https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pribyva-odpadu-z-domacnosti-i-cernych-skladek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přibývá odpadu z domácností i černých skládek

30.3.2020 00:15 (ČTK)
Množství odpadu z domácností v období zvláštních opatřeních kvůli koronaviru roste. / Ilustrační foto
Množství odpadu z domácností v období zvláštních opatřeních kvůli koronaviru roste. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Simona Jerglová
Množství odpadu z domácností v období zvláštních opatřeních kvůli koronaviru roste. Přibývá také černých skládek. Ani během nouzového stavu by přitom lidé neměli slevovat ze svých návyků ohledně třídění odpadu. Za sdružení Ecobat, které zajišťuje zpětný odběr baterií, to v páteční tiskové zprávě uvedla Jana Čechová.
 

"Jak u komunálního, tak u tříděného, svážíme z domácností v posledních týdnech odpadu více, než je v tomto ročním období běžné. Přibližně o 15 procent," řekl předseda Sdružení komunálních služeb Bohumil Rataj, který je zároveň ředitelem Technických služeb Benešov. Ohledně černých skládek Čechová řekla, že dosud nejsou k dispozici data, technické služby a odpadové firmy však vnímají jejich nárůst jako citelný. "Je to velký problém, a navíc je to zcela zbytečné. Aktuálně jsou sice ve většině měst sběrné dvory zavřené, ale je jen otázkou času, kdy se zase zpřístupní veřejnosti, aby zde mohli nepotřebný odpad zdarma odevzdat," zdůraznil Rataj.

I v období, kdy lidé vycházejí z bytů minimálně, by podle Evy Gallatové z Ecobat neměli rezignovat na třídění odpadu, ale jen pozměnit některé zvyky. "V současné době lidem doporučujeme, aby si použité baterie schraňovali doma například v zavařovací sklenici nebo papírové krabičce, a do sběrných nádob je odnesli, až bude po nouzovém stavu." Odložit lze i vynesení skla, elektra nebo olejů. Ohledně bioodpadu či plastů pak Ecobat radí, aby lidé jeho odnos spojili třeba s cestou na nákup.

Podle organizace může být jednou z cest, jak nyní ulehčit odpadovým firmám, i kompostování nesnězených potravin. To je v Česku stále častější, společnost uvádí, že alespoň částečně kompostuje 57 procent lidí. Loňský průzkum Ecobat také ukázal, že odpady třídí už většina domácností v Česku. Nejvíce plasty - ty třídí vždy nebo téměř pokaždé 88 procent českých domácností, papír 86 procent a sklo 84 procent. Elektrozařízení k recyklaci odnáší 77 procent, u použitých baterií a akumulátorů je to 75 procent domácností.

"Důležité je nepřestat třídit. Epidemie dříve či později skončí, ale odpovědný vztah k životnímu prostředí by měl být trvalou prioritou," uzavřela Gallatová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

30.3.2020 09:20
Diskutabilní. Na sídlišti u popelnic každou chvíli zastaví auto. Jsou dva typy. Pan podnikatel, nebo zahrádkář. Buď bílá dodávka a chlapíci rychle nahážou pytle s odpadem a zmizí. Nebo osobák s vozíkem a staší pán potom distingovaně vhodí kusy okapu, asfaltové lepenky a podobně. Těžko potom vše svádět na domácnosti.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

9.4.2020 13:56
Zde je celý systém špatně, pokud produkce odpadu bude placena paušálem a lidé nebudou finančně motivování k jeho eliminaci tak se situace nezlepší. Těch pár lidí, kteří třídí s přesvěečení to nezachrání. Vidím to u nás v domě, stačí jedna "moderní" rodina, co si vše večeří počínaje z "dáme jídlo" po nákup z košíku nechá přivést a zabplní všechny popelnice. Zvláště, když se ani neobtěžují krabice rozřezat a odnést do papíru a polystyrenové obaly od jídla vyhazují i s neojezeným jídlem, tak jak byly přivezeny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist