https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-v-sobotu-oslavi-20-let-od-prichodu-goriliho-samce-richarda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo v sobotu oslaví 20 let od příchodu gorilího samce Richarda

3.11.2023 19:05 | PRAHA (ČTK)
Gorilí samec Richard v pražské zoo.
Gorilí samec Richard v pražské zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
V sobotu uplyne 20 let od chvíle, kdy do pražské zoologické zahrady přišel z britské zoo v Paigntonu gorilí samec Richard, který je otcem všech dosavadních pražských gorilích mláďat. Koncem roku by se měl díky dceři svého prvorozeného potomka v pražské zoo, samice Moji, stát i pradědečkem. Richard nadále žije se svými syny Kiburim a Nuruem v původním pavilonu ve spodní části zoo, pojmenovaném Centrum Méfou. Při příležitosti dvou dekád s Richardem tam pražská zoo připravila na sobotu mimořádný program s předáváním dárků Richardovi, komentovaným setkáním a tematický malováním na obličej.
 

Podle vrchního chovatele primátů Martina Vojáčka si Richard v současné době užívá zaslouženého odpočinku. "Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější," uvedl. Nicméně nadále Richard podle něj zůstává dominantním samcem ve skupině, kterou tvoří se svými syny. "Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější," konstatoval chovatel.

Ředitel zoo Miroslav Bobek považuje Richarda za nejslavnější zvířecí osobnost zahrady a je podle něj ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody. "Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni," uvedl Bobek. Připomněl, že se současně blíží Richardovy 32. narozeniny, které oslaví 9. listopadu. Narodil se ve Frankfurtu nad Mohanem.

Do pražské zoo Richard přišel v listopadu 2003 a během 13 let se tam stal otcem šesti potomků. Nejslavnějším z nich byla samička Moja, první mládě gorily nížinné narozené v českých zoo, která přišla na svět v roce 2004. Nyní žije ve Španělsku. Zbývajících pět Richardových potomků žije v Praze.

Zoologická zahrada v Praze chová gorily 60 let. Většina jejích goril nyní žije v pavilonu Rezervace Dja, který zoo otevřela zhruba před rokem ve své horní části. Pavilon obývá rodinná skupina, samice Shinda, Kijivu, Kamba, Mojina dcera Duni a samci Ajabu a Kisimu, který loni přibyl do skupiny z Rakouska. Richard s Kiburim a Nuruem zůstává v původním pavilonu ve spodní části zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist