Populární vombat Cooper z pražské zoo se brzy dočká partnerky
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.
"Příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, a tak sameček Cooper zůstával v Darwinově kráteru bez partnerky. To se nyní změní," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Cooper se podle něj mezitím stal hvězdou pražské zoo a Bobek nepochybuje o tom, že i Winkleigh si získá zájem návštěvníků. "Časem je snad potěší i mládě našeho vombatího páru," dodal šéf zahrady.
Samička Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Tasmánii. Stejně jako Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedší srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí na české podnebí.
Vombat obecný se za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav, vydává zpravidla v noci. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.
Pražská zoo se stala prvním českým a teprve osmým evropským zařízením, které tohoto zajímavého vačnatce začala chovat.
Expozici Darwinův kráter zaměřenou na australskou a tasmánskou faunu otevřela trojská zahrada v roce 2020. Mezi jeho obyvatele patří i ďábli medvědovití, které zoo získala z Tasmánie.
reklama