Pokud Evropská unie neratifikuje Pařížskou dohodu, bude jen pouhý pozorovatel klimatického dění
Podle ní by se snadno mohlo stát, že Pařížská dohoda vstoupí v platnost, aniž by ji ratifikovala Evropská unie. Na ratifikaci je rok, od 22. dubna 2016 do 21. dubna 2017, přistoupit k ní lze i později. „Jenže Unie není schopna dohodu rychle ratifikovat, protože ještě nemá připravenou část legislativy, která by dohodu implementovala,“ říká Klára Sutlovičová z nevládní organizace Glopolis.
Teprve v červenci má Evropská komise předložit návrh, aby dohodu Evropská unie ratifikovala. A buď dohodu ratifikují jen orgány EU, tj. Evropský parlament a Rada ministrů, nebo se pravděpodobněji do ratifikace zapojí i jednotlivé členské země, kde se schvalovací procesy různí. "Teoreticky by to mohlo vést k tomu, že se ratifikace v Evropské unii protáhne i na tři roky. Jako příklad může sloužit ratifikace dodatku ke Kjótskému protokolu, která v EU běží od roku 2012 a která se zasekla na Itálii a Polsku," říká Klára Sutlovičová.
Kromě časového presu hraje roli i to, že některé státy nemusí být k ratifikaci ochotné, protože ještě přesně neví, co to pro ně bude znamenat. V červenci by totiž Evropská komise měla také členským zemím předložit návrh, jakým tempem mají snižovat emise skleníkových plynů, které nespadají pod evropské schéma obchodování s povolenkami na emise (EU ETS). Jde o něco více než polovinu celkových unijních emisí a pro členské státy budou navržené národní stropy hrát velkou roli v rozhodování, zda Pařížskou dohodu ratifikují.
To, jestli a kdy Evropská unie Pařížskou dohodu ratifikuje, má přitom poměrně závažné dopady. Pokud jí ratifikuje včas, bude se moci plně zapojit do dalších jednání, na kterých se bude jednat o zpřísňování závazků, monitorování plnění dohody a dojednávání podrobností, které se na samotném pařížském summitu nestihly dojednat. Pokud bude s ratifikací otálet, hrozí, že někdejší lídr klimatické politiky bude jen jako pozorovatel přihlížet, jak nová pravidla mezinárodní ochrany klimatu domlouvají Američani s Číňany nebo Brazilci. „A je docela velké riziko, že to tak může být,“ říká Klára Sutlovičová z Glopolis.
reklama