https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-rokem-bylo-more-kolem-antarktidy-uznano-za-novy-ocean
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před rokem bylo moře kolem Antarktidy uznáno za nový oceán

8.6.2022 01:13 | WASHINGTON (ČTK)
Severní hranice Jižního oceánu vede na mapách mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky. Na rozdíl od Tichého, Atlantského, Indického a Severního ledového oceánu neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský antarktický cirkumpolární proud.
Severní hranice Jižního oceánu vede na mapách mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky. Na rozdíl od Tichého, Atlantského, Indického a Severního ledového oceánu neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský antarktický cirkumpolární proud.
Foto | Connormah / Wikimedia Commons
Před rokem, 8. června 2021, uznala americká kartografická společnost National Geographic moře kolem Antarktidy za nový, pátý světový oceán. Společnost toho dne na twitteru oznámila, že změní atlasy světa a moře kolem Antarktidy změní na Jižní oceán. Vědci o pojmenování vod v nejzazší části jižní polokoule vedli spory, oficiální použití nového termínu v mapách je ale důležitým mezníkem.
 

Vody kolem Antarktidy byly až do nynějška na mapách označovány jen jako výběžky Atlantského, Indického a Tichého oceánu, před rokem ale National Geographic svým rozhodnutím posvětil názory mnoha odborníků, že si Jižní oceán zaslouží geografickou samostatnost. Mezinárodní hydrografická organizace (IHO) název Jižní oceán používá od roku 2000. "Vědci o Jižním oceánu mluví už dlouho. Ale protože neexistovala mezinárodní shoda, tak jsme toto pojmenování oficiálně neuznávali. Bylo v tom špetka geografického vědátorství," uvedl zástupce National Geographic Alex Tait.

Severní hranice Jižního oceánu vede na mapách mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky, už do něj ale nepatří Drakeův průliv mezi Hornovým mysem v Jižní Americe a Jižními Shetlandami ani blízké Moře Scotia u Antarktického poloostrova. Na rozdíl od Tichého, Atlantského, Indického a Severního ledového oceánu neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský antarktický cirkumpolární proud (ACC). Díky němu má voda kolem Antarktidy jiné vlastnosti, které jsou důležité pro tisíce specifických druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist