https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/priprava-uzemi-pro-rozsireni-zoo-v-liberci-vyjde-asi-na-55-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příprava území pro rozšíření zoo v Liberci vyjde asi na 55 milionů Kč

26.2.2019 14:11 | LIBEREC (ČTK)
Zhruba na 55 milionů korun vyjde podle prvního odhadu vybudování infrastruktury pro plánované rozšíření liberecké zoo. Ředitel zoo David Nejedlo doufá, že se stavbou by mohli začít za tři až čtyři roky. "Jsem přesvědčen, že projekt v horizontu pěti až osmi let dokážeme zrealizovat," řekl ČTK. Zoo se má rozšířit asi na dvojnásobek.
 

Plocha zahrady se má zvětšit zhruba o deset hektarů do zalesněného údolí za Sovovou ulicí směrem ke zchátralému lesnímu amfiteátru. Nevede tudy žádná turistická stezka. Zoo tam nechce budovat nákladné expozice.

"Výběhy, které by tam měly být, by měly být přírodní. V podstatě tam chceme vytvořit infrastrukturu, udělat pořádné ploty a nějaké jednoduché ubikace," řekl Nejedlo.

V takzvaném Údolí ohroženém divočinou by měly vzniknout expozice pro chladnomilné druhy zvířat. V Liberci by se tak mohl objevit tygr ussurijský, medvěd, vlk či zubr evropský. Zatím se ale teprve připravují dokumenty a zadání změny územního plánu. Pokud se dospěje k uskutečnění záměru, nejprve by se podle ředitele dělala infrastruktura. Postavit by se muselo 1,36 kilometru plotu, vybudovat základní páteřní cesta a zavést inženýrské sítě včetně vody, elektřiny i kanalizace. Zoo už má první odhad nákladů na přípravu území pro vybudování expozic. "Základní infrastruktura vychází plus minus na 55 milionů korun," uvedl Nejedlo.

Představitelé zoo zatím neví, z čeho rozšíření zaplatí. Pokud se ale podaří vybudovat infrastrukturu, zvládne zahrada stavět expozice i ze svého rozpočtu. "Z odpisů si dovedu představit, že uděláme každý rok dvě expozice," dodal ředitel. Rozšíření plánuje zoo s ohledem na současný trend v chovu chráněných zvířat co nejvíce přizpůsobit podmínky v zajetí jejich potřebám. Zároveň se zpřísňují normy pro jejich chov. Dosud to zoo řešila tím, že počet chovaných zvířat snižovala a spojovala výběhy. "V minulých letech jsme z prostorových důvodů už skončili například s chovem nosorožců, orangutanů či gepardů," řekl ředitel zoo. Touto cestou už dál podle něj nechtějí jít, aby si uchovali atraktivitu pro návštěvníky.

Zoologická zahrada v Liberci patří mezi nejnavštěvovanější místa v Libereckém kraji, loni jí prošlo 368.195 návštěvníků. Ještě před pěti lety měla zoo kolem 170 druhů s 950 zvířaty, nyní udává zhruba o deset druhů a 110 jedinců méně. Rozšíření k amfiteátru není jediným jejím záměrem na zlepšení zázemí pro zvířata. V plánu má i vybudování africké planiny s novým slonincem a rekonstrukcí pavilonu žiraf a hospodářské budovy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

28.2.2019 22:17
V Liberci by se tak mohl objevit tygr ussurijský, medvěd, vlk či zubr evropský - jedna velká nuda. Tygry má snad každá česká ZOO, a kdo by chtěl vidět krásnou velkou kolekci , zajede si na jižní Slovensko ( www.tígre.sk ). Medvěd - běžné, nepříliš zajímavé zvíře pro ZOO, vlk - rovněž běžný, zubr dejme tomu, je potřeba je namnožit pro Ázerbajdžán.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist