https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/popularni-vombat-cooper-z-prazske-zoo-se-brzy-docka-partnerky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Populární vombat Cooper z pražské zoo se brzy dočká partnerky

1.5.2023 00:43 | PRAHA (ČTK)
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.
Zdroj | Zoo Praha
Návštěvníci pražské zoologické zahrady si zhruba od poloviny května budou moct v expozici Darwinův kráter prohlédnout čtyřletou samičku vombata obecného Winkleigh, která vytvoří chovný pár s populárním Cooperem. Nyní dvouletý samec přijel do Prahy na začátku prosince 2021.
 

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.

"Příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, a tak sameček Cooper zůstával v Darwinově kráteru bez partnerky. To se nyní změní," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Cooper se podle něj mezitím stal hvězdou pražské zoo a Bobek nepochybuje o tom, že i Winkleigh si získá zájem návštěvníků. "Časem je snad potěší i mládě našeho vombatího páru," dodal šéf zahrady.

Samička Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Tasmánii. Stejně jako Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedší srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí na české podnebí.

Vombat obecný se za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav, vydává zpravidla v noci. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Pražská zoo se stala prvním českým a teprve osmým evropským zařízením, které tohoto zajímavého vačnatce začala chovat.

Expozici Darwinův kráter zaměřenou na australskou a tasmánskou faunu otevřela trojská zahrada v roce 2020. Mezi jeho obyvatele patří i ďábli medvědovití, které zoo získala z Tasmánie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist