Pražská zoo chová slony od roku 1933, slůňata má i Ostrava
Vůbec první mládě slona, které pražská zoo ve své více než osmdesátileté historii přivítala, byla sloní slečna Sita, narozená v únoru 2013. Mládě bylo čtvrtým potomkem slonice Donny, která se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu. Tento přírůstek byl teprve třetím živě narozeným slůnětem v zahradách v Česku.
Prvním byl sloní sameček, který přišel na svět v březnu 2011 v Ostravě. Po necelých dvou měsících ale uhynul na celkovou sepsi, neměl dostatečnou imunitu. Úspěch slavila ostravská zoo se samičkou Rashmi, narozenou v dubnu 2011, která prospívá dobře. V únoru 2014 se v Ostravě narodila ještě Sumitra, od narození však měla problémy s příjmem potravy a uhynula letos v lednu.
Matkou nedávno v Praze narozeného mláděte-samečka je slonice Janita, která se do zoo dostala v roce 2012 ze Srí Lanky. Otcem je pak samec Mekong, který se v prosinci 2014 vrátil do Amsterodamu.
- Pražská zoo chová slony již od roku 1933, kdy přišel tehdy něco přes rok starý slon indický jménem Baby. Zvíře koupené tehdy za 51.000 korun pocházelo z odchytu na Cejlonu a v době příchodu do Prahy mu podle dostupných údajů bylo 15 měsíců. Teprve na začátku 50. let 20. století se k Babymu přidali další sloni indičtí.
Prvního slona afrického získala pražská zoo počátkem listopadu 1953 a dala mu jméno Petr I. Po jeho přestěhování do Ostravy v létě 1965 byla pražská zoo dokonce několik měsíců bez jediného slona, což se změnilo až s příchodem samice Gulab v roce 1966.
Poté se v pražské zahradě vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických (zahradou prošla více jak dvacítka slonů). Dnes pražská zoo chová pouze slony indické.
V 50. letech byla pražská zoo významnou tranzitní stanicí pro obchod mezi SSSR a západoevropskými zeměmi. V tomto období prošel pražskou zoo tucet slonů, kteří byli určeni pro sovětskou obchodní organizaci Zoocentrum Moskva.
V březnu 1977 napadl samec slona afrického Petr II. svého ošetřovatele a způsobil mu smrtelná zranění. Slon byl ještě týž den utracen. Při povodních v roce 2002 zůstal samec Kadíra, který se do Prahy dostal v roce 1971, uvězněn v zaplaveném pavilonu. Vedení zoo bylo nakonec nuceno nechat vyčerpané a vystresované zvíře utratit.
V současnosti má Praha kromě nového mláděte sedm sloních obyvatel. Patří mezi ně samice Shanti (jako mládě si zahrála slůně Bimbo ve filmu Pan Tau v oblacích), Gulab (je jednou z nejstarších obyvatel zoo), Donna, Janita, Tamara, Sita (první sloní mládě v pražské zoo) a samec Ankhor. V prosinci 2013 zahrada přišla o mladou slonici Tonyu, starší sestru Sity; podlehla akutní bakteriální infekci.
Evropské zoo aktuálně chovají bezmála 300 slonů indických. Podle odhadů jich žije ve volné přírodě zhruba 40.000, patří k ohroženým druhům. V zajetí se dožívají zhruba padesáti let.
Od března 2013 má pražská zoo nový areál nazvaný Údolí slonů, stál půl miliardy korun. Jedná se o největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Nový sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožní pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén a skrytá krmítka.
reklama