https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/problem-pro-klima-po-deseti-tisici-letech-horela-arkticka-tundra
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Problém pro klima – po deseti tisíci letech hořela arktická tundra

11.8.2011 01:47 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Kouř z ohňů napumpoval do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů a žár napomohl tání přibližně třetiny trvale zamrzlé půdy. Ilustrační foto.
Kouř z ohňů napumpoval do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů a žár napomohl tání přibližně třetiny trvale zamrzlé půdy. Ilustrační foto.
Na území arktické tundry se samovolné požáry nevyskytly po deset tisíc let. Nyní je tato nepředvídatelná událost pro severský region opět realitou. Vědci z floridské univerzity přicházejí s varovným zjištěním. Podle výsledků studie uveřejněné i na serveru ScienceDaily mohou ohně spalující nerozloženou vegetaci urychlit proces globálního oteplování.
 

Práce, prezentovaná i v prestižním žurnálu Nature, poukazuje, že následky severských lokálních požárů mohou mít globální souvislosti. Michelle Macková se svým týmem zkoušela pomocí radiokarbonové metody kvantifikovat množství uhlíku uvolněného z půdy při požáru v roce 2007. Tehdy byla ohněm zasažena prakticky celá plocha povodí říčky Anaktuvuk o ploše 400 mil čtverečních. Několikadenní požár uvolnil do atmosféry přibližně 2,1 milionů tun uhlíku, tedy množství srovnatelné s dvojnásobkem roční „produkce“ skleníkových plynů města Miami.

„Byl to takový pokus, něco jako kanárek spouštěný do dolu,“ popisuje situaci z roku 2007 Macková. „Stovky kilometrů od velkých měst nebo jiných zdrojů znečištění atmosféry jsme mohli pozorovat následky oteplování atmosféry.“

Kouř z ohňů napumpoval do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů a žár napomohl tání přibližně třetiny permafrostu, trvale zamrzlé půdy. Tím se zpřístupnil další uhlík. „Když se permafrost začne zahřívat, mikroby obsažené v půdě začnou rozkládat organický materiál a uvolní tím do atmosféry uhlík nashromážděný a vázaný v půdě po stovky a tisíce let,“ popisuje Macková.

„Tenhle požár pro všechny klimatology představuje zvonění budíku. Nastal čas se probrat,“ míní Michelle Macková. K požárům podle ní bude docházet dál, a to nejen na Aljašce, ale i v severských partiích Kanady nebo Ruska. „Je potřeba začít se vážně bavit o tom, zda není zapotřebí začít hasit i vzdálené požáry v divočině. Protože kdo ví, co by se asi stalo, kdyby začal permafrost tát ve velkém.“

Článek byl uveřejněn 27. 7. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Tundra Fires Could Accelerate Climate Warming“.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist