Praha podpořila rozvoj záchranné stanice pro zvířata v Jinonicích
"Praha má stanici, která přijímá nejvíc zraněných živočichů v republice. Všechno je provizorní a zvířata tam mají nedůstojné podmínky," řekla výboru pro územní rozvoj, který v listopadu o změně jednal, radní pro životní prostředí a územní rozvoj Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).
Ošetřovatelé, jejichž rukama ročně projdou stovky živočichů, sídlí nedaleko Prokopského údolí v několika kontejnerech. A ani příbytek pro zvířata není ideální. Kapacita ani kvalita kotců nedostačuje. Praha, která je zřizovatelem stanice, chystá investici, v rámci které vybuduje kompletně nové prostory pro zaměstnance, ale hlavně pro živočichy.
"Vznikne jednotka intenzivní péče, operační sál, veterinární ordinace, sklady krmiv a jejich přípravna," řekl ČTK loni v červenci vedoucí střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat Václav Nejman. V plánu je stavba zimoviště pro netopýry, speciálních kotců pro srnčí zvěř nebo odchovna veverek.
Pražská stanice bude podle Nejmana v republice unikátní díky voliéře pro vodní živočichy, zejména pro zraněné labutě, kterých stanice ročně přijme kolem stovky. Už nyní se záchranáři mohou pochlubit voliérou, v níž se ze zranění zotavují dravci, jako jsou káňata nebo poštolky. V projektu se počítá se stavbou výběhů pro spárkatou zvěř a s výběhem pro vydry a bobry, kterých v české přírodě přibývá.
Záchranná stanice v Praze ošetří ročně kolem 2500 živočichů, tedy nejvíc ze všech stanic v Česku. Zhruba 70 procent pacientů tvoří ptáci, zbytek jsou savci. Nejvíc je ježků a malých ježčat, ročně jich stanicí projde kolem 400 až 500. Některé druhy zvířat, třeba malí zajíčci, potřebují speciální a především individuální péči jednoho ošetřovatele, jinak kvůli stresu hynou. Většinu hospitalizovaných zvířat je nutné několikrát denně krmit.
reklama