Pražští rybáři v mrazech monitorují množství kyslíku ve vodě
"Většina pražských rybníků má dostatečný přítok vody, která nádrže kyslíkem dotuje. Pokud není led zasněžený, umožňuje průchod světla nutného k fotosyntéze a metabolismus zelených rostlin je tak dalším zdrojem kyslíku," uvedl Vintr. Nebezpečím je pro ryby rozklad organických látek, který kyslík spotřebovává, či přitékající znečištěná voda.
V pražské přírodě jsou mrazy ohroženi zejména vodní ptáci a dravci, kteří se nedostanou k potravě, a drobní pěvci, kterým zima rychle odčerpává energii. Drobnému ptactvu je možné do krmítek nasypat olejnatá semena, naopak do krmítek nepatří pečivo pro obsah soli.
Mezi mrazem ohrožená zvířata patří i netopýři. "V tuhých mrazech se často probouzí ti, co nemají dobře izolované úkryty. Mráz je vzbudí a oni začnou být aktivní, v zimě si ale nenajdou potravu a bez lidské pomoci uhynou," sdělila mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.
V pražských zookoutcích dostávají zvířata v tuhých zimách potravu v menších dávkách a vícekrát. V lesích dostávají zvířata především seno, které do krmelců vozí lesníci za velkých mrazů častěji. "Doporučujeme, pokud má někdo zájem zvěři v zimních měsících pomoci, tak nejlépe se spojit s některým z našich zookoutků, nebo kontaktovat místní myslivecký spolek," dodala Fišerová.
Lesy hlavního města mají špatnou zkušenost s tím, kdy lidé nosí do lesů potraviny nevhodné pro zvířata, jakými jsou uzeniny, zbytky jídel nebo pečivo. Velké množství pečiva zvířatům způsobuje zažívací problémy, jež mohou vést až k úhynu. Na konci loňského roku kvůli nevhodným potravinám například uhynuly v zookoutku v Malé Chuchli koza a laň.
reklama