https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polska-ministryne-cr-a-polsko-potrebuji-v-souvislosti-s-turowem-cas-do-pondelka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polská ministryně: ČR a Polsko potřebují v souvislosti s Turówem čas do pondělka

6.11.2021 00:28 | PRAHA (ČTK)
Česko a Polsko potřebují čas do pondělka, aby se seznámily s podrobnostmi a kompromisy možné dohody o polském hnědouhelném dolu Turów. Po pátečním jednání se na tom shodli polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová a liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schůzku pro média neokomentoval. Podle Česka důl u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.
 

"Vysvětlovali jsme si pozice. Považuji za důležité to, že znovu jednáme," řekl Půta. "Myslím, že potřebujeme čas na to, aby se s podrobnostmi seznámili všichni, kteří o tom rozhodují teď, a všichni, kteří o tom budou pravděpodobně rozhodovat do budoucna," dodal.

"Potřebujeme ještě čas do pondělka, abychom dohodli podrobnosti, a pak vydáme konečné komuniké," řekla Moskwová. Na otázku, co ještě zbývá za sporný problém, odpověděla, že je ještě potřeba chvilka na dohodnutí.

Česko-polské vztahy problematika dolu v poslední době narušila. Spor o výpovědní lhůtě mezivládní dohody brání jejímu uzavření. Pro Česko není podle dřívějších vyjádření dotčených resortů akceptovatelné, že polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi vzájemné smlouvy po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení pokračovat dalších 23 let.

Konkrétní rozhovory o smlouvě začaly v červnu, na začátku října ale byly přerušeny. Dohoda by měla vést ke stažení žaloby, kterou ČR na Polsko kvůli dolu Turów a jeho rozšíření podala k Soudnímu dvoru EU.

Tento soud v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów, a to až do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se v únoru na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v Libereckém kraji. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Polsko proto podalo návrh na zrušení květnového rozhodnutí o pozastavení těžby. Unijní soud Polsku 20. září uložil pokutu půl milionu eur (asi 12,8 milionu Kč) za každý den pokračování těžby.

Moskwová ve středu polské stanici Polsat News řekla, že by k dosažení dohody mohlo stačit jedno jednání. K uzavření dohody podle ní zbývá dojednat jen několik málo věcí. Platforma Společně pro vodu ale ve čtvrtek v prohlášení uvedla, že současná verze česko-polské smlouvy zdroje vody na české straně neochrání a je v rozporu se zájmy ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist