https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pokud-evropska-unie-neratifikuje-parizskou-dohodu-bude-jen-pouhy-pozorovatel-klimatickeho-deni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pokud Evropská unie neratifikuje Pařížskou dohodu, bude jen pouhý pozorovatel klimatického dění

21.4.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Evropská unie v pozici klimatického pozorovatele? Podle Glopolis by se to mohlo snadno stát, ale bylo by to mrzuté.
Evropská unie v pozici klimatického pozorovatele? Podle Glopolis by se to mohlo snadno stát, ale bylo by to mrzuté.
Licence | Volné dílo (public domain)
Na Den Země, v pátek 22. dubna se v New Yorku spustí ratifikační proces Pařížské klimatické dohody. Evropská unie patří mezi významné klimatické hráče, ať už co se objemu vypouštěných emisí skleníkových plynů týče, tak coby jeden z tahounů globální snahy omezit změny klimatu. Nakrásně by se ale mohlo stát, že Evropská unie nestihne dohodu ratifikovat včas a při plánovaných jednáních o detailech dohody by měla pozici pouhého pozorovatele. Upozornila na to nevládní organizace Glopolis.
 

Podle ní by se snadno mohlo stát, že Pařížská dohoda vstoupí v platnost, aniž by ji ratifikovala Evropská unie. Na ratifikaci je rok, od 22. dubna 2016 do 21. dubna 2017, přistoupit k ní lze i později. „Jenže Unie není schopna dohodu rychle ratifikovat, protože ještě nemá připravenou část legislativy, která by dohodu implementovala,“ říká Klára Sutlovičová z nevládní organizace Glopolis.

Teprve v červenci má Evropská komise předložit návrh, aby dohodu Evropská unie ratifikovala. A buď dohodu ratifikují jen orgány EU, tj. Evropský parlament a Rada ministrů, nebo se pravděpodobněji do ratifikace zapojí i jednotlivé členské země, kde se schvalovací procesy různí. "Teoreticky by to mohlo vést k tomu, že se ratifikace v Evropské unii protáhne i na tři roky. Jako příklad může sloužit ratifikace dodatku ke Kjótskému protokolu, která v EU běží od roku 2012 a která se zasekla na Itálii a Polsku," říká Klára Sutlovičová.

Kromě časového presu hraje roli i to, že některé státy nemusí být k ratifikaci ochotné, protože ještě přesně neví, co to pro ně bude znamenat. V červenci by totiž Evropská komise měla také členským zemím předložit návrh, jakým tempem mají snižovat emise skleníkových plynů, které nespadají pod evropské schéma obchodování s povolenkami na emise (EU ETS). Jde o něco více než polovinu celkových unijních emisí a pro členské státy budou navržené národní stropy hrát velkou roli v rozhodování, zda Pařížskou dohodu ratifikují.

To, jestli a kdy Evropská unie Pařížskou dohodu ratifikuje, má přitom poměrně závažné dopady. Pokud jí ratifikuje včas, bude se moci plně zapojit do dalších jednání, na kterých se bude jednat o zpřísňování závazků, monitorování plnění dohody a dojednávání podrobností, které se na samotném pařížském summitu nestihly dojednat. Pokud bude s ratifikací otálet, hrozí, že někdejší lídr klimatické politiky bude jen jako pozorovatel přihlížet, jak nová pravidla mezinárodní ochrany klimatu domlouvají Američani s Číňany nebo Brazilci. „A je docela velké riziko, že to tak může být,“ říká Klára Sutlovičová z Glopolis.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist