https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/predpoved-pocasi-jak-bude-v-roce-2050
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Předpověď počasí: jak bude v roce 2050?

18.7.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
A pokud vás trápí, jaké klima bude panovat ve stovkách světových metropolí v roce 2050, je třeba se ptát výzkumníků Crowtherovy laboratoře v Curychu. Ti totiž naši teplejší a vlhčí budoucnost přenesli do interaktivní mapy. / Ilustrační foto
A pokud vás trápí, jaké klima bude panovat ve stovkách světových metropolí v roce 2050, je třeba se ptát výzkumníků Crowtherovy laboratoře v Curychu. Ti totiž naši teplejší a vlhčí budoucnost přenesli do interaktivní mapy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jak bude zítra? Kvalifikovaný odhad vám dodají meteorologové ve formě předpovědi počasí. A pokud vás trápí, jaké klima bude panovat ve stovkách světových metropolí v roce 2050, je třeba se ptát výzkumníků Crowtherovy laboratoře v Curychu. Ti totiž naši teplejší a vlhčí budoucnost přenesli do interaktivní mapy. Píše o tom ScienceAlert.
 
Města světa a předvídané klimatické změny.
Města světa a předvídané klimatické změny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Crowther Lab

Průměrná roční teplota stoupne v Praze o 1,8 °C, v nejchladnějším měsíci roku bude o 2,8°C tepleji a v tom nejparnějším létě uvidíme v teploměrech za okny zvýšení o 6,7 °C. Praha, respektive oblast mezi Vinohrady, Vršovicemi a Karlínem, bude klimaticky prostě víc jako gruzínské Tbilisi.

Tak vypadá ukázka klimatické předpovědi z interaktivní mapy, kterou pro 520 světových metropolí na základě stávajících klimatických trendů sestavili výzkumníci z ETH (Spolkové technické vysoké školy v Curychu). Srovnávali přitom rok 2000 a 2050 a za konečný v modelu přijali optimistický stav, v rámci kterého dokážeme stabilizovat nárůst emisí CO2 v atmosféře.

Do roku 2050 bude pětina měst po celém světě čelit dramatickým a nebývalým klimatickým podmínkám.
Do roku 2050 bude pětina měst po celém světě čelit dramatickým a nebývalým klimatickým podmínkám.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Někde to nejde ani odhadnout

Nutno dodat, že Praha dopadla ještě dobře. A to nejen proto, že v Gruzii je vlastně docela hezky. Její klimaticko-geografický posun v zásadě kopíroval to, co bylo patrné u 77 % modelovaných měst. Respektive to, že se klima většiny měst na severní polokouli promění, jako by se přesunula o 200-1000 kilometrů směrem k rovníku.

Takže v Londýně možná bude za jednatřicet let stejně, jako dnes v Barceloně, Paříž bude mít počasím blíž k dnešní australské Canberře a islandský Reykjavík bude spíš jako novozélandský Wellington. Přístup, který dohledává analogické klimatické dvojníky městům, ale nefungoval všude.

Pravděpodobné změny nejsilnějších dešťů.
Pravděpodobné změny nejsilnějších dešťů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | E. M. Fischer & R. Knutti Nature Clim / nature.com

Vlastně, u 22 %, pětiny měst ve vzorku, se prakticky nedá odhadnout vývoj budoucí situace. Ze dvou důvodů: buď si uchovají víceméně stejné klima jako dnes, anebo změny, které podstoupí, označují výzkumníci jako dalekosáhlé a bezprecedentní. Což je poněkud zneklidňující.

„V těchto městech bude panovat klima, pro které nemáme v současné době přiměřené srovnání,“ vysvětluje Tom Crowther, vedoucí studie. „Jednoduše proto, že podobný klimatický režim na Zemi v současnosti ještě neexistuje.“ Jde například o brazilský Manaus, malajský Kuala Lumpur, indonéskou Jakartu, Rangún nebo Singapur.

Více deště, více sucha

Výzkumníkům šlo hlavně o to „ilustrovat povahu problému a nabídnout lidem srovnání“, což je jistě o něco působivější, než jen suchá čísla v tabulkách. Z nich se pak můžeme dočíst, že průměrné zimní a letní teploty v Evropě budou v roce 2050 o 3,5 a 4,7 °C vyšší, nebo jak se promění složení dešťových srážek v průběhu roku.

V nejvlhčím měsíci roku bude v průměru o 5 % srážek víc, v nejsušším pak o 14 % méně. Z toho všeho pak mohou plynout nejrůznější změny: politické, sociální, ekonomické, které dopadnou na infrastrukturu celých států. „Změny, na které absolutně nejsme připravení,“ uzavírá Crowther.

Klimatické změny si u nás spojujeme spíše se suchem, ale není to přesné. Když totiž vzduch ohřejete o 1°C, zvýšíte tím jeho kapacitu k zadržování vody zhruba o 7 %. Proto dnes mnoho oblastí světa zažívá nesrovnatelně vydatnější deště a záplavy vody často doprovází ničivé hurikány a tajfuny. Je to samozřejmě trochu komplikovanější: klasickou bouřku si můžete představit jako vzhůru směřující masu, která ze svého okolí vysává horký vzduch s vodní párou. Když vystoupá dostatečně vysoko, ochladí se, dojde ke kondenzaci par a je tu déšť.

Velké bouřky si dokáží vytvářet své vlastní klima, tím že se u základny ochlazují a pak přitahují teplejší vzduch z větší vzdálenosti. A klimatické změny tento efekt ještě umocňují. Potvrzují to imodely, sestavené Národním centrem pro atmosférický výzkum (NCAR) v coloradském Boulderu. Podle nich se v následujících letech maximální srážky zvýší o 15-40 %, bouře budou větší, respektive budou zasahovat až dvojnásobnou plochu, než dnes. Jak říká meteoroložka Angeline Pendergrassová z NCAR: „Následujících dvacet let bude bouřemi o hodně divočejší, než dvacet let předchozích.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

18.7.2019 14:18
Velmi příkladné a velmi vypovídající. Mnoho lidí ví jak to bude za 31 roků, ale zajímalo by mne zda také umí předpovědět počasí na 7 dní a z jakou přesností.
Nevím zda špatně hledám, ale nikdy nikde nenajdu předpovědi staré třeba tři dni, abych je porovnal zda předpověď vyšla. Nevím zda hydrák toto zaznamenává pokud ano tak to nezveřejňuje.
Odpovědět
ig

18.7.2019 20:48 Reaguje na Vladimír Hošek
Sledují to a zveřejňují, i když jen pro předpovědi do 5 dní:
http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/uspesnost-predpovedi-pocasi/rocni
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2019 10:45
Dost dobrý článek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist