Pražští zvířecí záchranáři vypustili vzácného bobra evropského, kterého zachránili z nádrže
Bobr uvízl v nádrži nedaleko dostihového závodiště, kde několik hodin bezmocně plaval. Z pasti ho vysvobodili ošetřovatelé a hasiči. Zraněný nebyl, takže se brzo zotavil. Ohrožený živočich se podle odborníků nevrátil pouze do Prahy, ale v posledních letech se začal znovu objevovat i na českých řekách a potocích i v dalších krajích. V Česku stále patří mezi silně ohrožené živočichy. V 19. století byla populace bobrů téměř vyhubena.
Bobři jsou přizpůsobeni k pohybu ve vodě. Mezi prsty na zadních končetinách mají plovací blány, hustý kožich je takřka vodotěsný, široký lysý ocas používají jako kormidlo, a než se zanoří pod hladinu, dokážou neprodyšně uzavřít nozdry i ušní otvory. Pod vodou vydrží až několik minut. Na vodních tocích staví hráze z větví a stromů. Nahlodáváním dřeva dokáže bobr silnými zuby pokácet i kmen o průměru 70 centimetrů.
Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijme ročně kolem 3000 zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Bobra ošetřili odborníci v Praze poprvé. Mají ale zkušenosti třeba s vydrou, která při povodních v roce 2012 uvízla v jímce u Národního divadla.
reklama