Pro módní návrhářku z Českolipska se stala životní filozofií udržitelná móda
Udržitelná a také pomalá móda je stále více diskutované téma v protikladu k rychlé módě, která spočívá v obrovské nadprodukci oděvů, které jejich nositelé po krátkodobém nošení odkládají. Navíc bývají často obtížně recyklovatelné. "Nechtěla jsem být součástí hlavního módního proudu, ale chtěla jsem se vydat cestou šetrnosti k sobě i životnímu prostředí a chtěla jsem pracovat s přírodními materiály," řekla Benešová. Odpad z nich je nulový, a snaží se i o to, aby na jejím oblečení nebyly například ani zipy a knoflíky, protože je pak obtížné vícesložkové oděvy recyklovat. Stejně tak je podle ní komplikované recyklovat oděvy, které jsou vytvořené kombinací přírodních a umělých vláken.
Z přírodních materiálů dokázala vytvořit kolekci oblečení pro celý rok. Pro jarní či letní oblečení, které má být lehké a trochu chladivé, využívá vlákna z ramie. "Jedná se o rostlinu podobnou kopřivě, většinou zpevňuje břehy řek v teplých oblastech a nepotřebuje při pěstování zavlažovat. Hodně se používala v Egyptě a našla se i v hrobkách faraonů. Je také například odolná proti plísním," řekla Benešová. Stejně tak používá pro letní oblečení tencel a lyocell, což jsou eukalyptová vlákna. Hodně pracuje i se lnem, který byl ještě před pár desetiletími běžnou polní plodinou, ale v Česku už se téměř nepěstuje. "Přitom je nenáročný na vodu i na chemické ošetření. Na rozdíl od bavlny," řekla Benešová.
Pro podzimní kolekci používá vedle lnu bambusové vlákno. "Dělám z toho minimalistickou módu," podotkla Benešová. Na zimní oblečení používá biobavlnu a bambusovo-konopný fleece, který izoluje, hřeje a je příjemný na dotek.
Snaží se, a podle ní by tak měli pracovat ideálně všichni návrháři, aby už při návrhu oděvů myslela na to, že by mělo zbýt co nejméně odstřižků, tedy co nejméně odpadu. A aby se nevyrábělo mnoho oděvů, které se neprodají. "Snažím se šít zakázkovou módu, aby každý kus měl svého zákazníka. Věřím, že lidé, kteří mají rádi přírodu, přemýšlí tak, aby i oblečení, které si kupují, bylo vyrobené šetrně k přírodě," řekla Benešová.
reklama