https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/problemy-s-vlky-na-jablunkovsku-se-podle-pohotovostniho-stabu-musi-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Problémy s vlky na Jablunkovsku se podle pohotovostního štábu musí řešit

16.11.2023 01:36 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Problémy s vlky na Jablunkovsku v Beskydech, kde šelmy v posledních letech působí škody chovatelům ovcí, se musí řešit. Shodl se na tom speciálně sestavený pohotovostní štáb, který se včera poprvé sešel. Kraj navíc chystá opatření, které umožní odlov problémových zvířat. Štáb zřídila Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK). Jeho členy jsou i zástupci kraje či policie, řekla mluvčí agentury Karolína Šůlová. Vlci se do Slezských Beskyd vrátili už před několika lety. Nyní tam jsou minimálně tři smečky.
 

"Pohotovostní štáb se shodl na tom, že na Jablunkovsku jde o situaci vyžadující pozornost. Je třeba přistoupit ke sledování vlků. Do té doby zde bude probíhat intenzivní monitoring v terénu a chování jedinců vlka se bude průběžně vyhodnocovat. Pokud se změní závažnost situace, budou přijaty další kroky," řekl předseda štábu František Jaskula z AOPK.

Prvním krokem podle daných pravidel bude vždy vyhodnocení situace, analýza příčin chování vlků či vyhodnocení zabezpečení napadeného stáda. Následovat bude dohoda členů štábu. "Mezi první kroky patří určení příčin chování potenciálně problematických jedinců, včetně jejich případného odchytu a sledování jejich pohybu. Odstranění problematických jedinců z přírody bude vždy až poslední možností," uvedla Šůlová.

Jaskula dodal, že mezi standardní chování vlka patří například situace, kdy šelma v noci projde zástavbou, nechá se pozorovat ze vzdálenosti větší než 30 metrů, loví přirozenou kořist v blízkosti zástavby, nevykazuje známky strachu při pozorování z auta, traktoru či posedu. "Nestandardní chování je takové, kdy vlk ztrácí plachost před lidmi, dovolí lidem, aby se k němu přiblížili, opakovaně chodí ve dne do zástavby či opakovaně napadá dobře zabezpečená hospodářská zvířata," řekl.

Pohotovostní štáb pro moravskoslezský region byl ustaven k 1. listopadu a bude koordinovat další postup. AOPK ČR jej zřídila pro CHKO Poodří a CHKO Beskydy. Stálými členy jsou také zástupci veterinární správy a Českomoravské myslivecké jednoty. Dnešního jednání se účastnili i zástupci ministerstev a obcí. Naplno začne štáb fungovat, až kraj a agentura definují výjimky, kdy bude možné vlka legálně zastřelit. Vždy by ale mělo jít o odstřel nebezpečných a problematicky se chovajících jedinců.

Jaskula dodal, že na Jablunkovsku se situace se zabezpečením stád hospodářských zvířat v posledním roce zlepšila, nadále však vlci působí škody převážně na nedostatečně ochráněných chovech. V širší oblasti Jablunkovska agentura eviduje letos 28 útoků na hospodářská zvířata, loni jich bylo 64. Poměrně dobře provedené zabezpečení mělo podle něj šest chovatelů, jen ve dvou případech bylo zabezpečení optimální.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

16.11.2023 09:04
Nechám se překvapit výsledky jednání, ale beru to tak, že na zimu budou ovce
ve chlévech a akutní to bude zase až někdy v květnu při prvé pastvě. Opět
tak dojde k odložení řešení problémů, zvláště pak, když tu čtu, že ztráta
plachosti se dá změřit na metry a to, že je normální, když se vlk prochází
v noci po vesnicí. Opravdu si ze srdce přeji, aby se brzo začal procházet pražskými parky, protože do té doby se asi nic nezmění!
Odpovědět
AI

Animoid II

22.11.2023 17:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono je čtenářsky zajímavější řešit vlka a medvěda, než řešit tuny jedovatého popílku, dioxinů a kyanidů, který nám chrlí na hlavu naše spalovny a náše zaostalá zkorumpovaná klientelistická průmyslová lobby.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.11.2023 09:40
Je to k smíchu. Do doby než vlci roztrhali koně Leynove, ses na vlka nesměl křivě podívat. Pelc,ředitel AOPK, zase přirovnával vlka ke skrivanovi či kvítí a blabolil jak je hezký. Miliony Kč šly vlkomilum aby sledovali úspěšnou kolonizaci těchto zabijáků. Obdoba pomateného gryndylu. Nějak si ekomagoři nevšimli že nám zatím strmě padá biodiverzita a přírodní dědictví ničí developeri s požehnáním úřadů, včetně slavné AOPK.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.11.2023 10:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Měli by si ti mudrcové z AOPK projít v terénu, kolik lidí už dnes přestalo chovat ovce kvůli vlkům a jak zarůstají pastviny. Vlci je spásat asi nebudou a budou je ouřadové z AOPK a vlkomilové alespoň kosit? Ne? A co na to poví botanici, entomologové a estéti, že mizí louky a pastviny, kvůli pár kusům zparchantělých vlků, co ztratili plachost? Je třeba vlky "vychovávat" k plachosti a tu neměřit na
metry, ale na to, že vlka ve vesnici neuvidím nikdy a pastvině se
bude vyhýbat obloukem, protože mu tam hrozí smrt při napadení stáda.
Stačí dát horalům volnou ruku, jako kdysi za císaře pána a je po problémech!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2023 12:01
Pohotovostní štáb zaspal. Minimálně tři roky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.11.2023 12:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2023 12:42
Klasika, budeme monitorovat, odchytime, vypuštěné jinde atd. Řešení se nabízí, patrona od SB Vlašimi stojí par korun. Je to levné, rychle a spolehlivé. Místo toho se bude za par milionu monitorovat😀. V Africe, pokud se lev dopustí lido nebo kravozroutstvi, tak game department promptně vystaví tzv. PAC (Problem Animal Control) na jehož základě je vystavena licence k eliminaci problemoveho jedince. Funguje to spolehlive a bez problému. Proč by to neslo tady u nás?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.11.2023 14:09 Reaguje na Hunter
Protože úřady jsou zahlceny zeleným plevelem a alibismem.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.11.2023 14:17 Reaguje na Hunter
Dneska je celkem jednoduché si ty vaše neustálé lži huntříku ověřit a zjistit realitu.
Co takhle být s tou Afrikou konkrétní tedy? Ve které zemi zastřelí jen tak lva, geparda, levharta a jiné predátory, když zabijou krávu?
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2023 14:57 Reaguje na Slovan
V každé, pokud se to opakuje a jeví se to jako problém pro místní komunitu, které to komplikuje jejich přežití pokud jsou ty komunity závisle na místní produkci. Asaach já jsem zapomněl, na internetu se o tom nepíše, tak slovanek netuší🥹.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.11.2023 16:22 Reaguje na Hunter
Lžete jako obvykle a každý si to může ověřit. Děje se to, když už, tak ve velmi ojedinělých případech a vztahuje se to na situace, kdy je vysoké riziko ohrožení života lidí.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2023 17:06 Reaguje na Slovan
Aha, takže se to děje a já podle vás lžu😀. Jinak výraz PAC je typickypro Zimbabwe (tam se to často týká slonů), v jiných zemích se to nazývá jinak, ale princip je stejný. Žádná africká vláda či samospráva si nedovolí nevyhovět požadavkům vesničanů, lidsky život a hospodaření má vždy prioritu. U nás je to ovšem jinak, tady má prioritu povyk skupinky omezených jedincu.
Odpovědět
Sl

Slovan

17.11.2023 07:24 Reaguje na Hunter
Jasně jste naspal, že se to týká lvů po celé Africe (i) v případě “kravozroutstvi”. O tom je ta diskuze - a to je jasná lež. Možná byste nám ale toto své tvrzení mohl doložit nějakými těmi statistikami - kolik takových ofiko povolení na odstřel lva je ročně schváleno kvůli “kravozroutstvi” prosím pěkně?
Odpovědět
Hu

Hunter

17.11.2023 08:42 Reaguje na Slovan
Zjistěte si to
Odpovědět
Sl

Slovan

17.11.2023 18:10 Reaguje na Hunter
Takže nevíte a jen plácáte… a plácáte. Jako vždy.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2023 17:06 Reaguje na Slovan
Aha, takže se to děje a já podle vás lžu😀. Jinak výraz PAC je typickypro Zimbabwe (tam se to často týká slonů), v jiných zemích se to nazývá jinak, ale princip je stejný. Žádná africká vláda či samospráva si nedovolí nevyhovět požadavkům vesničanů, lidsky život a hospodaření má vždy prioritu. U nás je to ovšem jinak, tady má prioritu povyk skupinky omezených jedincu.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2023 17:15 Reaguje na Hunter
A mimochodem, na ten PAC jsem parkrat střílel. Musíte mít licenci PH. Stejně tak není možné tento lov prodat klientovi i když v případě meneaters byly finanční nabídky mimořádně vysoké😀. Ale proste to nejde nehledě na riziko.
Odpovědět
ND

Nikola Dobrá

16.11.2023 17:08
Stádo ovcí má být dobře zabezpečeno a má ho hlídat pes k tomu určený. ČSOP Libosváry (https://csoplibosvary.cz/) mají takto zabezpečené stáda a psi hravě zvládají stádo chránit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.11.2023 18:05 Reaguje na Nikola Dobrá
Na Jablunkovsku jsou ty pastviny malé a těsně sousedí s lesem. Uživí například maximálně 10 ovcí, ke kterým nemá význam chovat dva psy a ty mít ještě pod dozorem pastevce. To skopové by pak stálo 1 kg 30 tisíc, když na 5 poražených kusů ročně po 30 kg budete chovat dva psy a platit mzdu jednomu pasákovi. Jste schopna toto pochopit, že
to není stádo 500 ovcí a že nedostávají dotace jako ČSOP za spásání chráněných lokalit? Oni pasou na zcela běžných loukách po kterých dosud nelozí po kolenou botanici a nezkoumají, co chráněného tam
roste, aby byla louka hodna dotované ochrany. Rovněž oplotit ty
louky plotem jako v kriminále je nesmysl kvůli prostupnosti té krajiny. Dočasné ohradníky se na zimu likvidují a pastviny se
zpřístupňují pro ostatní zvěř, turisty a i ty vaše oblíbené vlky.
Představte si tu krajinu plnou oplocených několika hektarových
luk oddělujících okolní lesy od sebe a taky to, že je tam velmi
rozptýlená zástavba včetně rekreačních objektů s mnoha cestami
k nemovitostem. To mají být cesty mezi loukami z obou stran oploceny a divoká zvěř stresována při putování mezi ploty? Chápete, že to není jako v Libosvarech? Každá krajina je jiná a taky každý chov
má jiné podmínky a možnosti. Poradit chovateli deseti kusů nikdo neumí nic jiného, než to, že ať raději přestane ovce chovat a
louku nechat zarůst náletovým lesem, když má přednost smečka zparchantělých vlků!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2023 18:41 Reaguje na Břetislav Machaček
K tomu trvalému oplocení - kdo by ho zaplatil? Majitel desíti ovcí nemá peníze nejen na ty dva pastevecké psy, ale nemá ani půl mega až mega na to, aby zaplatil a postavil adekvátní ploty. Takže skončí s chovem a pastviny zarostou náletovými dřevinami.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

16.11.2023 18:52 Reaguje na Nikola Dobrá
A kolik prosím že máte těch ovcí?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.11.2023 20:07 Reaguje na Stanislav Mudra
Pokud se dívám dobře je to v Hostýnských vrších u Kroměříže, daleko od lesa a ne u Jablunkova. No myslím, že tam dojdou vlci až posléze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2023 09:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mýlíte se. Jsou to Libosvary napůl cesty mezi Domažlicemi a Tachovem. Vlci se tam asi občas objeví,
ale není to jako na Jablunkovsku, kde jsou pastviny
ze všech stran obklopeny lesem, kde prokazatelně ty
tři smečky jsou a už nemají dostatek místa k životu.
Proto vypuzují jedince, které mají myslivci nafoceny už i na Karvinsku a Hlučínsku. Zde to je na pováženou
úplně, protože tam nebyli 300 let a kovozemědělci
nikdy nechovali stohlavá stáda a ovčácké psy. Pásli
ovce a kozy na řetězu u kůlu bez plotů a psů. Dodnes
to mnozí praktikují a když ne, tak ty ohrady jsou pouze symbolické, aby zabránily ve spásání okolí.
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.11.2023 19:30
Na vlky-strychnin
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.11.2023 21:40
Vlci působí škody převážně na nedostatečně ochráněných chovech. Pokud ale vlk opakovaně chodí ve dne do zástavby nebo opakovaně napadá dobře zabezpečená hospodářská zvířata, pak považuji za správné takového vlka legálně usmrtit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.11.2023 08:41 Reaguje na Majka Kletečková
Pes dokáže přeskočit 2,5 metrovou bariéru a nebo podhrabat 0,5m. To je tak na Hadriánův val. To si chovatel několika desítek kusů nemůže dovolit, neb vlnu neprodá, maso jen halal, Výdělek žádný, dotace silně slabé. .
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

17.11.2023 08:50 Reaguje na Majka Kletečková
Takže chcete nedostatočne chránené chovy zrušiť? Nezdá sa Vám to nespravodlivé voči ľuďom čo donedávna žiadnu ochranu nepotrebovali? Nie je to škoda, že prírodné lúky zarastú a zase poklesne biodiverzita a ubudne hmyz. Je prítomnosť vlka v kultúrnej krajine vytvorenej človekom naozaj takým prínosom?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2023 12:16 Reaguje na Vladimir Mertan
Ne nezdá.Ekomagori jsou schopni zničit vše,co stojí v cestě jejich bludům. Tomu se říká absence zdravého rozumu a ztráta demokratické kontroly nad výkonnou mocí.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.11.2023 07:31 Reaguje na Vladimir Mertan
Nezlobte se, ale budete stejně bránit i chovatele slepic, kteří si je nedokáží nějakým způsobem ochránit a sebere jim je liška? Malý chovatel ovcí by měl mít v oblastech s výskytem vlků dost soudnosti na to, aby zavedl alespoň nějaká preventivní opatření, jakým je třeba zavírání těch zvířat na noc do bezpečí. Pokud na to nemá čas, tak by si ta zvířata ani neměl pořizovat - je to stejné jako s jakýmkoli jiným zvířetem. Bohužel na to lidi seo*u, a kvůli tomu zde pak máme nebezpečné psy nebo týraná zvířata.
Pokud pal chci ovcí chovat více, pak už by měl být povinností v takových oblastech pes. Ten je totiž nejúčinnější ochranou, ať se to některým lidem líbí nebo ne. Kulturní krajina neznamená, že zde to zvíře nemůže žít - je tu dost prostoru, dost lesů. O Slovensku pak ani nemluvě.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.11.2023 07:35 Reaguje na Slovan
Ještě raději dodám, že i já jsem jednoznačně pro eliminaci ve skutečně problémových oblastech. Ale vše s rozumem. Není důvod k likvidaci vlky támhle na druhé straně republiky, když je problém v jedné části Beskyd.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.11.2023 08:34 Reaguje na Slovan
Sliepky sú tiež zaujímavý problém. Na kopaniciach sa často stane, že ich zlikviduje jastrab alebo kuna. Sú to síce chránené živočíchy, ale štát odmieta preplatiť škody ktoré spôsobili. Chovateľ nemá reálne možnosti sa brániť, skúste zabrániť kune aby sa Vám nedostala do motora auta a nerozhrýzla káble.
Ten malý chovateľ oviec naozaj nemá čas ani prostriedky zabezpečiť stádo proti vlkom. To je niečo skutočne nadštandartné čo je nad rámec bežného chovu. Zvieratá sú týrané a stresované tým, že vlky obchádzajú stádo.
Teraz ku tomu obohateniu kultúrnej krajiny vlčou svorkou, čo je prínosom vlčej svorky v tejto oblasti?
Môj návrh je jednoznačné vymedzenie oblastí s prítomnosťou vlka a medveďa. 1 zóna by bola absolútna ochrana, 2 zóna ochrana s výnimkami na strieľanie, 3 zóna oblasť bez prítomnosti dravcov a ich úplná eliminácia.
V blízkosti fariem a hlavne pri útokoch vlka na stádo by bol odstrel povolený automaticky. Toto posledné pravidlo by farmárom neskutočne pomohlo.
Samozrejme v prípade výrazného poklesu populácie dravcov v ich prirodzenom prostredí by sa prehodnostila zväčšila hlavne zóna 1 a 2.
Inak pes sa mi páči, sám mám doma kríženca Hovawarta. Takže viem čo chov veľkého psa obnáša a aké riziká chovateľovi hrozia a aké sú s chovom psa spojené náklady.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.11.2023 07:39 Reaguje na Slovan
Příklad s liškou bude asi tak trochu mimo realitu, že. Liška se loví a pokud některá zavítá do kurníku tak to udělá jednou. Podruhé už neodejde. Proč by to mělo být s vlky jinak?
Odpovědět
Pa

Pavel

19.11.2023 22:24 Reaguje na Slovan
Pes je moc fajn, ale na to, aby ubránil stádo před smečkou vlků je jeden málo, tak musíte mít aspoň dva. A nemůžou to být nějací ovčáčci, ale potvora typu kavkazáka, anatolského ovčáka apod. Z malého psa si vlk udělá předkrm. A teď ještě uvažte jednu věc - ostrý pes na pastvině chrání stádo proti všem potenciálním útočníkům, což je v podstatě každý, koho nezná a vyhodnotí ho jako riziko. Může to klidně být třeba i turista nebo soused, co jde náhodou kolem. Viděl jste někdy, co dokáže takový rozzuřený kavkazák? Jako chovatel jste pak jednou nohu v kriminále, protože reálně hrozí, že se do nějakého kolemjdoucího opravdu pustí.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

21.11.2023 01:17 Reaguje na Pavel
Na vlka nejsou vhodní jen dravé bestie z Kavkazu , Turecka ,či Balkánu, jsou tu i "rozváznější" plemena typu Podhánškého ovčáckého psa,Pyrenejského horského psa,Pyrenejského mastina,Marenáka,Cuvače atd.I mezi Anatoli se najdou povahově klidnější jedinci. Je pravdou ,že Kavkazana bych si na pastviny nedal.Pravý vychovaný ovčácký pes nenapadá ,ale nejpve odstrašuje a potom brání.Je pravdou,že nevychované štěně začíná na 30 tisících a výchova a výživa není zrovna laciná. Josef Valenta
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2023 09:28 Reaguje na Majka Kletečková
Zarputile tvrdíte stále totéž, ale poraďte chovateli deseti ovcí,
jak má uživit dva ovčácké psy a zafinancovat plot za milion, když
mu ovce vynesou ročně jednu vaši měsíční výplatu! On ten zisk raději
oželí a oželí ochranáři další náletem zarostlé pastviny? Doufám, že
příští dovolenou strávíte v Beskydech kosením nespásaných luk, když
jste přispěla ochranou vlků k ukončení těchto malochovů ovcí. Klidně vám to u kamaráda domluvím a můžete spát ve stanu se svými psy na
louce, kam večer chodí vlci. On svého kokršpaněla zavírá na noc do
kotce zabezpečeného před útokem z venku ! a nikoliv proto, aby mu
utekl. Má totiž obavu, že ho vlci napadnou na dvoře "nedostatečně"
oploceném pouze obyčejným plotem o výšce 130 cm, neboť tak vysoký
elektrický ohradník vlci přeskočili u jeho souseda.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.11.2023 12:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Elektrický ohradník je jako ochrana proti vlkům na dvě věci. Může sloužit maximálně na to, aby se ovce nerozběhly na cizí pozemky. I metr třicet vysoký ohradník ten vlk v pohodě překoná, nehledě na to, že i kdyby se toho ohradníku ve skoku dotknul, vzhledem k tomu, že to zvíře nebude uzemněno (nebude se ve skoku dotýkat země), nedostane ránu. Takže na nic.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2023 16:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ohradník je dobrý pouze na to, že vlk přes něho kořist neodtáhne bez zasažení proudem pryč. Zabíjí těch zvířat více a na místě konzumuje pouze měkké tkáně, protože u svaloviny a kostí na to nemá dost času a vlkem načatá ovce putuje do kafilérie.
Je tu ale možnost změnit předpisy a než likvidovat
kadavér, tak ho dát do lesa mimo ohradu, ať si ji
tam dožerou a nejdou z hladu zabíjet znovu. V přírodě přece ulovené zvíře sežerou včetně kostí, protože lov byl namáhavý a nemusí se vždy podařit. Vědomě je tak
nutíme zabíjet zbytečně znovu a znovu.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

17.11.2023 19:48 Reaguje na Břetislav Machaček
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/845449-po-krvavom-masakri-v-zazrivej-svorka-vlkov-utocila-opat
Vlci splašia ovce, tie prerazia ohradník a potom sa začne vlčia zábava pri naháňaní oviec v lese a ich postupnom zabíjaní.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.11.2023 14:43 Reaguje na Vladimir Mertan
Ano a to do budoucna čeká i chovatele koní
a to i koní o značné hodnotě. Kůň se splaší
velice snadno a pak nehledí na nějaký plot,
či jinou překážku. Pak je schopen uběhnout
desítky kilometrů a ohrozit nejen sebe, ale
i lidi. Před pár měsíci se ve vedlejší obci
takový kůň splašil a uběhl trasu cca 30 km.
Nakonec byl odchycen v kolejišti ostravského
nádraží, kde zastavil dopravu v celém uzlu.
Kdo za splašení může se těžko dozvíme, ale
pokud to budou někde vlci, tak ty škody bude
hradit kdo a nebo jaké ohrady AOPK doporučí
chovatelům koní, aby zamezily jejich útěku,
byť je vlci splaší pouze přítomností za plotem a nikoliv uvnitř ohrady? A co teprve až budou
uvnitř? Ti koně se taky při pokusu o útěk mohou pouze zranit a léčení není zadarmo.
Ta pitomost vracet velké šelmy do míst
s velkou hustotou obyvatel je pomatenost těch,
kterým nedochází všechny možné následky jejich
snu o divočině v kulturní krajině. Za mně tvrdím jako vy ano velkým šelmám, ale v NP o
patřičné rozloze a mimo ně likvidovat, protože není možné před jejich útoky chránit všechny
pastviny a výběhy masivním oplocením a to
prosím pouze kvůli pár desítkám vlků, protože
víc jich naše příroda a krajina ani nepojme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.11.2023 14:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Dodám pouze to, že by asi nebylo marné vyčíslit, kolik společnost stojí jeden vlk, když započtu nejenom škody, ale i ty ohrady, ukončení chovu se ztrátou zisku, náklady na psy a hlídače. Myslím si, že
vlk je dnes bezkonkurenčně nejdražším
tvorem, když pominu vydry vykrmované
vysazovanými pstruhy a raky a jiné znovu
namnožené predátory působící obrovské
škody nejenom lidem, ale hlavně přírodě tím, že místy vyhubí zbytky původní kořisti a čekají hladoví na dosazení
nové z umělých odchovů.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.11.2023 20:52
Skvělé. Takže někdo vypustí do bezpečného hospodářského prostředí šelmu a když ta začne dělat problémy (což se dalo čekat), tak si má původní hospodář lépe zabezpečit své zvířata? A můžete říct, čí život že má větší cenu? To je logika asi jako když by vám za vesnicí někdo nasadil do rybníka žraloka a tvrdil, že si musíte kapříky lépe střežit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.11.2023 17:32
Nepochybně bude nutné problémové a nadbytečné vlky vystřílet.
je to kulturní krajina obsazená člověkem, člověk je tam ve využití krajiny na prvním místě a pro vlka jakožto predátora tam už prostě není místo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist