Pražské domácnosti sucha neohrožují, vody je dostatek
"Odběratelům, kteří jsou napojeni na veřejnou vodovodní síť, žádné problémy nehrozí. Potíže mohou mít lidé, kteří čerpají vodu ze soukromých studní," řekl Mrázek. Přestože je vody v Praze dostatek, lidé by měli vodou šetřit bez ohledu na počasí.
Praha je zásobovaná téměř ze tří čtvrtin úpravnou vody Želivka, která čerpá vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Ta pokrývá 73 procent spotřeby v metropoli. Dále zásobuje vodou řadu obcí ve Středočeském kraji. Zbylých 27 procent spotřeby v Praze pokrývá úpravna vody Káraný, která čerpá vodu z Jizery. Jako záložní zdroj slouží Podolská vodárna, která upravuje vodu z Vltavy.
V nádrži Švihov je při maximální hladině 266 milionů metrů krychlových vody. "Tato kapacita je více než dostatečná i pro období sucha jako například na jaře letošního roku. Momentálně je hladina v nádrži o jeden metr níže než maximum, což představuje zásobu 252 milionů metrů krychlových," uvedl generální ředitel společnosti Želivská provozní Josef Parkán. V loňském roce úpravna vody Želivka spotřebovala pro výrobu pitné vody 90 milionů metrů krychlových povrchové vody.
V období sucha se může změnit kvalita vody v nádrži kvůli vyšší koncentraci některých látek. Nádrž Švihov však zadržuje vodu za několik let, díky velkému objemu vody se tak podle Parkána dokáže s krátkodobým obdobím sucha dobře vyrovnat. "Vodu dodáváme stále ve stejné kvalitě," dodal Mrázek.
V minulosti byla nejsložitější situace ohledně zásobování vodou z Želivky v letech 1993 a 1994. Tehdy kvůli dlouhodobému suchu poklesla hladina vody v nádrži o 11 metrů. "Ale i za této situace dodávala úpravna vody pitnou vodu v potřebném množství a kvalitě," dodal Parkán.
Vodovodní síť v Praze je dlouhá zhruba 3500 kilometrů. Pražská vodohospodářská společnost je stoprocentně vlastněná Prahou a stará se o vodohospodářskou infrastrukturu. Distribuci vody mají na starosti PVK, které vlastní francouzská firma Veolia. PVS jim vodohospodářskou infrastrukturu pronajímá.
reklama