https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsti-vodohospodari-nacvicuji-zasah-po-utoku-na-infrastrukturu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští vodohospodáři nacvičovali zásah po útoku chemikáliemi na infrastrukturu Aktualizováno

1.11.2023 13:30 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | rostislavkral / Depositphotos
Zasedáním krizového štábu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) skončilo v hlavním městě dnešní cvičení Hyg-Toxy 2023, které simulovalo napadení vodojemu na Flóře neznámou látkou. Poznatky z cvičení budou zástupci společnosti nyní vyhodnocovat, sdělil ČTK mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Na akci spolupracovali vodohospodáři a magistrát mimo jiné se záchranáři a armádou a prověřovali postupy a komunikaci mezi jednotlivými složkami. Nácvik začal dnes krátce po 9:00. PVK mají na starosti distribuci vody v Praze.

 

Akce se účastnili vedle pracovníků Pražských vodovodů a kanalizací zástupci magistrátu a radnice Prahy 2, hasiči, záchranáři nebo hygienici. Zapojila se také armáda nebo Červený kříž.

"Cvičení pro nás plní všechny cíle, které jsme si vytyčili. Klíčové pro nás bylo, že hned na začátku proběhly reakce všech složek integrovaného záchranného systému tak, jak měly, spolupráce s hygienickou stanicí, s magistrátem, vše zafungovalo. Čeká nás ještě ta nejdůležitější část cvičení, a to je rozhodnutí o obnově dodávky vody," řekl dnes okolo 12:00 generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Vodohospodáři v poledne podle ředitele věděli, že se stal útok nebezpečnou látkou, kterou hasiči zajistili. Odpoledne ještě zjišťovali, zda je kontaminovaná voda pouze ve vodojemu, anebo pronikla i do vodovodní sítě. Vzorky získali z obou míst. Následně čekali na rozbory vody z laboratoří. Výsledky měli odpoledne. Při cvičení si zkrátili čekací dobu, jinak by měli podle Mrkose podrobné mikrobiologické výsledky do 24 hodin, tedy ve čtvrtek. Rozbory vody jsou podkladem pro rozhodnutí o obnovení dodávek vody.

Poučení přinesla vodárnám podle Mrkose již samotná příprava cvičení. Například jednání s armádou je delší, než se předpokládalo a o jejím nasazení musí rozhodnout vláda. "Další je spolupráce s hygienickou stanicí. Podobné cvičení jsme dělali asi před pěti lety a tam jsme neměli to finální rozhodnutí úplně nejlépe koordinované, takže cílem dnes byla i koordinace s orgány veřejného zdraví, kdo a jak rozhodne o obnově dodávky vody," řekl. Dřívější chyby byly napraveny a dnes vodohospodáři s hygieniky testovali nové postupy.

Cvičení začalo krátce po 09:00, kdy policisté zasahovali na vodojemu na Floře. Poté se přidali členové chemické služby pražských hasičů a okolo 10:30 dorazili vojáci. O půl hodiny později vyjela z Hostivaře kolona cisteren s pitnou vodou a následně zástupci Červeného kříže rozdávali balenou pitnou vodu na náměstí Míru.

Vodojem na Floře byl v uplynulých letech kompletně opraven. Městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) vložila do oprav více než sto let starého zařízení zhruba 435 milionů korun a dokončila je loni na přelomu října a listopadu. Do vodojemu proudí voda zejména ze zdroje pitné vody Káraný. Následně se distribuuje do okolního území, a to z většiny pomocí gravitace, protože zařízení je na kopci. Vodojem na Floře zásobuje asi 250.000 obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist