https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozadavky-loni-nesplnovalo-93-procent-vzorku-ze-studni-v-praze-podil-klesl?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požadavky loni nesplňovalo 93 procent vzorků ze studní v Praze

19.4.2023 01:01 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hygienické požadavky loni nesplňovalo 93 procent vzorků ze studní v Praze. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto doporučují jejich pravidelnou kontrolu, informoval ČTK mluvčí PVK Tomáš Mrázek. V roce 2021 nevyhovělo 95 procent vzorků testované vody ze studní, meziročně tedy loni podíl klesl.
reklama

 

Nejčastěji byly podle Mrázka v loňském roce překročeny mikrobiologické ukazatele. "V některých případech byly překročeny limity dusičnanů a také limity pro hodnotu zákalu a železa," uvedl mluvčí. Řekl, že ve stejných ukazatelích byl problém i v roce 2021. Celkem loni PVK provedla 278 rozborů vzorků vod ze soukromých studní.

"Voda z těchto zdrojů nepodléhá žádné pravidelné kontrole. Je však velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality," uvedl Mrázek. Pravidelná kontrola by tak měla být podle něj provedena minimálně jednou za rok.

PVK má v Praze na starosti distribuci vody, má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist