https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-amazonii-zazehly-diplomatickou-i-obchodni-roztrzku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Amazonii zažehly diplomatickou i obchodní roztržku

23.8.2019 16:08 | BRASÍLIA (ČTK)
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obvinil brazilského kolegu Jaira Bolsonara, že v červnu na summitu G20 v Japonsku lhal ohledně ekologických závazků, a odmítl ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obvinil brazilského kolegu Jaira Bolsonara, že v červnu na summitu G20 v Japonsku lhal ohledně ekologických závazků, a odmítl ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur.
Foto | Kremlin.ru / Wikimedia Commons
Postoj brazilské vlády k lesním požárům v Amazonii vyvolal diplomatickou roztržku s Francií. Její prezident Emmanuel Macron dnes obvinil brazilského kolegu Jaira Bolsonara, že v červnu na summitu G20 v Japonsku lhal ohledně ekologických závazků, a odmítl ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Stejnou hrozbu adresovalo Brazílii dnes Irsko. Finsko navrhlo EU zvážit zákaz dovozu hovězího z Brazílie. Bolsonaro už ve čtvrtek obvinil Macrona z koloniálního smýšlení.

 

"Vzhledem k postoji Brazílie v posledních týdnech prezident republiky může pouze konstatovat, že prezident Bolsonaro lhal na summitu G20 v Ósace," uvedl dnes Elysejský palác. A jelikož se Bolsonaro rozhodl neplnit závazky ohledně klimatických změn, Francie "nesouhlasí s dohodou s Mercosurem tak, jak nyní je", uvádí se též v prohlášení. Paříž už dříve dávala najevo, že dohodu neratifikuje, pokud nebude mít od Brazílie záruky neodstoupení od mezinárodní klimatické dohody, jak opakovaně pohrozil Bolsonaro, či garance pro francouzské chovatele dobytka.

Zablokováním dohody EU s Mercosurem (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay), která byla uzavřena letos po téměř 20 letech jednání a má vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, dnes pohrozil i irský premiér Leo Varadkar. I on čelí tlaku domácích producentů hovězího, kteří se obávají, že po vstupu dohody v platnost zaplaví evropský trh levnější jihoamerické hovězí.

Kvůli postoji brazilské vlády k Amazonii dnes Finsko navrhlo, aby EU zvážila zákaz dovozu brazilského hovězího. "Ministr financí Mika Lintilä odsuzuje ničení amazonského deštného pralesa a navrhuje, aby EU a Finsko naléhavě zvážily možnost zakázat dovoz brazilského hovězího," uvedlo ministerstvo financí Finska, které v tomto pololetí EU předsedá.

Už ve čtvrtek mluvčí brazilské vlády uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči Brazílii.

Pomoc Brazílii s lesními požáry nabídly mimo jiné vlády Chile, Argentiny či Venezuely a dnes i Evropská komise. Její mluvčí uvedla, že Brusel je požáry "hluboce znepokojen" a je připraven poskytnout jakoukoli možnou pomoc. "Můžeme poskytnout asistenci nebo pomoc prostřednictvím satelitního systému Copernicus," řekla novinářům mluvčí EK. Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí.

Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Bolsonaro data zlehčoval, podobně jako začátkem měsíce odmítl údaje téhož ústavu o odlesňování. Právě to spolu s klimatickými změnami přispívá podle expertů k většímu množství lesních požárů.

Situací v Amazonii se budou zřejmě o víkendu zabývat i lídři skupiny G7. Navrhl to ve čtvrtek Macron, dnes se pro to vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Boris Johnson. Bolsonaro to kritizoval. "Návrh francouzského prezidenta jednat o Amazonii na summitu G7 bez přítomnosti zemí regionu evokuje koloniální mentalitu a nemá proto místo ve 21. století," uvedl prezident Brazílie.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

23.8.2019 20:30
A jen do něj, do hajzla! Ten tlak na něj bude nyní obrovský už nejen ze strany ekologů a normálních lidí, ale teď na něj začnou tlačit i ti, kteří jsou jeho hlavním sponzorem a podporovatelem - tedy velké agro firmy. Sem rád, že se k Francii a Irsku přidávají další země - Babiši jednej! Navíc ekonomika Brazílie pod Bolsonarem neroste. Zatím neudělal absolutně nic dobrého pro svou zemi ani planetu... jen ničí.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.8.2019 22:49 Reaguje na Slovan
Jenže když to populista vezme za správný konec - tak se k moci prostě dostane. Jsme malá země, ale můžeme to předvést na spoustě příkladů. :)

Nicméně souhlas, tenhle chlapec musí pryč.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.8.2019 22:48
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.8.2019 08:57
Problém je, že amazonské pralesy nejsou žádné "plíce planety", jak se nám snaží namluvit ekologičtí extrémisté. Jejich uhlíková i kyslíková bilance jsou nulové. Paradoxně tyhle požáry mohou část uhlíku z biomasy převést na dřevěné uhlí, které bude v zemi perzistovat dlouhodobě, a vyvázat ho tedy z přeměny na CO2 biomasou.
Je také třeba si uvědomit, že významná část hlasů o "katastrofě" je motivována snahou udržet Brazílii v pozici země 3. světa a zabránit rozvoji její ekonomiky, jaký se podařil např. Číně a do jisté míry se daří i Indii.
Odpovědět

Jan Škrdla

25.8.2019 12:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Obávám se, že při nastoleném tempu likvidace lesů, se Brazílie mezi země 3. světa zařadí sama a bez pomoci jiných.
Nedávno jsem četl o kolapsu Mayské civilizace, která byla způsobena kombinací klimatických změn a nadměrného odlesňování. A nebyl to jediný případ ve světě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.8.2019 09:37 Reaguje na Jan Škrdla
Mayská civilizace patrně kolabovala proto, že neznali orbu (takže měli obecně mizernou úrodu) a neznali kolo (takže nedokázali přesunovat sklizeň z jedné části země do druhé).
Odpovědět

Jan Škrdla

26.8.2019 18:24 Reaguje na Jan Šimůnek
S tím, že měli Mayové mizernou úrodu bych nesouhlasil. Jejich zemědělství bylo na pokročilé úrovni, dokázali uplatnit odvodňování nebo závlahy. Absence kola mohla hrát určitou roli, ale změny v krajině byly klíčové. Pokud máte mizernou úrodu v celé zemi, tak je vám přesunování k ničemu. Předpokládám, že výpomoc od sousedů moc nepřipadala v úvahu, vzhledem k ne příliš přátelským vztahům.

Jinak co se té orby týče, mnozí naši velkozemědělci ji také neznají (nebo spíše nechtějí znát).


Odpovědět

Jan Šimůnek

27.8.2019 07:18 Reaguje na Jan Škrdla
Zemědělství Mayů bylo velice primitivní: v podstatě jen dělali dírky do země dávali do nich kukuřičná zrna. Pleli minimálně nehnojili (neměli zdroj). Proto úroda na jejich polích musela klesat, a jakmile veškerá půda v okolí sídla byla degradovaná, muselo dojít ke kolapsu. Čili právě kvůli neznalosti postupů intenzívnějšího zemědělství vyvolali negativní změny v krajině, která je přestala být schopna uživit. O předkolumbovském mayském zemědělství jsou celkem slušné a hodnověrné prameny.
Vůz je zase klíčový pro dovoz úrody z větší vzdálenosti. Kdyby ho měli, mohli by šířit extenzívní zemědělství dál od sídel.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.8.2019 14:58 Reaguje na Jan Šimůnek
Demagog Šimůnek opět šíří nesmysly a popírá dlouhodobě ověřené poznatky celé vědecké komunity..

Jsi nepoučitelný magor..
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.8.2019 09:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Poznatkem vědecké komunity je, že amazonský prales (a podobné biotopy v tropech) nevytváří žádný humus a kyslík i uhlík v nich pouze procházejí biomasou (poměrně rychle), aniž by se tvořil nějaký kyslík navíc a aniž by se uhlík někam kumuloval.
Našlo se to i v učebnicích ekologie a biologie (v dobách, kdy ekologie ještě byla věda, jaký je stav v nynější době, kdy se ekologie stala děvkou ideologů, opravdu nevím a v zásadě mě ani nezajímá).
Z lesů jedině severské lesy a lesy mírného pásu nějaký uhlík ukládají na delší dobu do humusu a současně produkují kyslík, který částečně zůstává v atmosféře. Určitou "skládkou uhlíku" jsou rašeliniště, ovšem naši ekologové silně pracují na jejich likvidaci (viz Šumava).
Prostě tropický deštný prales není totožný s karbonovými pralesy v prvohorách, které daly vnik černému uhlí a obohatily atmosféru kyslíkem, byť se jim na první pohled trochu podobá.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist