https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/postizeni-tornadem-zadaji-po-lesich-cr-hlavne-penize-podnik-zatim-dal-32-mil.kc?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Postižení tornádem žádají po Lesích ČR hlavně peníze, podnik zatím dal 32 milionů korun

31.8.2021 00:15 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Podnik od lidí z postižené oblasti dosud přijal 538 žádostí. Z nich se 418 týkalo finančního daru, 41 kulatiny na krovy a 79 palivového dřeva.
Podnik od lidí z postižené oblasti dosud přijal 538 žádostí. Z nich se 418 týkalo finančního daru, 41 kulatiny na krovy a 79 palivového dřeva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím lidem postiženým na jižní Moravě červnovým tornádem vyplatil pomoc 32,1 milionu korun. Právě peněžní pomoc lidé žádají nejčastěji. Dále lesníci na základě žádostí postižených doručili na pily 1750 metrů krychlových dřeva na nové krovy a také žadatelům poslali 320 metrů krychlových palivového dřeva. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lidé mohou žádat o dar 100 000 korun nebo až o 50 metrů krychlových dřeva na krov nebo o 20 metrů krychlových palivového dřeva.
 

Podnik od lidí z postižené oblasti dosud přijal 538 žádostí. Z nich se 418 týkalo finančního daru, 41 kulatiny na krovy a 79 palivového dřeva. Kvůli nesplnění podmínek však podnik musel zamítnout 97 žádosti o finanční dar, šest o kulatinu a 19 o palivo. Poskytnutí pomoci je totiž podmíněno tím, že dům je určený k trvalému bydlení a je třeba jej kvůli následkům tornáda zdemolovat nebo na něm vyměnit střechu.

Zájem postižených o pomoc podle Jouklové odpovídá předpokladům. "Po zhodnocení situace jsme počítali s přijetím asi 500 až 700 žádostí, což odpovídá skutečnosti," řekla. Došlé žádosti podnik podle mluvčí vyřizuje ihned po přijetí, následně s žadatelem pracovníci LČR řeší případné dodání doplňujících podkladů.

Na rozdíl od dřívějška nyní podnik dostává už jen několik žádostí denně. Když lesníci program pomoci druhý den po tornádu oznámili, do pěti dnů jim přišlo téměř 200 žádostí o pomoc. Žádosti bude možné podávat do konce letošního roku.

Bouře s kroupami a tornádem se přehnala Hodonínskem a Břeclavskem 24. června. Vyžádala si šest životů a poničila kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody jsou v miliardách korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist