Podle OSN trpí následky černobylské havárie miliony lidí
"Tito lidé stále zůstávají ve stavu chronické závislosti na zahraniční pomoci," tvrdí zpráva OSN a dodává, že bez zvýšených nákladů na pomoc ze strany světového společenství čeká tyto lidi ještě mnohem hlubší úpadek, týkající se zdraví, životního prostředí a nezaměstnanosti.
Podle závěrů studie je třeba provést zásadní změny zejména ve způsobu distribuce pomoci postiženým a posílení dlouhodobého rozvoje zasažené oblasti. Zpráva vědeckého panelu vyzvala k uspořádání tří národních seminářů v Rusku, Bělorusku i na Ukrajině, na nichž by se mělo dojít k dohodě o nových cestách ekologického i ekonomického rozvoje celé oblasti.
Vědci sami již několik opatření navrhli. V první řadě je třeba se soustředit na investice do infrastruktury a služeb, jako je zdravotnictví, zajištění nezávadné pitné vody a alespoň základního ekonomického standardu. Všechny tři zmíněné země by měly provést zásadní reformu zdravotnictví. Změny by se neměly vyhnout ani způsobům rozhodování v těchto zemích. Důraz klade zpráva OSN na environmentální plánování a samozřejmě systematické vědecké pozorování zasažené oblasti i lidí (včetně psychologických výzkumů).
Podle zprávy by se pozornost měla upřít v zásadě na dvě skupiny lidí. První z nich je 100 až 200 tisíc lidí, kteří žijí přímo v kontaminované oblasti. Zatím u 2 000 z nich byla diagnostikována rakovina štítné žlázy a vědci očekávají, že se tato choroba projeví ještě u dalších osmi až deseti tisíc lidí. Druhou skupinou jsou pak statisíce lidí, kteří žijí ve vzdálenějších oblastech od epicentra havárie, ovšem jejími důsledky trpí nepřímo a jsou odkázáni jen sami na sebe.
Studii, kterou vypracoval mezinárodní vědecký panel v červenci a srpnu 2001, zadaly společně Rozvojový program OSN (UNDP) a Dětský fond OSN (UNICEF). Odborné zázemí poskytla Světová zdravotnická organizace (WHO) a Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UN OCHA). OSN věnuje černobylské havárii prostor i na speciální internetové stránce www.un.org/ha/chernobyl.
reklama