https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-osn-trpi-nasledky-cernobylske-havarie-miliony-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle OSN trpí následky černobylské havárie miliony lidí

7.2.2002 11:47 | NEW YORK/PRAHA (EkoList)
Miliony lidí na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku stále ještě čelí následkům černobylské jaderné havárie, k níž došlo v této ukrajinské atomové elektrárně před 16 lety. Vyplývá to ze studie, kterou včera zveřejnila Organizace spojených národů (OSN).
 

"Tito lidé stále zůstávají ve stavu chronické závislosti na zahraniční pomoci," tvrdí zpráva OSN a dodává, že bez zvýšených nákladů na pomoc ze strany světového společenství čeká tyto lidi ještě mnohem hlubší úpadek, týkající se zdraví, životního prostředí a nezaměstnanosti.

Podle závěrů studie je třeba provést zásadní změny zejména ve způsobu distribuce pomoci postiženým a posílení dlouhodobého rozvoje zasažené oblasti. Zpráva vědeckého panelu vyzvala k uspořádání tří národních seminářů v Rusku, Bělorusku i na Ukrajině, na nichž by se mělo dojít k dohodě o nových cestách ekologického i ekonomického rozvoje celé oblasti.

Vědci sami již několik opatření navrhli. V první řadě je třeba se soustředit na investice do infrastruktury a služeb, jako je zdravotnictví, zajištění nezávadné pitné vody a alespoň základního ekonomického standardu. Všechny tři zmíněné země by měly provést zásadní reformu zdravotnictví. Změny by se neměly vyhnout ani způsobům rozhodování v těchto zemích. Důraz klade zpráva OSN na environmentální plánování a samozřejmě systematické vědecké pozorování zasažené oblasti i lidí (včetně psychologických výzkumů).

Podle zprávy by se pozornost měla upřít v zásadě na dvě skupiny lidí. První z nich je 100 až 200 tisíc lidí, kteří žijí přímo v kontaminované oblasti. Zatím u 2 000 z nich byla diagnostikována rakovina štítné žlázy a vědci očekávají, že se tato choroba projeví ještě u dalších osmi až deseti tisíc lidí. Druhou skupinou jsou pak statisíce lidí, kteří žijí ve vzdálenějších oblastech od epicentra havárie, ovšem jejími důsledky trpí nepřímo a jsou odkázáni jen sami na sebe.

Studii, kterou vypracoval mezinárodní vědecký panel v červenci a srpnu 2001, zadaly společně Rozvojový program OSN (UNDP) a Dětský fond OSN (UNICEF). Odborné zázemí poskytla Světová zdravotnická organizace (WHO) a Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UN OCHA). OSN věnuje černobylské havárii prostor i na speciální internetové stránce www.un.org/ha/chernobyl.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist