Podle Štěpánka nikdo neví, co se se dřevem stane; město to odmítá
V oboře Hvězda má být v lednu a únoru vykáceno 40 smrků a 49 listnáčů, převážně dubů, buků a lip. Na vykácené ploše mají být zasazeny mladé stromky. "Lidé z okolí Hvězdy jsou dopředu informováni pomocí letáku, které jim roznášíme domů, v oboře máme i informační desku. O kácení ve Hvězdě jsme vydali i tiskovou zprávu," brání se nařčení Kateřina Vaculová. "Asi budeme muset pro příště informovat o všech podobných pracech, alespoň na webu hlavního města," řekla Vaculová a dodala: "Já pana Štěpánka trochu znám a mrzí mě, že sem nepřijde, mohli bychom si takové věci ujasnit."
Podle Štěpánka je také nejasné, jak bude se dřevem vytěženým v Krči naloženo. "Raduje se firma Lesy hlavního města Prahy, která za Pražanům neznámých podmínek a s dotací z městského rozpočtu za neznámou cenu a v neznámém množství neznámo komu dřevo prodává" říká Štěpánek.
Co se děje s vytěženým dřevem, vysvětluje Dan Frantík, vedoucí odboru městské zeleně: "Je to podprůměrná kulatina, Lesy budou rády, když to prodají za cenu maximálně 1500 Kč za m3. Zde byly vytěženy 4 m3 kulatiny. To nepokryje ani náklady na práce spojené s těžbou, navíc klest bude seštěpkována a to taky něco stojí. Městu nejde o zisk, ale o obnovu porostu. Trochu mě uráží, že si někdo myslí, že na tom chceme zbohatnout, ale na tomhle se vydělat nedá," hájí se Frantík, a pokračuje: "Každá kulatina je evidována. Dřevo bude odvezeno na pilu Lesů hlavního města Prahy, nebo prodáno případným zájemcům. Pokud si podáte žádost o informaci, zcela jistě se dozvíte, co se konkrétně s těmito kmeny stalo. Bude to ovšem stát úhradu za poskytnutí informace podle zákona o informacích."
Štěpánek poukazuje na to, že by bylo žádoucí, aby se alespoň část dřeva na místě těžby ponechala, aby se v něm mohla rozvinout společenství hmyzu, na nichž je potom dále závislá fauna, především ptactvo Kunratického lesa. Tomu se Frantík v podstatě nebrání. "Ve Hvězdě to tak děláme, bezobratlým to pomáhá, v Krči o tom neuvažujeme," říká. "Tam, kde to má prokazatelně význam, tam to praktikujeme. Tady nebyl důvod, principiálně to však není problém."
V pražském lesoparku Krčský les, konkrétně na území přírodní památky Údolí Kunratického potoka, bylo v minulých dnech vykáceno na dvacet vzrostlých dubů. Na podnět Petra Štěpánka zde v úterý 22. ledna proběhlo šetření České inspekce životního prostředí. Mezi aktéry šetření, Magistrátem hl. m. Prahy a Petrem Štěpánkem, panují neshody jak v pohledu na šetrnost provedení těžby, tak i na její opodstatněnost.
Foto: Martin Mach/EkoList
reklama