Pro snižení emisí je potřeba zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů. Podpora plynu je jen přechodový krok, říká Sedlák
I podle organizace Greenpeace je třeba se místo investic do jaderné a plynové infrastruktury zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů. Jsou levné, dostupné a mohou přinést užitek a úspory obcím i domácnostem postiženým extrémně vysokou cenou elektřiny a plynu, řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Evropská komise chce nově zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Návrh podle deníku předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích 20 let a do zemního plynu deset let.
Návrh komise podle Sedláka zatím počítá s jádrem a zemním plynem jako s přechodovými technologiemi pro dosažení klimaticky neutrální ekonomiky. Bez ohledu na to, zda ve finálním znění obě technologie zůstanou, je podle něj pro Českou republiku klíčové zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů. Spolu s úsporami energie mohou podle Sedláka už v tomto desetiletí přispět k oživení české ekonomiky a vytvoření pracovních míst. "Jen rozvoj obnovitelných zdrojů může přispět ke zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o sedm procent," uvedl Sedlák.
U jádra návrh tzv. taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, podle Sedláka stanovuje podmínku vyřešeného problému jaderného odpadu. Český proces hledání úložiště pro vyhořelé jaderné palivo trvá podle něj 20 let a zatím není v dohledu výsledek.
Ekologická organizace Greenpeace prosazuje rychlejší přechod na obnovitelné zdroje. "Pokud bude Evropská unie považovat jadernou a plynovou infrastrukturu jako udržitelný zdroj energie, dá tím státům svolení ke greenwashingu (šíření dezinformací ohledně snahy o ochranu životního prostředí) a k nesmyslnému utrácení veřejných peněz na obrovské a drahé projekty, které nás uzamknou v současném fungování energetiky," uvedl Hrábek.
Komise dlouho očekávanou publikaci tzv. taxonomie dosud několikrát odložila. Podle Financial Times se nyní očekává, že vlády unijních zemí návrh podpoří.
reklama