https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-mapuje-studne-chce-je-vyuzit-jako-nahradni-zdroje-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha mapuje studně, chce je využít jako náhradní zdroje vody

30.3.2021 17:17 | PRAHA (ČTK)
Magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
Magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražský magistrát mapuje studně v metropoli s cílem určit ty, které by bylo do budoucna možné využít jako náhradní zdroje pitné a užitkové vody. Jak vyplývá z dokumentu pro pražské radní, který má ČTK k dispozici, magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
 

Projekt byl podle dokumentu zahájen v roce 2017, kdy magistrát na základě starších mapových podkladů zjistil na území metropole 12 460 studní. Z toho dostatečně vydatných bylo 511 a 112 se nacházelo na pozemcích města nebo státu.

S ohledem na to, že podklady byly z let 1969 až 1985, některé studny již zanikly, případně byly v mapách špatně zakresleny a ve skutečnosti se nacházely na soukromém pozemku. Kromě 112 prověřovaných studen objevili pracovníci magistrátu 12 nových. Po vyřazení všech problematických nakonec dospěli ke zmíněnému počtu 44 potenciálně vhodných.

Následně v loňském roce začali prověřovat zdroje vody a zjišťovat její kvalitu laboratorními testy. Ze čtyř zatím prověřených zdrojů jsou podle dokumentu perspektivní z hlediska vydatnosti dva. Problémem se pak ve všech případech ukázala být přítomnost mikroorganismů. "Při případném využití studen jako náhradních zdrojů pitné vody by bylo nezbytně nutné vyřešit dezinfekci vody ve studních," stojí v materiálu.

Letos se magistrát chystá provést obdobné zkoušky u dalších 37 studní, tři pak byly vyřazeny jako historické. Konkrétně šlo o studnu v Betlémské kapli, na Malém náměstí a u Novoměstské radnice.

Praha je pitnou vodou zásobovaná téměř ze tří čtvrtin úpravnou vody Želivka, která čerpá vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Ta pokrývá 73 procent spotřeby v metropoli. Dále zásobuje vodou řadu obcí ve Středočeském kraji. Zbylých 27 procent spotřeby v Praze pokrývá úpravna vody Káraný, která čerpá vodu z Jizery. Jako záložní zdroj slouží Podolská vodárna, která upravuje vodu z Vltavy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

30.3.2021 18:28
Jojo pražáci nebýt těch neschopných komunistu na které dnes a denné plivete tak dodnes pijete z těch studní a Vltavy a na splachovácí wc by ste koukali na youtube.Na závěr si ješté připomente kdo vám postavil metro
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2021 19:52
Švihov/Želivka je vrchovatá. Praha má plno ploch/parkoviště, střechy velkoskladů, ze kterých voda teče do kanalizace/Vltavy, místo retenčních nádrží, k následnému vsakování.
Odpovědět

Jirka Černý

30.3.2021 20:40
Nechci krotit jejich nadšení, ale kolik procent jsou ty studny schopné pokrýt? Půjde to vůbec napojit na síť, nebo jaké na to budou náklady vzhledem k nutnosti zajistit normovanou kvalitu? Pokud se do toho nacpe ranec peněz co bude ta investice dělat v období kdy nebude využití? Nebo je to projekt typu nemusí téct voda, hlavně že tečou peníze?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2021 21:17 Reaguje na Jirka Černý
Na zkoušku, místo cisteren s pitnou vodou, by to stálo. Třeba by se naučili s vodou šetřit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

31.3.2021 21:10 Reaguje na smějící se bestie
Pod zástavbou těžko čekat kvalitní pitnou vodu. Tohle by byla leda užitková.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.4.2021 09:23 Reaguje na Viktor Šedivý
z čeho tak soudíte? je-li tam desítky let funkční kanalizace a nechová-li se tam pár desítek let žádný dobytek a chemicky se nehnojí, potom to žádný vitriol pravděpodobně nebude.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.3.2021 21:36
Hlupství a degenerace v přímém přenosu.Pražákto není obyvatel,to je diagnoza
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.3.2021 09:43
Tož jak v tom vtipu: Nechlemtaj tu vodu z kašně. Lidi do ní chčijou. Prosím? Já vám nerozumím? Tož chlemtaj, chlemtaj, jak ti šmakuje.
Velmi dobrý nápad zásobit více jak milion lidí z pár studní a ještě je
pravidelně kontrolovat podle hygienických norem. Je vidět, že už není
za co daně z jiných částí republiky utrácet. Jinde lidi trpí akutním
nedostatkem pitné vody několik let. Na to se finance nenajdou a tak
se nedivím tomu vtipu, co pak lidé přejí obyvatelům hlavního města.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

31.3.2021 17:44
Bohužel někdo v Praze objevil Ameriku. Samozřejmě, že v Praze bylo tisíce studní, vždyť je postavená převážně na písčitém podloží. Ale bohužel doposavad nebylo pražské vedení schopno tuto vodu využívat alespoň jako užitkovou. A většina studní byla cíleně zasypána.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist