
V červnu by měli zastupitelé schválit nový územní plán a poté chce vedení města zadat studii, která prověří možnou budoucnost dosavadních či nových lokalit. Určí, jak velká by měla být plocha klasických a komunitních zahrad a jak velká bude veřejná zeleň. Nové zahrady by mohly v budoucnu vzniknout v Tuřanech, Dvorskách, na Žabovřeských loukách, bude se řešit budoucnost Žlutého a Červeného kopce. "Další prověřované lokality leží u Vídeňské ulice, v Černovicích, na Kraví hoře a jednou z lokalit je i černovická pískovna," doplnil Hladík.
Zahrádkáři také dostanou od města každý rok dotaci 100 000 korun na svou činnost.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
rýpal lesní
6.2.2022 11:29Dobrý počin.
<rl>
Lukáš Kašpárek
7.2.2022 07:16Lukas B.
7.2.2022 09:31 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
7.2.2022 11:57 Reaguje na Lukas B.Navíc dnes víc a víc zahrádkářů přechází na "BIO" produkci, takže i to se mění. A celkově bych řekl, že se poměrně dost mění i celkový archetyp "klasického městského zahrádkáře". Ale dokonalé a bez chyb není nikdy nic, takže jasně.
Svatá Prostoto
7.2.2022 16:21Na údržbu veřejné zeleně města většinou nemají peníze a beztak na to dlabou, takže tohle je taková z nouze cnost.
Za mě dobrý.
Slavomil Vinkler
12.2.2022 18:38Ono totiž v Brně není kde brát, ty vyvlastněné se prodaly developerům. Takže předvolební sliby.