https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poplatky-za-ulozeni-odpadu-vzrostou-plati-novy-zakon
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poplatky za uložení odpadu vzrostou, platí nový zákon

4.1.2021 11:45 | PRAHA (ČTK)
Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.
Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.
Licence | Volné dílo (public domain)
Nový odpadový zákon, který nabyl s novým rokem účinnosti, stanoví konec skládkování na rok 2030, posouvá ho tak o šest roků. Zároveň zavádí zvyšování poplatků za ukládání odpadu. Ohledně data zákazu ukládání komunálního odpadu na skládky byl spor, Parlament však návrhy na dřívější termíny ukončení skládkování zamítl. Senátu se také nepodařilo prosadit roční odklad účinnosti zákona.
 

V souvislosti s navýšením skládkovacích poplatků zákon přináší motivační nástroje pro obce, které budou plnit požadavky míry třídění komunálního odpadu. Za část odpadu zůstane poplatek nynějších 500 korun za tunu. Letos to bude 200 kilogramů na obyvatele, váha však postupně klesne na 120 kilogramů pro rok 2029. Nad uvedenou hmotnost bude poplatek v letošním roce činit 800 korun za tunu odpadu, každoročně poroste až na 1850 korun za tunu v roce 2029.

Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.

Odklad účinnosti zákona chtěli senátoři prosadit kvůli tomu, že podle nich nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy. Poukazovali na nebezpečí chaosu v nakládání s odpady. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však řekl, že kolaps nehrozí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

4.1.2021 12:26
Přijetím zákona vznikla platforma, která způsobí dramaticky větší přísun prostředků do SFŽP a tím může politická reprezentace nastartovat vyšší přerozdělovací proces (pod tímto heslem je potřeba si představit vysokou korupci a posílení principu socialistického hospodaření - obojí je špatně).
A to za situace, kdy obce respektive subjekty, které pro obce třídí odpady neví co s vytříděnou hmotou. Tomu lze říci Kocourkov, jen by mě zajímalo jak bude tato hmota započítávána do těch stanovených limitů (když například 60% vytříděného plastu končí ve skládce).
Půvabná je zavedená motivace pro "lepší třídění" když se neví: komu, ne prodat, ale platí, komu zaplatit, aby si od Vás někdo hmotu vzal. Již to motivuje překupníky k provedení optimalizačnímu procesu za snížení skládkovacího poplatku. Dále "motivace" (vážení odpadu) zdražuje logistiku svozu cca o 25% a nikdy nebude dostatečně přesná.
Takže nový zákon zcela jistě posiluje socialistické hospodaření a sociální inženýři nás posunuli do doby, která tu byla před 30 lety.
Odpovědět
VN

Vilém N

4.1.2021 14:14 Reaguje na
Běžná praxe: Na sídlišti zastaví dodávka u popelnic a vyhází 6 pytlů s odpadem. Kvepem odjíždí. Chci vidět řešení :-)
Odpovědět

13.1.2021 17:16 Reaguje na Vilém N
A to tam nikde není kamera? To nikdo nevidí jeho SPZku? To nemůže nikdo tomuhle hajzlíkovi napařit třeba půl milionu pokuty? Takže podle Vás těchto hajzlíků se zbavíme tím, že potrestáme všechny?
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.1.2021 15:20
Problém vidím v tom, že poplatek, v podstatě daň, za popelnici, platím bez ohledu na to, kolik odpadu vyhazuji, a zda a kolik ho třídím. Tudíž nejsem naprosto nijak motivován k něčemu takovému, spíš jsme motivován k tomu, aby byla popelnice každý týden plná a já dostal za své peníze odpovídající službu.
Odpovědět

4.1.2021 16:04 Reaguje na Jan Šimůnek
Ptám se, je pro Vás finanční motivace třetina výše poplatku cca 200-300 Kč respektive 54 až 82 haléřů za den a kvůli tomu se musí poplatek zvýšit o cca 25%, což je 150-225 Kč. Větší motivace je absolutně nevhodná.

No, ten Váš postoj má několik úskalí, které celou logistiku mohou postavit na hlavu.
- Najdou se jedinci, kteří se zbaví odpadu na úkor jiných nebo všech.
- Množství vašeho odpadu v průběhu vašeho života kolísá a také v průběhu roku,
- tato motivace vede k poddimenzování kapacity úložného prostoru a pak vzniká problém, že je odpad odkládán vedle nádob,
- zvýší se znatelně nepořádek na veřejném prostranství a tím i náklady na jeho úklid,
a tak dále, a tak dále.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.1.2021 13:09 Reaguje na
Ještě v devadesátých letech se svoz v některých městech organizoval tak, že lidé nakoupili kupony, a když měli popelnici plnou, tak ji šoupli ve svozový den ven a kupon na ni přivěsili.

Lidé ovšem v důsledku toho třídili a i jinak šetřili, takže se na svozu nedal trhnout majlant.

Jediný problém je, že poplatek za popelnici slouží jednak jako povolení dávat tříděný odpad do příslušných kontejnerů v obci, jednak jako povolení odevzdávat další odpad (co na něj nejsou kontejnery) do spádového ekodvora. To u cíleného kuponu za odvoz jedné popelnice odpadá.
Odpovědět

5.1.2021 14:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Měl jste představu, respektive přehled kolik bylo při tomto stylu svozu ve vašem okolí černých skládek? Ty kupony Vám dávají smysl?

Ano, provoz sběrného dvora má také své náklady.
Smysluplná separace může být i zisková nebo i s vyrovnanými náklady a jen taková dává smysl.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.1.2021 08:50 Reaguje na
Ty kupóny mi dávají smysl, protože platím jen za službu, kterou využívám. Je jasné, že pro socanské (a tedy i eko) zloděje je ideálním stavem paušál za nějakou v praxi nevyužívanou pseudoslužbu (na způsob poplatků za "veřejnoprávní" televizi a rozhlas).

Jistěže by nebyl problém při prodeji kuponů vybrat nějaký paušál na provoz sběrného dvora, nebo prodávat i kupony pro jeho využití. Nebo by se dal jeden kupon použít buď na odvoz popelnice, nebo na využití sběrného dvora.

Pochopitelně, černé skládky s tím nijak nesouvisejí. Většinou jsou na nich věci, které nejde dát do popelnice, a které neberou ani sběrné dvory.
Odpovědět

6.1.2021 17:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Jak má provozovatel služby vědět kdy dáte ven popelnici, tzn. že velmi často k Vám pojede marně jak toto zaplatíte?

Hygiena vám také nic neříká.

Vedlejší negativní efekty takto organizovaného svozu daleko převyšují vaši spravedlnost. Váš myšlenkový pochod je zatížen chybou, že tato služba je jako každá jiná, ale tato služba taková není a dávat tomu politický podtext není správné.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.1.2021 09:05 Reaguje na
Provozovatel jede po stabilní trase a vysypává ty popelnice, které jsou nachystané a mají přivěšený kupón. Tato služba je skutečně jako kterákoli jiná, bez ohledu na to, že se její socanští pokřivovači ohánějí jakousi "jinakostí".
Odpovědět

7.1.2021 22:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Před 25 lety jsem měl shodný názor jako vy. Zavedením kapitační platby se elegantně vyřešily stovky problémů s 30% skupinou obyvatel, která nebyla ochotna se předvídatelně a standardně chovat. Represe by byla násobně dražší a se značně pochybným výsledkem.
Odpovědět

13.1.2021 17:13 Reaguje na
Aha, takže pokud stát či obec se neumí vypořádat s pár potížisty, tak to řeší tak, že pelalizuje ty slušné. No skvělé řešení. To je stejné, jako kdyby policie zabavovala auta slušným řidičům aby nahnala strach pirátům silnic. Obce i stát má jiné mechanismy, než plošně šikanovat všechny.
Odpovědět

13.1.2021 17:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Mluvite mi z duše, pomocí žetonů se svoz odpadu v 90tých letech letech realizoval např. u babičky. A nikde nevznikaly černé skládky, jak s tím straší různí odpadoví šmejdi. A babička, spořivá to žena, plnila popelnici dlouho (PETky nekupovala, byla zvyklá každý provázek rozmotat a přepoužít, dodnes nacházíme vymyté pytlíky od mléka). Bohužel tímto stylem si šmejdi na obci nenahrabali, tak zavedli paušál. Ne nadarmo se je v odpadovém hospodářství jedna z nejvyšších korupcí, a tak holt je nutné lidi oškubat aby si z toho něco ukousla radnice, něco svozová firma a něco skládka. Strašení odpadových šmejdů, že jiným způsobem úhrady jejich služeb začnou vznikat černé skládky je stejně nesmyslné, jako když stravenkoví šmejdi tvrdí, že po zrušení stravenek lidé přestanou jíst.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.1.2021 19:12
Díky novému odpadovému zákonu většina obcí přejde na poplatek za popelnici. Zde je možná několikerá sazba podle objemu nádoby a frekvence svozu. U nás máme vývoz týdenní, 14 denní, měsíční a kupony na nepravidelný svoz, když naplníme popelnici.
Pokud svozové firmy nebudou schopny dále odpad někde recyklovat, energeticky využít či spálit, budou promítat cenu za skládkování do cen obcím - původcům odpadů. Doufejme však, že do roku 2030 se problém s recyklací odpadů vyřeší, protože by by pak Černý Petr mohl zůstat obcím, jako původcům odpadu. A obce pak samy budou muset řešit jejich prodej k dalšímu využití, místo dosavadního způsobu předání odpadu svozovým firmám.
Odpovědět

5.1.2021 06:12 Reaguje na Katka Pazderů
Vaše předvídavost je spíše přání a vašemu komplexnímu nadhledu se říká žabí perspektiva. Máte představu o kolik se rozšíří množství zakládaných černých skládek v obcích, které učiní tyto kroky zpět?

Zákon o obcích říká město = obec, tzn. vy máte na mysli i města, že se těší na tento nesmyslný experiment, který zde "fungoval" před 30 lety?

Ještě štěstí, že připouštíte energetické využití odpadu, jen nevím zda myslíte toho recyklovaného nebo i směsného komunálního odpadu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.1.2021 19:17
Jen doufám, že při tvorbě prováděcích vyhlášek k tomuto odpadovému zákonu budou úředníci MŽP postupovat dle nějakého průměru místní legislativy, která bude zřejmě obecné prováděcí předpisy o nakládání s odpady předcházet. Obce totiž úpravy místních vyhlášek o nakládání s odpady chystají na první čtvrtletí 2021, a pravděpodobně je budou muset změnit, až konečně MŽP se slávou ty svoje obecné provádějí předpisy vydá. Pokud by je nevydalo, bylo by lépe. Zákon je podrobný až dost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.1.2021 18:31
Být tu síť spaloven s energetickým využitím odpadů, tak bude likvidace
odpadů alespoň částečně ekonomicky zhodnocena. Tak jsou to pouze samé
náklady a k tomu náklady na skládkování jako pokuta za jejich uložení.
Bez spaloven to prostě nepůjde a s odpůrci spaloven nebudou spalovny.
Resumé: Do roku 2030 tu při současném tempu bude prd a pouze další
odklad s umožněním skládek, ale za ceny, že vyhodit smetí do lesa,
nebo před panelák bude běžnou praxí.
Odpovědět

13.1.2021 17:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Bohužel odpadoví šmejdi se spalovnáí brání jak čert kříži pomocí různých ekoteroristických organizací. Jejich poslední majsrtštyk je snaha o zlálohování PETek a tvrzení, že toto napomůže většímu třídění a nebudou spalovny potřeba.
Odpovědět

15.1.2021 11:51
Než zase někdo začne tvrdit, že nejlepší poplatek za odvoz odpadu je paušálem, tak si přečtěte tento článek:
https://www.obcejinak.cz/blog_article/strategie-odpadoveho-hospodarstvi-v-pruhonicich-jak-usetrili-rocne-statisice-korun-za-vyvazeni-odpadu/?fbclid=IwAR3-c_Us4bIjRfxpyOpM7CL3IjY-fzwbVRa6jYQp1Qie6nW1Y4o45t6h6n4
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist