https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pokles-poptavky-po-vyrobcich-ze-dreva-ohrozuje-mensi-zpracovatele-mini-lesnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pokles poptávky po výrobcích ze dřeva ohrožuje menší zpracovatele, míní lesníci

19.8.2024 23:50 (ČTK)
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14 procent, zatímco v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14 procent, zatímco v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku klesá stavební výroba ze dřeva a snižuje se také poptávka po výrobcích ze dřeva, což má negativní vliv především na menší a lokální zpracovatele. Několik pilařů podle lesníků už ukončilo činnost a další o tom uvažují, protože se stávají nekonkurenceschopnými. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od lesních spolků a organizací.
 
"Pokud nedojde k oživení stavební výroby, tak se nezvýší ani poptávka po stavebním a ostatním řezivu a zpracovatelský pilařský sektor nebude schopen zaplatit lesníkům adekvátní cenu za dříví. Tržby za dříví jsou v tuto chvíli hlavním příjmem lesních hospodářů a tvoří často 80 až 90 procent jejich obratu," uvedl předseda lesnického spolku Pro Silva Bohemica Tomáš Pospíšil.

V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14 procent, zatímco v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků pokles stavební výroby také vnímá, podle ředitele asociace Ivana Ševčíka pokles způsobují drahé úvěry pro firmy a málo dostupné hypotéky. Nálada investovat do dřevostaveb je proto nízká. "Ale právě proto se intenzivně zaměřujeme na podporu využívání dřeva ve stavbách a zařízení staveb," doplnil Ševčík.

Ministerstvo zemědělství (MZe) už dříve představilo strategii, podle které by měly dřevostavby do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v ČR. Stavbu dřevostaveb omezují také stavební normy pro dřevostavby, jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Změnu normy ale připravuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Oslovené organizace se shodují, že strategie MZe je správnou cestou ke zvyšování poptávky.

Na nepříznivou situaci zpracovatelského odvětví už dříve upozornila také společnost Uniles z koncernu Agrofert. Zpracovatelé byli podle Unilesu v minulých letech zvyklí zpracovávat téměř dvojnásobné množství dříví, než kolik je aktuálně k dispozici. "Setrvání tohoto stavu může vést ke strukturálním změnám v oblasti zpracovatelských odvětví," uvedla společnost ve výroční zprávě.

Pospíšil ČTK potvrdil, že ví o několika zpracovatelích, kteří provoz již ukončili, oficiální statistiky se ale v Česku nevedou. "Nejvíce se to dotýká menších lokálních zpracovatelů, kteří nejsou schopni ustát finanční nestabilitu, a tak postupně ukončují svou činnost," doplnil.

Také Lesnicko-dřevařská komora registruje zhoršenou pozici vlastníků lesů i navazujících odvětví. Poptávku podle komory snižují opatření zavedená v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (takzvaný Green Deal), která lesníkům zvyšují náklady na výrobu, energie i byrokratickou zátěž. "Firmy se postupně dostávají do situace, kdy nejsou schopné tvořit zisk," uvedla tajemnice komory Andrea Skřivánková. Významné strukturální změny v odvětví podle ní teprve přijdou.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se loni snížila těžba dřeva o 26,4 procenta, oproti předchozímu roku se vytěžilo o 6,6 milionu metrů krychlových dřeva méně. Snížení těžby lesní hospodáři vysvětlují zlepšujícím se stavem lesů po kůrovcové kalamitě a úbytkem tzv. nahodilých těžeb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

20.8.2024 13:16
Dřevo je nádherný konstrukční materiál pro stavbu rodinných i bytobých domů s lepším než pasivním standardem viz www.optimalizmus.cz

Jenomže to by projektanti a stavební firmy musely o věci začít nově přemýšlet a změnit postupy práce. Proč ale, když to všechno zákazník bez reptání zaplatí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.8.2024 09:00
Dřevo bývalo téměř nejlevnější stavební materiál úžasných vlastností, než
se jeho cena navýšila tak, že ho předčí cenou i to, co se muselo pomocí
ohně jako stavební materiál vytvořit. Podařilo se zdeformovat ceny natolik,
že to, co samo vyroste a stačí to pilařsky upravit je dražší, než to co
musíme vytěžit, upravit, žárem vypálit(cihly, vápno, cement)a pracně dál
spojovat a povrchově upravovat(malty, omítky). Nezdá se vám to postavené
na hlavu? A víte proč? Protože na čem se nedá vydělat musí být odstraněno
jako nevhodné(požární předpisy, účinná konzervace proti houbám a škůdcům).
Nakonec ten přírodní stavební materiál skončí jen jako palivo pro výrobu
energie potřebné k výrobě konkurenčních stavebních materiálů a nebo je
tendence ho nechat zetlít bez užitku v lese, aby byl prostor pro drahé
a energeticky náročné stavební materiály. Je smutné, když se uprostřed
lesů staví zděné domy, kolem kterých hnije dřevo bez užitku. I k topení
nás ekologisté přinutí uprostřed lesa používat tepelné čerpadlo na tu
elektřinu vyrobenou jinak, než ze spalování dřeva. Nač dělat věci jednoduše a levně, když to lze oklikou s patřičným ziskem pro ty, kteří to vše
prosadili.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist