Pražské služby zprovoznily v Chrášťanech třídičku plastového a kovového odpadu
"Tento typ zařízení v Praze dosud výrazně chyběl. Nyní budeme moci efektivně roztřídit zejména plastový odpad na jednotlivé druhy a získat hodnotný materiál k dalšímu využití," uvedla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Kromě různých druhů plastů a kovových obalů si linka poradí i s nápojovými kartony.
Vytříděné plasty mohou Pražské služby prodávat firmám vyrábějícím stavební prvky, venkovní nábytek, PET lahve či textil z PET vláken. Zbylý plastový materiál, tzv. výmět, by mohla firma využít ve spolupráci se společností Orlen Unipetrol, která připravuje recyklační centrum schopné vyrábět z něj nové plasty. Použité oleje by zase měly být využity pro produkci biopaliv. "Spolupráce bude potvrzená v nejbližší době podpisem memoranda," dodal Hofman.
Při dvousměnném provozu je linka schopna zpracovat 15 000 tun plastového odpadu ročně, což pokrývá celou produkci města. Město také plánuje zavádět tzv. multikomoditní sběr odpadu, který bude spočívat ve společném sběru plastů, kovových obalů a nápojových kartonů do žlutých kontejnerů. "Multikomoditní sběr zvyšuje množství a kvalitu vytříděných složek. Také snižuje náklady na svoz a díky odstranění části odpadových nádob se uvolní prostor v ulicích a veřejném prostranství," uvedla Plamínková.
Pražské služby před časem také zakoupily bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat také do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad.
reklama