https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prasat-nakazenych-africkym-morem-na-liberecku-pribyva-pasmo-se-opet-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří

15.5.2024 22:09 | MNÍŠEK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
 
V reakci na nález se podle Vorlíčka změní nejen hranice pásma II vytyčeného kolem míst nálezu, ale i hranice nárazníkového pásma I, které ho obklopuje. Naposledy se hranice změnily v závěru dubna. "Termín změny bude záviset na jejím schválení Evropskou komisí," dodal mluvčí SVS. Vyšetření ve státním veterinárním ústavu potvrdilo podle něj africký mor také u dvou uhynulých divočáků, které našli u Bílého Potoka pod Smrkem a na katastrálním území Oldřichova v Hájích, v obou případech jde ale o uzavřené pásmo II.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Od počátku nákazy v prosinci 2022 bylo v Česku potvrzeno 68 případů afrického moru u uhynulých či ulovených prasat divokých, z toho sedm od začátku letošního roku.

Hranice ochranných pásem se naposledy měnila na konci dubna v souvislosti s potvrzením nákazy u dvou kusů ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou. "Do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem nákazy, nově přibylo 15 katastrálních území o celkové výměře 9800 hektarů," doplnil Vorlíček. Uzavřené pásmo II tak zabírá na Liberecku 655 kilometrů čtverečních. O dalších 13 katastrálních území o rozloze 12.500 hektarů se rozšířilo také takzvané nárazníkové pásmo I, které po úpravě zabírá rozlohu 1325 kilometrů čtverečních a zasahuje do středních Čech.

"V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější," upozornil Vorlíček. Africký mor se zatím podle něj stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist