Požáry v Amazonii zažehly diplomatickou i obchodní roztržku
"Vzhledem k postoji Brazílie v posledních týdnech prezident republiky může pouze konstatovat, že prezident Bolsonaro lhal na summitu G20 v Ósace," uvedl dnes Elysejský palác. A jelikož se Bolsonaro rozhodl neplnit závazky ohledně klimatických změn, Francie "nesouhlasí s dohodou s Mercosurem tak, jak nyní je", uvádí se též v prohlášení. Paříž už dříve dávala najevo, že dohodu neratifikuje, pokud nebude mít od Brazílie záruky neodstoupení od mezinárodní klimatické dohody, jak opakovaně pohrozil Bolsonaro, či garance pro francouzské chovatele dobytka.
Zablokováním dohody EU s Mercosurem (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay), která byla uzavřena letos po téměř 20 letech jednání a má vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, dnes pohrozil i irský premiér Leo Varadkar. I on čelí tlaku domácích producentů hovězího, kteří se obávají, že po vstupu dohody v platnost zaplaví evropský trh levnější jihoamerické hovězí.
Kvůli postoji brazilské vlády k Amazonii dnes Finsko navrhlo, aby EU zvážila zákaz dovozu brazilského hovězího. "Ministr financí Mika Lintilä odsuzuje ničení amazonského deštného pralesa a navrhuje, aby EU a Finsko naléhavě zvážily možnost zakázat dovoz brazilského hovězího," uvedlo ministerstvo financí Finska, které v tomto pololetí EU předsedá.
Už ve čtvrtek mluvčí brazilské vlády uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči Brazílii.
Pomoc Brazílii s lesními požáry nabídly mimo jiné vlády Chile, Argentiny či Venezuely a dnes i Evropská komise. Její mluvčí uvedla, že Brusel je požáry "hluboce znepokojen" a je připraven poskytnout jakoukoli možnou pomoc. "Můžeme poskytnout asistenci nebo pomoc prostřednictvím satelitního systému Copernicus," řekla novinářům mluvčí EK. Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí.
Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Bolsonaro data zlehčoval, podobně jako začátkem měsíce odmítl údaje téhož ústavu o odlesňování. Právě to spolu s klimatickými změnami přispívá podle expertů k většímu množství lesních požárů.
Situací v Amazonii se budou zřejmě o víkendu zabývat i lídři skupiny G7. Navrhl to ve čtvrtek Macron, dnes se pro to vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Boris Johnson. Bolsonaro to kritizoval. "Návrh francouzského prezidenta jednat o Amazonii na summitu G7 bez přítomnosti zemí regionu evokuje koloniální mentalitu a nemá proto místo ve 21. století," uvedl prezident Brazílie.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Slovan
23.8.2019 20:30Anyr
23.8.2019 22:49 Reaguje na SlovanNicméně souhlas, tenhle chlapec musí pryč.
Jan Šimůnek
25.8.2019 08:57Je také třeba si uvědomit, že významná část hlasů o "katastrofě" je motivována snahou udržet Brazílii v pozici země 3. světa a zabránit rozvoji její ekonomiky, jaký se podařil např. Číně a do jisté míry se daří i Indii.
Jan Škrdla
25.8.2019 12:54 Reaguje na Jan ŠimůnekNedávno jsem četl o kolapsu Mayské civilizace, která byla způsobena kombinací klimatických změn a nadměrného odlesňování. A nebyl to jediný případ ve světě.
Jan Šimůnek
26.8.2019 09:37 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
26.8.2019 18:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJinak co se té orby týče, mnozí naši velkozemědělci ji také neznají (nebo spíše nechtějí znát).
Jan Šimůnek
27.8.2019 07:18 Reaguje na Jan ŠkrdlaVůz je zase klíčový pro dovoz úrody z větší vzdálenosti. Kdyby ho měli, mohli by šířit extenzívní zemědělství dál od sídel.
Lukáš Kašpárek
25.8.2019 14:58 Reaguje na Jan ŠimůnekJsi nepoučitelný magor..
Jan Šimůnek
26.8.2019 09:36 Reaguje na Lukáš KašpárekNašlo se to i v učebnicích ekologie a biologie (v dobách, kdy ekologie ještě byla věda, jaký je stav v nynější době, kdy se ekologie stala děvkou ideologů, opravdu nevím a v zásadě mě ani nezajímá).
Z lesů jedině severské lesy a lesy mírného pásu nějaký uhlík ukládají na delší dobu do humusu a současně produkují kyslík, který částečně zůstává v atmosféře. Určitou "skládkou uhlíku" jsou rašeliniště, ovšem naši ekologové silně pracují na jejich likvidaci (viz Šumava).
Prostě tropický deštný prales není totožný s karbonovými pralesy v prvohorách, které daly vnik černému uhlí a obohatily atmosféru kyslíkem, byť se jim na první pohled trochu podobá.