https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodni-medicina-orangutani-se-ji-opravdu-leci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodní medicína? Orangutani se jí opravdu léčí

10.12.2018 01:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Umí orangutani léčit sami sebe?
Umí orangutani léčit sami sebe?
Chemické látky s léčivým účinkem, obsažené v rostlinách, nevyužívají jen domorodci a farmaceutické firmy. Mnohem dříve si k nim našly cestu zvířata. Žurnál Scientific Reports teď referuje o prvním případu skutečné rostlinné „léčby“, kterou na sebe aplikují orangutani z Bornea.
 

Živočišných druhů, které v případě potřeby nejspíš provádí sebemedikaci, je známo povícero. Někteří ptáci si přejíždějí po peří mravenci. Mravencům se to pochopitelně nelíbí, a uvolňují obranné kyseliny. Ty pak nejspíš ptákům slouží jako přírodní postřik proti plísním a houbám. Podobně pak drobné opice, malpy, aplikují na svou srst zapáchající ovoce. S repelentním účinkem. A víme o šimpanzích, kteří polykají v kuse celé hořké listy (které jindy rozkusují a vyplivují). Což by teoreticky mohlo souviset s likvidací hlístů v jejich střevech.

Když neznáme stav „pacienta“, těžko hovořit o léčbě

Celé je to ale dost nejisté. Jak to? Obvykle totiž neznáme zdravotní stav ptáka, který se mravencuje. A je tedy nesnadné říct, zda je to jen okoukaný zvyk s možným praktickým dopadem anebo skutečná potřeba a řekněme tím pádem vědomá léčba. Zrovna tak u šimpanzů, do hloubi jejichž zažívání obvykle nevidíme, a tak jejich podivný apetit nemůžeme zaručeně vysvětlit. Orangutani z Bornea jsou ale trochu jiná sorta. Je to vlastně první skutečně vědecky podložený případ opravdové sebeléčby zdravotního neduhu zvířete přírodní medicínou.

Kde začít? Nejspíš u tropické dracény Dracaena cantleyi, nepříliš nápadné rostliny s flekatými listy. Většina druhů, včetně orangutanů, se jí obvykle vyhýbá. Je totiž velmi hořká, což z ní činí velmi neatraktivní pochoutku. Hořká je proto, že obsahuje velké množství saponinů. Vlastně je to takové přírodní mýdlo s pěnivým efektem. A i když nikdo nemá zájem na tom kousnout si do hořkého a pěnivého listu, orangutani, zvláště pak jejich samice (které mají mladé), tak někdy činí. Počínají si přitom velmi zvláštně.

Dracéna pro zdraví

Nechutný list rozkoušou, smísí s vlastními slinami, rozžvýkanou zelenou hmotu vyplivnou. Nejí je. A pak si řádně napěněné sliny vtírají do kůže na rukou. Proč? Badatelé předpokládají, že se může jednat opatření oživující vysušenou pokožku a zmožené svalstvo, utahané nošením mladých potomků. Svou logiku by to mělo. Farmakologická analýza dracény prokázala, že může mít protizánětlivé účinky. Jsou tu také místní domorodci, kteří šťávu z této dracény aplikují na ochablé svalstvo a bolavé klouby.

„Toto zjištění je velmi důležité pro studie o etnomedicíně, protože je známo, že domorodé komunity získaly tuto znalost o léčivých účincích rostliny pozorováním její aplikace nemocnými zvířaty,“ stojí ve studii, která se kromě indonéských odborníků hemží i jmény českých vědců, botaniků a veterinářů.

Případ orangutanů by jistě nebyl tolik zajímavý, pokud by listy pěnivé dracény využívali jako zdroj potravy. Ale v situaci, kdy z rostliny cíleně uvolňují léčivou látku, slinami z ní vyrábí lék a ten aplikují na konkrétní zdravotní problém? To už je pořádný objev.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

10.12.2018 09:34
Nic nového pod sluncem. Zvěsti o tom, že srnky a laně žerou před slehnutím nějaké houby jsou mezi myslivci už dávno. V 80. letech minulého století byl na to státní grant (podíleli jsme se na něm přípravou sterilních výluhů z vytypovaných druhů hub) v jehož rámci byly hledány a nalezeny houby, které zvyšují pohyby dělohy.
Čili cílená konzumace farmakologicky účinných přírodnin, jako u těch orangutanů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist