Připoutejte se! Klimatické změny povedou k většímu počtu turbulencí, které letadlem pořádně zatřesou
Extrémně silné turbulence mohou být pro cestující nebezpečně. Ti nepřipoutaní nedobrovolně opustí své sedadlo, často s bolestivým nárazem, ti připoutaní pocítí pevnost bezpečnostních pásů. Jídlo a nápoje létají kabinou, spolu s čímkoliv, co není bezpečně uloženo v přihrádkách. Vědci z Unversity of Reading se pokusili zjistit, jak často se v budoucnu budou takové turbulence dít.
Paul Williams z University of Reading se zaměřil na několik různě silných úrovní turbulencí a snažil se zjistit, jak se asi budou v budoucnu měnit. Jeho závěr je, že průměrný počet lehkých turbulencí v atmosféře naroste o 59 procent, lehkých až středních přibude o 75 procent, středních o 94 procent, středních až silných o 127 procent a těch opravdu silných bude o 149 procent více.
Důvodem zvýšeného počtu turbulencí je to, že probíhající klimatické změny povedou k silnějšímu proudění vzduchu, při kterém se budou proudnice více promíchávat.
„Většina cestujících nevnímá lehkou turbulenci jinak než jako trochu otravné nepohodlí, které ale většinou nikoho neznepokojí,“ říká Paul Williams.
„Ale i ti nezcestovalejší cestující by měli zbystřit při vyhlídce, že těch opravdu zlých turbulencí mohou být až třikrát častěji,“ dodává Williams. Nikdo podle něho nemá zájem ukončit svůj let v nemocnici.
Ke svým závěrům došel prostřednictvím simulací vývoje atmosféry ve 12 kilometrech vysoko při zdvojnásobení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře – což je stav, který se předpokládá ke konci tohoto století.
„Mým dalším záměrem je prozkoumat letecké trasy kolem celého světa. Je také potřeba vyzkoumat vztah ročního období, nadmořské výšky a posoudit různé klimatické scénáře,“ říká Williams.
reklama