Prezident Agrární komory: V Česku se chystá dotační tunel
Doležal zmínil, že zemědělci sdružení v Agrární komoře hospodaří na více než 60 procentech zemědělské půdy. Větší firmy jsou podle něj zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti.
Komora i Zemědělský svaz už od ledna protestují proti změnám v nastavení dotací na období mezi lety 2023 až 2027. Kritizují vládní rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Více peněz tak dostanou malí farmáři.
Podle Doležela to povede k tomu, že místo hospodaření se budou "těžit dotace". Varoval před tím, že kvůli tomu, že produkční zemědělci dostanou méně peněz, budou podniky rušit chovy a propouštět zaměstnance. "V ČR se nechystá podpora produkčního zemědělství, chystá se dotační tunel. Velké investiční skupiny budou skupovat půdu a brát práci zemědělcům," řekl. Hrozí to, že budou vznikat fiktivní zemědělci, kteří budou jen čerpat dotace bez produkce, dodal. Kritizoval také to, že o nastavení dotací podle něj rozhodují poradci politiků, kteří zemědělství vůbec nerozumí.
Projevy řečníků často provázely hlasité reakce i pokřiky lidí v zaplněném sále, kromě potlesku se ozývalo také bubnování nebo troubení. Řada lidí si přinesla transparenty s nápisy například "Nejsem agrobaron" nebo "Naše práce, vaše potraviny".
Podobným způsobem jako Doležal se vyjádřil také předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zmínil, že v roce 2004 bylo 19.000 žadatelů o dotace, dnes je jich 31.000. "My jsme jediná země v EU, kde počet zemědělců roste a průměrná velikost zemědělského podniku klesá, všude jinde je to přesně obráceně," řekl. Uvedl také, že vznikají investiční společnosti, které spekulativně nakupují půdu a slibují investorům roční výnos například 13 procent. "Opravdu chceme, aby českou půdu vlastnili kapitáloví investoři, nebo aby ji vlastnili čeští zemědělci?" ptal se. V jiných zemích je pode něj obvyklé, že domácí zemědělci mají předkupní právo na nákup půdy. Upozornil také na to, že například dánský zemědělec dostane podle nového nastavení dotací třikrát více peněz na hektar než český.
Na setkání měl původně dorazit ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je ale od začátku týdne v covidové izolaci. Zastoupil ho předseda lidovců a ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka, který je soukromý zemědělec. Na zemědělství mu podle jeho slov vždy záleželo a v lednu, kdy vládní koalice vyjednávala o nastavení dotací, navrhoval jinou podobu poté, co se seznámil se situací některých firem.
Ministr zemědělství má podle něj za úkol najít formu podpory pro zemědělce, kteří se zabývají živočišnou výrobou a pěstováním citlivých komodit zhruba v objemu tří miliard korun. "Začali jsme debatu i například o tom, jak to řešit v oblasti důchodového pojištění," řekl. Do tří týdnů podle něj má vzniknout návrh, aby tyto kroky šly realizovat už v roce 2023. Jedna z forem podpory může být i formou daňových úlev.
Jurečka si také nemyslí, že nové nastavení zemědělské politiky povede k likvidaci českého zemědělství. Uvedl také, že zvyšování cen potravin podle něj kvůli rostoucím cenám energií nelze úplně zastavit, vláda ale podniká kroky, jak růst cen zpomalit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Jaroslav Řezáč
8.6.2022 19:53 Reaguje na Slavomil VinklerRadek Novák
8.6.2022 20:59 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
9.6.2022 06:36 Reaguje na Radek NovákJaroslav Řezáč
9.6.2022 07:31 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
13.6.2022 18:12 Reaguje na Radek NovákPavel Hanzl
13.6.2022 18:14 Reaguje na Radek NovákPavel Hanzl
9.6.2022 22:06 Reaguje na Slavomil VinklerPetr Eliáš
8.6.2022 14:19Radim Polášek
9.6.2022 11:40Můžeme klidně dotace sebrat těm, kdo ty peníze využívají smysluplně na navýšení produkce potravin a dát je těm, co je z podstatné části projedí a použijí na pokračování neproduktivní a předražené zemědělské eko a bio produkce.
Pavel Hanzl
11.6.2022 09:00 Reaguje na Radim PolášekTypické je třeba městské koupaliště, různé cyklostezky (nepřehánět!!) nebo aktivity pro volný čas, které lidé využívají ke sportu a to zadarmo. Divadlo a vůbec kulturu atd.
Proto je vidět, že je zcela nesmyslné dotovat agrární barony. Takový Agrofert se každoročně chlubí, že má miliardové zisky, tak na co potřebuje dotace? Ty peníze z velké části mizí v ofšórech svého nevlastníka.
Pavel Hanzl
9.6.2022 22:05Potrefená husa nejvíc kejhá.
Slavomil Vinkler
10.6.2022 16:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.6.2022 08:53 Reaguje na Slavomil VinklerKamil Krabice
11.6.2022 20:25 Reaguje na Pavel HanzlKamil Krabice
11.6.2022 20:22Dodnes si pamatuju jak zednář Jurečka vylezl na druhý den po Majdanu z vrat ministerstva před novináře s neznámou vlajkou v ruce. A začal tvrdit že náš zemědělský export do Ruska není nijak ohrožen :D :D