https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podoba-parku-na-soutoku-vltavy-a-berounky-vzejde-z-mezinarodni-souteze?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podoba parku na soutoku Vltavy a Berounky vzejde z mezinárodní soutěže

2.8.2022 11:30 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Uza / Wikimedia Commons
Podoba plánovaného Příměstského parku Soutok na soutoku Vltavy a Berounky na jihu Prahy vzejde z mezinárodní krajinářsko-urbanistické soutěže. Tu by mělo město vyhlásit na začátku srpna a vítězný návrh bude znám v dubnu příštího roku. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Soutěž pro magistrát uspořádá Institut plánování a rozvoje (IPR). Park, který z Prahy přesáhne i do Středočeského kraje, by měl sloužit mj. rekreaci a zvyšovat rozmanitost krajiny. Mohly by tam být sady a aleje a část plochy sloužit k pastvě zvířat.
 

V soutěži město najde strategii dlouhodobého rozvoje území, návrh obnovy okolí obou řek a rovněž návrh k přírodě šetrné protipovodňové ochrany Lipenců a dolních Černošic. Dál půjde o podobu vstupů do parku v Černošicích a v Radotíně včetně návrhu parkoviště a zastávek veřejné dopravy a zároveň návrh bezpečného propojení Zbraslavi a Radotína pro pěší a cyklisty.

Podle schváleného harmonogramu IPR soutěž vypíše letos 3. srpna a v září vybere šestici návrhů. Jejich počet bude postupně zúžen na tři, které porota vybere v lednu příštího roku. Vyhlášení výsledků soutěže je naplánováno na 15. dubna příštího roku a následně město podepíše s vítězem smlouvu.

Na území nivy na soutoku Berounky a Vltavy žije mnoho druhů motýlů, ale také ledňáčci nebo bobři. Park by měl sloužit i zemědělskému hospodaření, ale ne velkoplošného typu, zároveň což by rozvíjelo biodiverzitu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

2.8.2022 14:12
560 druhů motýlů mi přijde poněkud nadnesené
Odpovědět
ZV

Zdeňka Vítková/Ekolist

2.8.2022 17:42 Reaguje na Robert Jirman
Dobrý den, děkujeme za upozornění.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist