Poprvé v dějinách má více než polovina populace sociální ochranu, uvádí ILO
"Ačkoli se jedná o znatelný krok kupředu, faktem zůstává, že 3,8 miliardy lidí stále nevyužívá žádnou formu sociální ochrany," píše ILO. Účinnou formu sociální ochrany navíc nemá 76,1 procenta dětí, zdůrazňuje organizace. Pokud by pokrok na celém světě pokračoval současným tempem, dostalo by se nějaké formy sociální ochrany všem lidem až za 49 let, tedy v roce 2073.
Zpráva vysvětluje, že sociální ochrana pomáhá posílit schopnost lidí odolávat klimatickým šokům díky zajištění příjmu a přístupu ke zdravotní péči. Pokud je sociální ochrana kombionována s aktivní politikou na trhu práce, může také pomoci lidem přejít na ekologičtější pracovní místa a na udržitelnější ekonomické postupy, zdůraznila ILO.
Země s vysokými příjmy vynakládají na sociální ochranu v průměru 16,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco země s nízkými příjmy 0,8 procenta. Ty by potřebovaly dalších 308,5 miliardy dolarů (přes sedm bilionů Kč) ročně, aby svým občanům zajistily alespoň základní sociální ochranu. ILO vyzývá ostatní země, aby je podpořily.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Pavel Hanzl
15.9.2024 09:39Podporovat jen ty země, které si zablokují výrazný růst obyvatel. Každá si to musí udělat dle svých kulturních tradic. Když to zvládla Čína, můžou to zvládnout i další země.
Anyr
16.9.2024 10:24 Reaguje na Pavel HanzlMůžeš říct, že tvůj život je života zasloužilejší, než životy lidí, které bys rád "nenarodil"? ://
Pavel Hanzl
16.9.2024 20:48 Reaguje na AnyrČína si už dávno prosadila politiku jediného dítěte, tím se boom skutečně zastavil a dnes bečí, že jim populace neroste. Což je při jejich ekonomické dravosti a ekologické bezohlednosti jen dobře.